Systemy operacyjne

Fedora 32 to porządny Linux z wszystkim, co najnowsze

przeczytasz w 2 min.

Fedora 32 ma najnowsze jądro Linux, najnowszą wersję środowiska GNOME i najnowsze wersje podstawowych aplikacji. Dowiedz się więcej i pobierz lub zaktualizuj, jeśli ci się spodoba.

Fedora 32 to najnowsza wersja linuksowej dystrybucji, która może nie jest tak popularna jak Ubuntu czy Mint, ale szczególnie wśród profesjonalistów może pochwalić się sporym gronem zwolenników. Po aktualizacji może ich przyciągać nawet bardziej niż do tej pory. 

Fedora 32 system

Co przynosi ze sobą Fedora 32? Wszystko, co najnowsze

Fedora 32 ma u swoich podstaw najnowsze jądro Linux 5.6 i wykorzystuje jeszcze ciepłe środowisko graficzne GNOME 3.36. To pierwsze oznacza między innymi obsługę interfejsu USB4 i protokołu WireGuard zapewniającego proste i szybkie szyfrowanie danych. Drugie – chociażby ładniejszy ekran blokady, przełącznik „nie przeszkadzać” (blokujący czasowo powiadomienia) oraz przeprojektowany Zegar. 

Oczywiście nie zabrakło też najnowszych narzędzi, takich jak GCC 10, Python 3.8 czy Ruby 2.7 oraz aktualnych wersji popularnych aplikacji, na czele z pakietem LibreOffice i przeglądarką Firefox.

Z kolei wśród nowych funkcji odnajdujemy między innymi EarlyOOM (eliminującą problemy z działaniem systemu przy niewielkiej ilości dostępnej pamięci) oraz TRIM (optymalizującą i wyrównującą wykorzystanie bloków pamięci masowej). Dopełnieniem całości jest przeprojektowane menu Ustawień, dzięki czemu odnajdywanie konkretnych opcji ma być znacznie łatwiejsze.

Fedora 32 panel

Już teraz pobierz Fedora 32 (download) na swój komputer lub dokonaj aktualizacji

Jeżeli chcesz, by na twoim komputerze pojawiła się Fedora 32, możesz pobrać instalator, korzystając z poniższego linku… 

pobierz Fedora 32

… Chyba, że masz Fedorę 31, wtedy wystarczy, że dokonasz aktualizacji. Jak zaktualizować Fedorę? Korzystając z terminalu, wpisz kolejno:

 • sudo dnf upgrade --refresh 
 • sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
 • sudo dnf system-upgrade download --releasever=32 
 • sudo dnf system-upgrade reboot

Po ostatnim twój komputer się zrestartuje, a twoim oczom ukaże się pulpit Fedory 32. 

Fedora 32 będzie domyślnie zainstalowana na laptopach Lenovo ThinkPad

Co ciekawe, Fedora 32 Workstation będzie też fabrycznie instalowana na najnowszych laptopach biznesowych i stacjach roboczych Lenovo. W tym gronie znajdują się między innymi ThinkPad X1 (8. generacji), ThinkPad P1 oraz ThinkPad P53. Z tej okazji przygotowany został poniższy spot:

Źródło: Fedora Magazine, OMG! Ubuntu!, ghacks, informacja własna

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Tylko dwa razy instalowałem fedorę w swoim życiu i jestem prawie pewny, że poraz ostatni. Ubuntu na które tak wielu narzeka było w stanie wytrzymać moją nieumiejętną obsługę i brak wiedzy gdy zaczynałem. A przy Fedorze na samym początku instalator się bugował, wystarczyła aktualizacja (też kernela) by system się już nie bootował. Fajne może jako ciekawostka, niż system.
  • avatar
   SuperTurboUser
   1
   Fedora jest alfą i betą Red Hata: każda nowa technologia najpierw trafia do Fedory i dopiero po dopracowaniu trafia do "właściwego" Red Hata. To, że do Fedory trafiają wszystkie najnowsze technologie to bardzo dobrze, ale pozostają pytania dotyczące stabilności i optymalizacji. Dla testerów to świetne pole do popisu, ale profesjonaliści nie stosują niesprawdzonych rozwiązań - wolą zapłacić (stać ich na zakup) i korzystać z pewnego software'u, czyli nie z Fedory.
   • avatar
    Kenjiro
    0
    Fedora to jeden wielki plac zabaw dla różnych rozwiązań, co skutkuje niską stabilnością całości, co chwilę coś się sypie. Odradzam używanie do czegokolwiek więcej niż testów.

    PS. Współczuję ewentualnym nabywcom wspomnianych Lenovo, na desktopach nie można się doprosić poprawek, a co dopiero na laptopach...