Technologie i Firma

Uwaga na fałszywe kontrole RODO

przeczytasz w 1 min.

Wprowadzenie RODO próbują wykorzystać przede wszystkim cyberprzestępcy, ale oszuści działający poza przestrzenią cyfrową również chcą zarobić na unijnym rozporządzeniu. Prezes UODO ostrzega.

RODO już obowiązuje i tak jak wcześniej pisaliśmy, mogą na tym korzystać cyberprzestępcy. Prezes UODO poinformował jednak, że zagrożenia ze strony oszustów nie dotyczą tylko sfery cyfrowej.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował, że w ostatnich tygodniach zgłaszali się do niego przedstawiciele firm, które zostały odwiedzone przez osoby podające się za kontrolerów. Okazuje się, że w wielu przypadkach byli to oszuści. Co mogli zyskać? Pieniądze albo też wrażliwe dane osobowe klientów i pracowników danego przedsiębiorstwa.

Na stronie UODO odnajdujemy komunikat, z którego wynika, że oficjalne kontrole mające na celu sprawdzenie zgodności firmy z zapisami unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych mogą mieć miejsce, ale zawsze są one planowane i poprzedzone zapowiedziami. Prezes zwraca również uwagę na to, by weryfikować kontrolerów.

W jaki sposób można upewnić się, że kontroler nie jest oszustem? Przede wszystkim poprzez kontakt z infolinią pod numerem 22 531 07 71. Podczas próby weryfikacji należy podać nazwę firmy, w której dochodzi do kontroli albo imię i nazwisko oraz numer legitymacji osoby, która budzi wątpliwości. 

Skoro jesteśmy już przy legitymacji, należy pamiętać, że kontroler zawsze musi ją mieć przy sobie. Oprócz zdjęcia i najważniejszych danych musi na niej znajdować się także hologram z literami w kolorze niebieskim. Kliknij, aby zobaczyć wzór.

Źródło: UODO. Ilustracja: janjf93/Pixabay (CC0)

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nalovp
  0
  99% fałszywych stron internetowych,wyłudzenia danych kart,okradanie kont,złodziejskie aplikacje itp są od chińczyków.
  Kupiłem raz w jednym z tych sklepów i zaraz zablokowałem kartę (i tak konczyla sie ważność) waluta wyjściowa z konta była w juanach.
  • avatar
   SirMichael
   0
   Najwyższa pora, żeby unia wzięła się za handel danymi.. nie tylko za ich zbieranie, ale za sam handel, ale nie zrobią tego bo sami politycy kupują tony danych o wyborcach.