Ciekawostki

Pojawiły się pierwsze automaty ze smartfonami

przeczytasz w 2 min.

iPhone z automatu? Czemu nie!

W Finlandii stanęły pierwsze automaty, w których można kupić lub sprzedać używany smartfon. Ten pomysł świetnie wpisuje się w ograniczenie ilości elektrośmieci oraz ideę zero waste. Skoro można kupić nawet pizzę z automatu, to czemu nie telefon?

Jak działa telefomat?

Telefomat stworzony przez izraelski startup Cellomat i fińską firmę Swappie działa bardzo prosto. Umożliwia sprzedaż używanych smartfonów, oddawanie do recyklingu zepsutych urządzeń oraz oczywiście zakup odnowionych iPhone’ów. Firma realizuje przelew na wskazany numer konta w ciągu jednego dnia roboczego. Jednak środki ze sprzedaży telefonu można wykorzystać od razu, decydując się na zakup odnowionego iPhone’a. Zasady kupna są takie same jak w sklepie internetowym, w tym możliwość zwrotu w ciągu 14 dni, a telefony są objęte roczną gwarancją. Wybór jest jednak ograniczony do modeli dostępnych aktualnie w danym automacie. Urządzenie skupuje również telefony z Androidem, jednak one wędrują prosto do recyklingu niezależnie od ich stanu.

Po oddaniu telefonu, maszyna od razu ocenia jego stan i dokonuje wyceny. Co istotne, sprawdza czy telefon nie pochodzi z kradzieży, dokonując uwierzytelniania IMEI. Dalej są trzy opcje: sprawne urządzenia są odnawiane przez Swappie i ponownie sprzedawane, częściowo sprawne wykorzystywane na części, a te uszkodzone idą do recyklingu.

„Naszym celem jest spopularyzowanie korzystania z odnowionych telefonów, a automaty w przestrzeni publicznej są jednym ze sposobów na uczynienie tej praktyki jeszcze bardziej przyjazną. Rozwiązanie ma jak na razie charakter pilotażowy. W bliskim horyzoncie czasowym, głównym kanałem dystrybucji odnowionych smartfonów pozostaje e-commerce, który jest zresztą bardzo skuteczny: niedawno sprzedaliśmy przez internet nasz milionowy używany telefon” powiedziała Janne Korpela ze Swappie.

Czy telefomaty przyjęłyby się w Polsce?

W Finlandii takie rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem, bo już kilka tysięcy osób skorzystało z automatów zlokalizowanych w trzech dużych centrach handlowych w Helsinkach, Turku i Tampere.

Czy automaty skupujące używane telefony sprawdziłyby się i u nas? Bardzo możliwe. Myślę, że zdecydowana większość z nas ma w domu jakiś stary smartfon. Jedni trzymają go na wypadek awarii aktualnie używanego telefonu, inni po prostu wrzucili do szuflady. Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego UE), w europejskich domach zalega ponad 700 milionów smartfonów. Zapewne sporej części z nich można jeszcze dać drugie życie.

Skorzystalibyście z takiego telefomatu? Jak wiele nieużywanej elektroniki zajmuje Wasze szuflady i szafki?

Źródła: Swappie, Profeina

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bomber2
  7
  Gdyby nie zachłanność producentów smartfonów nie byłoby potrzeby wymiany telefonu... Skoro po 2 latach nie można dostać już aktualizacji na telefon który bez problemu pociągnie wydajnościowo kolejne 5 to z czym do ludzi się pytam...
  • avatar
   Teodor
   3
   Drugie życie, a co z oprogramowaniem?
   • avatar
    nevermind
    2
    Mija powoli 8 lat, a ja mam dopiero drugi smartphone w tym okresie. Pierwszy od Oneplusa drugi od Xiaomi. Także chyba nie jest źle.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Automaty do sprzedaży używanych telefonów, to nie nowość. W UK kilka lat temu były.
     • avatar
      NiemenCrystal
      1
      Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
      https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/