Bezpieczeństwo

Uważaj na fałszywe maile od DPD

przeczytasz w 1 min.

Nie, to nieprawda, że kurier Janusz nie był w stanie dostarczyć ci paczki. Nawet nie próbował. Ba, ta paczka nawet nie istnieje.

„Kurier Janusz nie był w stanie dostarczyć swój numer paczki” – wiadomości e-mail o takiej niezbyt wprawdzie przekonującej treści pojawiają się w skrzynkach losowych użytkowników. Rzecz jednak w tym, że poza tym dość wiernie odtwarzają wiadomości DPD, co sprawia, że część osób może się jednak na nie nabrać. 

Gdy użytkownik zdecyduje się na sprawdzenie numeru paczki, zostanie przekierowany na fałszywą stronę, która zachęca do pobrania pliku z informacjami o wysyłce. Jest to archiwum ZIP, w którym spakowany jest skrypt Jscript, którego uruchomienie jest jednoznaczne z zainstalowaniem wirusa na swoim komputerze.

Sporo tych kroków trzeba zrobić, ale czy mniej doświadczony użytkownik zorientuje się, że tak nie powinno być? Niekoniecznie. Dlatego też nawet jeśli sami zdajecie sobie sprawę z takich zagrożeń, ostrzeżcie znajomych, by nie dali się nabrać.

Jak uchronić się przed takimi atakami?

 • Po pierwsze, zawsze dokładnie sprawdzaj adres nadawcy (i jeśli masz możliwość porównaj go z wcześniejszym mailem danej firmy czy osoby).
 • Po drugie, nie klikaj w linki, jeśli masz wątpliwości, co do autentyczności wiadomości.
 • Po trzecie, pamiętaj, że kurierzy, banki i jacykolwiek poważni usługodawcy nigdy nie wysyłają faktur czy dodatkowych informacji w postaci archiwum ZIP/RAR.

Źródło: Bankier

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jetmax2424
  5
  Też przyszła mi ta wiadomość. Ale, że ostatnio zamawiałem coś co szło właśnie przez DPD zauważyłem, że nazwa nadawcy się troche różni. Prawdziwy nazywa się Kurier DPD, a ten fałszywy dpd.com.pl. Pozdrawiam.
  • avatar
   PayStation4PowerOF18fps
   2
   Za takie przekręty powinno być od razu z góry 20 lat bez możliwości skrócenia wyroku. Bo to jakiś wypływ wałków.
   • avatar
    kokosnh
    2
    Janusze spamu
    • avatar
     rubbers2
     1
     Przyszedł do mnie taki mail. Nic nie zamawiałem, więc spytałem domowników. Też nic nie zamawiali. Najechałem myszką by przeglądarka wyświetliła, dokąd chce mnie przekierować link - jakieś gónwo crossfit coś. No super, dpd przekierowuje na crossfit. Also - nie pamiętam, jak wygląda faktyczny mail od dpd, ale zakładam, że podają jaki co dostarczają, od kogo i na jaki adres, a w tym mailu nie było podane jasno na jaki adres mają to dostarczyć, więc to jasne, że wirus. Ergo - usuwam.
     • avatar
      ShifteD
      1
      to nie tylko DPD... podszywają się pod wszystkich przewoźników, banki, urzędy.. wysyłają informacje o niedopłacie na fakturze z orange itp.. jedyna przestroga - sprawdzać adres nadawcy i adresy odnośników.. przed kliknięciem
      • avatar
       daker836
       1
       Kurier JANUSZ :DDDD
       • avatar
        POSTMAN
        1
        No niestety u mnie w firmie jedna osoba kliknęła w link i to wystarczyło. Nie było jak tu w opisie żadnego załącznika tylko link do śledzenia przesyłki. Po kliknięciu zaszyfrowało wszystkie pliki na dyskach. W każdym katalogu jest strona w html informująca jak niby odzyskać dane. Wirus nazywa się Crypt0l0cker.
        • avatar
         Fiona
         1
         żadna firma nie namawia do pobierania plików....
         a jak coś tel. w łapkę i dzwonimy..

         a co do tych nigeryjczyków, może ktoś się zlituje i zgubi tam uzbrojoną atomówkę, nie musi być duża.....
         • avatar
          Filippo386
          1
          "Po drugie, nie klikaj w linki, jeśli masz wątpliwości, co do autentyczności wiadomości."

          Samo "kliknięcie" tego linku nic nam złego nie zrobi...zagrożenie pojawia się wtedy, gdy OTWORZYMY przesłany nam plik.
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           O kurde ale atak :O Już ściągam nieznanego ZIP'a z maila, w którym nie ma prawa takiego zip'a nawet być. Te ataki stają się coraz bardziej skuteczne!
           • avatar
            sunsee
            0
            dużo zamawiam i często przed dpd więc pewnie jakby nie antywirus to bym pewnie się nacięła, na szcześie gdata ma dobry antyspam i takie podejrzane rzeczy nie przechodzą nawet do odbiorczej, ostatnio play też wydał ostrzeżenia o fłaszychwych fakturach, mogę się założyćże moi rodzice nawet o tym nie słyszeli a też mają telefony w play, robię im pogadanki zeby nie klikali w linki z maili a oni i tak swoje, też im zainstalowałam tego antywirusa i chociaż jest spokój
            • avatar
             alusia
             0
             też mi się pojawiła ta wiadomość na szczęście antywirus wywalił to do spamu, G data u mnie działa w tle i nie przepuszcza takich śmieci. I mam spokój.
             • avatar
              alusia
              0
              ja mimo wszystko jestem za posiadaniem antywirusa, zagrożeń w sieci pojawia się coraz więcej, maile z lipnymi linkami to pewnie nie raz się u Ciebie w skrzynce znalazły, łatwo się na to naciąć, jeśli zaś chodzi o wieszanie się systemu to zależy jakiego masz av u mnie tak było przy nortonie, jakoś mocno obciążał mi zasoby, ale to już było jakiś czas temu​