Ciekawostki

UE zatwierdza dotację. Nowa fabryka chipów w Niemczech

przeczytasz w 1 min.

TSMC rozpoczyna budowę fabryki półprzewodników w Dreźnie, wspieranej przez 5 mld euro dotacji od niemieckiego rządu. To kluczowy krok w rozwoju europejskiego rynku technologicznego.

Tajwańska firma TSMC, światowy gigant w produkcji półprzewodników, rozpoczęła budowę nowej fabryki w Dreźnie. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty odbyło się we wtorek, a inwestycja ta jest częścią większego planu wspieranego przez niemiecki rząd. Na budowę przewidziano 5 miliardów euro dotacji, na które zgodę musiała wyrazić Komisja Europejska.

Współpraca europejskich gigantów

Aby zrealizować ten projekt, TSMC utworzył spółkę joint venture o nazwie ESMC, wspólnie z trzema europejskimi firmami: Bosch, Infineon oraz holenderskim NXP. Wsparcie ze strony niemieckiego rządu zostało uzasadnione potrzebą zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania przemysłu motoryzacyjnego na półprzewodniki.

Gigant rusza z budową fabryki chipów
źródło: Reuters

Znaczenie dla europejskiego rynku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, uczestniczyła w ceremonii, podkreślając, że UE dąży do podwojenia udziału w światowym rynku półprzewodników do 20 proc. Fabryka w Dreźnie, która ma osiągnąć pełną wydajność do 2029 roku, będzie produkować 480 tysięcy czipów rocznie. Zakład będzie otwarty na współpracę z innymi europejskimi firmami oraz uniwersytetami, co ma wspierać dalszy rozwój sektora technologicznego w Europie.

Inwestycje Intela w Europie

Niemcy przyciągają także inne inwestycje technologiczne. Intel planuje budowę największej fabryki półprzewodników w Europie, zlokalizowanej w Magdeburgu, której wartość wyniesie 30 miliardów euro. Niemiecki rząd zadeklarował wsparcie w wysokości 10 miliardów euro. Intel planuje również otwarcie fabryki pod Wrocławiem.

Źródło: tvn24.pl

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    musslik
    1
    Jedna maszyna najnowszej generacji do produkcji procesorów od europejskiego producenta ASML to niebagatelny koszt prawie pół miliarda dolców :) dotacja jak by nie patrzeć zostanie na terenie UE prawie w całości :)
    • avatar
      igor2010
      0
      Bardzo dobra wiadomość w kontekście jakości dostarczanych materiałów i miejmy nadzieję że pozwoli to trochę obniżyć koszty
      • avatar
        stalkerpl
        0
        co za szczescie, komisja europejska pozwoliła by niemcy dotowali kilkoma miliardami złotych fabryczke chipów, ludzie bijcie brawa, co za radość dla polskiego ludu
        • avatar
          GejzerJara
          0
          kosztów to nie obniży, z powodu wysokiego opodatkowania miejsc pracy przez europejskie rządy. w PL to jest po prostu jakaś masakra. tutaj bardziej chodzi o chiny, bo nie wiadomo co im odpali. Tybet zajęli swego czasu, i nikt im nic nie może zrobić.

          Co do "Intel planuje również otwarcie fabryki pod Wrocławiem" , powiem krótko: ha, ha, ha :(
          • avatar
            taki jeden
            0
            Ta "fabryka" pod Wrocławiem to ma być do testowania i pakowania tego co wytworzą Niemcy w prawdziwej fabryce. Tak że w ankiecie jestem na nie jeżeli Europa oznacza niemiecki rynek.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login