Internet

W Europie 24% ludzi nigdy nie korzystało z Internetu

z dnia
Łukasz | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Łukasz
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Polska w środku stawki

Unia Europejska przeprowadziła badania dotyczące popularności Internetu w 27 europejskich państwach. Według najnowszych danych, 24 proc. osób z przedziału wiekowego 17-74 nigdy nie korzystało z sieci.

Ostatnie tego typu badania przeprowadzano w 2006 r., od tego czasu sporo się zmieniło. Cztery lata temu, tylko 30 proc. gospodarstwo korzystało z szerokopasmowych łączy internetowych. Dzisiaj wygląda to już znacznie lepiej, 68 proc. mieszkańców posiada dostęp do szybkiego Internetu. Polska jest troszeczkę poniżej średniej, łączami szerokopasmowymi dysponuje w naszym kraju 61 proc. mieszkańców.

Dostęp do Internetu w wybranych krajach europejskich
Dostęp do Internetu w wybranych krajach europejskich

Coraz więcej osób może uzyskać dostęp do Internetu, wzrost jest zauważalny we wszystkich krajach, jednak różnice są nadal ogromne. Przykładowo z Internetu może korzystać ponad 90 proc. mieszkańców Islandii, Holandii, Luksemburga. Z drugiej strony znajdziemy państwa takie jak Rumunia albo Grecja z wynikami poniżej 50 proc. Polska znajduje się po środku z rezultatem 67 proc.

Zakupy przez Internet najbardziej lubią mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii oraz Szwecji. W tych państwach trzy czwarte użytkowników skorzystało z e-commerce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Porównanie dostępu do internetu

Ogromne różnice możemy zobaczyć w statystykach dotyczących kontaktu obywateli z urzędami i instytucjami publicznymi. W Danii aż 70 proc. internautów zamiast iść do urzędu, załatwia sprawy przez Internet. A w Polsce? Tylko 14 proc. osób korzystających z Internetu kontaktuje się z urzędami przez Internet.

Procent osób, które nigdy nie korzystały z Internetu

Polska na tle pozostałych 26 państw wypada średnio. Nadal musimy wiele zrobić, obecnie nadal około jedna trzecia osób nigdy nie korzystała z Internetu. Z usług e-commerce korzysta niecałe 50 proc. mieszkańców Polski.
 

Więcej na temat Internetu:

Źródło: Eurostat

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dovakiin
  No i co w tym dziwnego? Pewnie same dziadki nie korzystały. :)
 • avatar
  waciak75
  24% szczęśliwej populacji
 • avatar
  Self Ignition
  "łączami szerokopasmowymi dysponuje w naszym kraju 61 proc mieszkańców"

  Jeśli 1Mb z wiatrem można nazwać szerokopasmowym łączem to wszystko się zgadza. Należy porównać jakość tych łącz i ich przepustowość, a w Polsce z tym biednie.
 • avatar
  Sopel86
  Stary nasz kraj mamy. Myślałem, że mniej... Nawet Słowacy nie są tak zacofani.
 • avatar
  Arved
  Chyba wliczyli Rosję w ten ranking ;d
 • avatar
  Konto usunięte
  prównajcie sobie ile jest ludności na islandii,litwie,czechach lub słowacji ,a ile w polsce
  takie statystyki o kant stołu sobie rozbijcie
  -1
 • avatar
  luk9400
  "Polska dla tle pozostałych 26 państw wypada średnio."
  Błąd.
  Chyba miało być " Polska NA tle..."
 • avatar
  Konto usunięte
  I b. dobrze. Internet to nie powietrze.
 • avatar
  misiek710
  "około jedna trzeba"
  chyba chodziło o jedna trzecia?
 • avatar
  Wielkikatz
  Ciekawe, czy uwzględniono Finlandię ,gdzie konstytucja gwarantuje dostęp do internetu (nie jestem pewien, czy nie szerokopasmowego nawet). Ogólnie statystyka to tylko statystyka, niski procent wyrabiają starsi ludzie, którzy często nawet komputera nie mają. Choć nie jest to regułą. Dziadek ma komputer, używa internetu, sam programy instaluje, a tata nawet sms'a wysłać nie potrafi.
 • avatar
  Michur
  United States of America mówi Ci to coś? mają stany, które rządzą się swoimi prawami. Samo USA nie funkcjonuje tak wspaniale jak by się wydawało najlepiej pokazał to Huragan Katrina i Nowy Orlean, który kilka lat po zrównaniu z ziemią nie został odbudowany a jego mieszkańcy żyli jak mieszkańcy trzeciego świata podczas gdy państwo wydawało grube miliardy na kolejna wojnę.