Oprogramowanie

Masz Windows 10 lub 11? Uważaj, system po kryjomu instaluje bloatware

przeczytasz w 1 min.

Niepotrzebne programy typu bloatware to zmora systemów Windows 10 i Windows 11. Ostatnio do listy niepożądanych aplikacji doszła jeszcze jedna pozycja – HP Smart.

Systemy Windows 10 i Windows 11 cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Oferują lepszą funkcjonalność, pozwalają lepiej wykorzystać potencjał najnowszego sprzętu, a do tego zapewniają większe bezpieczeństwo. Problemem może być niepotrzebny bloatware, czyli dodatkowe oprogramowanie, które niepotrzebnie obciąża system. 

Windows 10 i 11 instalują bloatware 

W serwisie Reddit pojawiły się wpisy zaniepokojonych użytkowników, którzy w systemach Windows 10 i Windows 11 odkryli zainstalowane oprogramowanie HP Smart. Co ważne, aplikacja miała pojawić się automatycznie, nawet gdy na komputerze nie są używane żadne urządzenia marki HP.  Nie brakuje głosów oburzenia.

HP Smart

Część użytkowników obawia się problemów związanych ze złośliwym oprogramowaniem, ale nie ma (aż takich) powodów do niepokoju. Aplikacja HP Smart to autorska aplikacja firmy HP, która umożliwia drukowanie i skanowanie na urządzeniach firmy HP. Program jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Android i iOS. Nie jest to żaden wirus.

Microsoft komentuje sprawę 

W oświadczeniu dla serwisu Windows Latest, Microsoft potwierdził, że wie problemach i wkrótce udostępni więcej szczegółów. Najpewniej jest to błąd, który nigdy nie powinien się pojawić. 

Jeśli też zainstalowała wam się aplikacja HP Smart, a nie chcecie z niej korzystać, to możecie ją łatwo odinstalować. Wystarczy kliknąć na aplikację prawym przyciskiem myszy i wybrać „Odinstaluj”.

Źródło: Windows Latest

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maluszek88
  9
  Zawsze mowilem ze po w7 juz nie było udanych systemów. Sczcegolnie w10 i w11 ktore wciskaja caly ten syf, powiadomienia i wlaczają same plik pomocy przy zamykaniu painta. Rakowe systemy. I nawet się nie da wylaczyc aktualizacji. Wyłączysz a on ją sam wylacza bo system mysli ze wie lepiej od ciebie co dla ciebie dobre
  • avatar
   TwojaStaraObciągaSzatanowi
   6
   No to w pytę.
   • avatar
    theng
    5
    Nawet nie zauważyłem dziadostwa. Odinstaluj poszło.
    • avatar
     pablo11
     5
     Oprogramowanie od HP bywa groźne. HP Smart jest groźne głównie dla posiadaczy drukarek HP, może je blokować i symulować uszkodzenie/koniec tuszu.
     W starszych drukarkach wyrzuca się to oprogramowanie po instalacji sterownika, żeby dłużej użytkować tusze.
     Ale nie byłbym pewny czy jest tak zupełnie nieszkodliwe dla pozostałych użytkowników. HP kiedyś wrzuciło do oprogramowania które udawało oprogramowanie od touchpada keylogera.
     • avatar
      bbkr_pl
      3
      System, ktorego producent w kazdej chwili moze u mnie zainstalowac co mu sie podoba? Precz!
      • avatar
       starymaciej
       1
       Tak się zastanawiam ile ludzie bedziecie jeszcze się w stanie się utrzymywać przy tak intruzywnych systemach? Tak ociężałych i mało swobodnych w użytkowaniu, gdzie nie masz nawet kontroli nad aktualizacjami które mogą ci dograć dosłownie cokolwiek? O ile to był dopiero jeden program to aż strach pomyśleć jak zaczną wciskać coś co wogóle uniemożliwi normalnie korzystanie z komputera, albo odejmie bardzo przydatne funckje, które według wielkich naukowców z microsoftu "nikt nie używa"
       • avatar
        PimpekJestem
        1
        Dlatego ja używam Linuxa Minta kurwa!!! I wam radzę to samo kurwa !!!!!
        • avatar
         Marek1981
         0
         Wystarczy wsus