Mobile

Wiceprezes Samsunga trafia, a właściwie wraca do więzienia

przeczytasz w 2 min.

Jay Y. Lee został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności. Wydaje się, że jest to już finał toczącej się kilka lat sprawy z wątkami korupcyjnymi na najwyższych szczytach biznesu i władzy w Korei Południowej.

Jay Y. Lee skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności

Być może niektórzy pamiętają, iż wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy to wspomniany wiceprezes firmy Samsung został aresztowany. Przedstawiono mu poważne zarzuty korupcyjne i dość szybko skazano na 5 lat pozbawienia wolności. Można było jednak spodziewać się odwołania od wyroku i dało ono wymierny efekt, bo już po roku Jay Y. Lee wyszedł na wolność (kara w zawieszeniu). W sierpniu 2019 roku koreański Sąd Najwyższy uchylił jednak tę decyzję i zarządził nowy proces. W jego efekcie, dziś wydano wyrok skazujący Jay Y. Lee na 2,5 roku pozbawienia wolności. W więzieniu będzie jednak krócej, bo zostanie zaliczony mu już wcześniej spędzony tam czas.

Wszystko rozgrywa się tutaj wokół dużego skandalu korupcyjnego, w który zamieszana była oprócz Jay Y. Lee między innymi Park Geun Hie, była prezydent Korei Południowej (też odsiaduje już swoją karę pozbawienia wolności) z najbliższym otoczeniem. Formalnie Jay Y. Lee został skazany za wykorzystanie swojego majątku i korumpowanie władz w celu wpływania na interesy firmy, w tym korzystne połączenie dwóch jej oddziałów, a tym samym na umacnianie w niej swojej pozycji.

Akcje firmy Samsung w dół

Trudno twierdzić, że cała sprawa pociągnie producenta na dno, bo toczy się od kilku lat i jak widać nic takiego się nie wydarzyło. Z pewnością mu jednak nie pomoże, bo Jay Y. Lee był głównodowodzącym tego okrętu, zwłaszcza po tym, jak jego ojciec Li Kun Hi podupadł na zdrowiu, a w zeszłym roku zmarł. Na wyrok sądu zareagowała giełda. Nie dziwi, iż ceny akcji firmy spadły, o około 3,5%.

Samsung akcje

Źródło: cnn, foto: reuters

Warto zobaczyć również:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  9
  "była prezydent Korei Południowej (też odsiaduje już swoją karę pozbawienia wolności)"...

  Czytając to można doznać lekkiego szoku, Prezydent w więzieniu...
  U nas taki cud zdarzyć się nie może, ale co w tym dziwnego, skoro drugą dekadę nieprzerwanie rządy sprawuje POPiS (obecnie prawe skrzydło tej partii), więc u nas swój swojego nie skaże - faktem jest że przez ostatnich 20 lat nikogo nie posadzono, a okazji było całkiem sporo, zarówno z tej lewej jak i prawej strony...

  PS Pozdrowienia dla wierzących w teatrzyk polityczny kreowany codziennie w TV :)
  • avatar
   Eryk333
   0
   Nie dziwie się smartfony tego producenta są coraz to droższe.
   • avatar
    Philliolena
    0
    Witamy w najlepszym klubie erotycznym - - - Hosset.Com
    • avatar
     Ahura
     0
     nic tylko inwestować
     • avatar
      Wroobelek
      0
      Za prawie 8 mln zielonych to ja bardzo chętnie sam usadziłbym się na te 2,5 roku.