Ciekawostki

Uber od roku w Polsce - kim są jego klienci?

przeczytasz w 1 min.

Skąd pochodzą, ile mają lat i dlaczego wybierają właśnie tę formę przewozu?

Uber

Mija dwanaście miesięcy od debiutu usługi Uber na polskim rynku. Przewoźnik raz po raz spotyka się z falami krytyki, ale mimo to radzi sobie u nas całkiem nieźle. Chętnych do korzystania z usług Uber bowiem nie brakuje. Firma badawcza IPSOS przeprowadziła badanie, które pokazuje kim są Polacy, będący użytkownikami tej aplikacji – skąd pochodzą, ile mają lat i dlaczego wybierają właśnie tę formę przewozu?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym jest Uber. To aplikacja mobilna, która pozwala zamawiać transport z poziomu smartfona. Usługa często nazywana jest „zabójcą taksówek”, jako że przewozi ludzi szybciej, taniej i bezpieczniej. W Polsce Uber dostępny jest w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. 

Zatem przejdźmy do rzeczy. Przeciętny użytkownik Ubera to młody (w 60 proc. przed trzydziestką), dobrze wykształcony (67 proc. po studiach wyższych) mieszkaniec wielkiego miasta (90 proc.), bo i to właśnie w nich przewoźnik działa najprężniej. 39 proc. badanych to pracownicy umysłowi, a 28 proc. – osoby na stanowiskach kierowniczych. 

Użytkownicy Ubera są także zaangażowani w sprawy społeczne i polityczne. Niemal 80 proc. respondentów brało udział w ostatnich wyborach prezydenckich, 70 proc. – w wyborach samorządowych i 40 proc. – w głosowaniach dotyczących budżetu partycypacyjnego. 

Dlaczego Polacy decydują się na Uber? Przede wszystkim ze względu na komfort oraz chęć korzystania z nowinek technologicznych i świadomość płynących z tego korzyści. 81. proc użytkowników używa także Spotify, prawie połowa z Airbnb, a co czwarty z Netfliksa. 

Dwie trzecie respondentów twierdzi, że największą zaletą Ubera jest fakt, że płatności odbywają się drogą elektroniczną. Kolejnymi wymienianymi plusami są: możliwość sprawdzenia kosztu przejazdu przed jego rozpoczęciem oraz proste i szybkie zamówienia kursu. Wśród zalet wymieniany jest też konkurencyjny cennik.

Jak korzystamy z Ubera? Trzy czwarte respondentów przyznaje, że najczęściej korzystają z aplikacji w piątkowe i sobotnie noce, a 64 proc. – w ciągu tygodnia po zmroku lub w nocy. Prawie połowa użytkowników przeważnie podróżuje samemu, co pokazuje że traktujemy tę formę przewozu jako bardzo bezpieczną.

Źródło: Uber, Gazeta, inf. własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Nie korzystałem. Mieszkam na wsi i do wielkiego miasta mnie nie ciągnie ale samą inicjatywę popieram. Raz, że można sprawdzić wcześniej ile kosztuje przejazd dzięki czemu jest przejrzystość a po drugie jeżdżenie/podróżowanie/przemieszczanie się/dojeżdżanie nie jest warte wg mnie zbyt dużo (traktuję to raczej jako formę kary, tylko nie wiem za co) więc taniej wg mnie = lepiej.
  • avatar
   sn00p
   0
   Uber jest tani jeśli masz kody. Kody są zwykle o wartości 20 lub 40 zł i dają je kierowcy. Koszt zależy od ilości km. Im dalej tym tańszy km. W Warszawie bardzo się opłaca korzystać z UBER. Niestety w Trójmieście ta usługa nie jest wcale tańsza od zwykłych taksówek. Ktoś jest w stanie to wyjaśnić?
   • avatar
    Bostonawy
    0
    Korzystałem z UBERa tyllko w Anglii i muszę powiedzieć że było to bardziej opłacalne niż w przypadku zwykłych taksówek a poza tym ciekawa rzecz, widzisz kto przyjedzie, gdzie jest na mapie itd. Niestety nie wiem jak to jest w Polsce z tym.
    • avatar
     sn00p
     0
     youtube.com/watch?v=CCU8vpSeBtM