Windows 11 na moim komputerze. Wrażenia i pierwsze testy wydajności
Systemy operacyjne

Windows 11 na moim komputerze. Wrażenia i pierwsze testy wydajności

przeczytasz w 6 min.

Windows 11 jest dostępny dla testerów! Sprawdzamy wczesną wersję nowego systemu Microsoftu, który już wkrótce ma królować na komputerach i laptopach.

Miało go nie być, ale jednak jest – kilka dni temu Microsoft zapowiedział system Windows 11, który zastąpi Windows 10. Choć do oficjalnej premiery „jedenastki” pozostało jeszcze trochę czasu, producent już teraz udostępnił pierwszą testową wersję Windows 11 Insider Preview (Build 22000.51).

Testowa wersja systemu jest wydawana z myślą o deweloperach, ale tak naprawdę mogą z niej skorzystać wszyscy zainteresowani. To dobra okazja, aby w pełni bezpieczny i legalny sposób sprawdzić jak wygląda nowy system, który już niebawem będzie królować na komputerach i laptopach. Postanowiliśmy sprawdzić i my!

Windows 11 Insider Preview to wczesna wersja systemu przygotowana z myślą o testerach. Producent nie daje gwarancji, że wszystko będzie działać jak należy, więc instalujecie ją na własną odpowiedzialność.

Jak zainstalować Windows 11 Insider Preview (Build 22000.51)?

Jeżeli planujecie wypróbować nowy system, sprawdźcie wymagania Windows 11 – nie są one specjalnie wygórowane, ale konieczna jest funkcja TPM. W nowszych zestawach technologia została zintegrowana w procesorze, więc można ją aktywować w UEFI płyty głównej (w mojej konfiguracji z procesorem AMD Ryzen 9 3900XT i płytą główną ASUS ROG Crosshair VIII Hero Wi-Fi nie było z tym problemu).

Windows Insider Program

Windows 10 - aktualizacja do Windows 11

Wersja Insider Preview jest dostępna dla uczestników programu Windows Insider jako aktualizacja systemu Windows 10. Żeby mieć do niej dostęp musimy zapisać się do programu i znajdować się w grupie deweloperów (czyli użytkowników mających dostęp do najwcześniejszych aktualizacji systemu).

Jak zapisać się do programu Windows Insider?

  • otwórz Ustawienia,
  • przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia,
  • wybierz Niejawny program testów systemu Windows,
  • kliknij Rozpocznij – Zarejestruj – Zarejestruj się – Prześlij,
  • a następnie wybierz Kanał deweloperów i wciśnij przycisk Potwierdź.

Windows 10 - aktualizacja do Windows 11

Po zostaniu „deweloperem”, możecie wyszukać odpowiednią aktualizacją, która „zmieni” Windows 10 na Windows 11 (u mnie konieczne było jeszcze doinstalowanie kilku zaległych poprawek). System automatycznie zainstaluje odpowiednie pliki i po kilkunastu minutach będziecie mogli korzystać z „jedenastki”. Co ważne, wszystkie pliki i aplikacje z W10 pozostaną zachowane (chociaż oczywiście warto dla bezpieczeństwa zrobić kopię zapasową).

"Co tu się stanęło", czyli odświeżony interfejs Windows 11

Microsoft już podczas konferencji podkreślał, że jedną z największych nowości systemu Windows 11 jest odświeżony interfejs. Muszę jednak przyznać, że tak na serio zdałem sobie z tego sprawę dopiero po styczności z systemem… a pierwsza styczność wywołała mieszane uczucia.

Jako kilkuletni użytkownik Windows 10 (a wcześniej Windows 7 i Windows XP), na początku trudno było mi się przyzwyczaić do nowego interfejsu „jedenastki”.

Windows 11 interfejs - menu start
Nowy Windows, więc i nowe ikony - zmiana, na którą czekaliśmy :-)

Największą bolączką było przeprojektowane menu start. Przycisk do jego wywoływania przeniesiono z lewego rogu na środek (a warto dodać, że nie jest on ciągle na środku, bo przesuwa się w zależności od ilości otwartych okienek). Cieszy jednak jednolitość i spójność samego menu – szuflada trochę kojarzy się z… Androidem.

Ciekawie zapowiada się natomiast modyfikacja menu kontekstowego (to to, które pojawia się po naciśnięciu prawego przycisku myszki). Microsoft zmodyfikował jego układ, ale na pierwszy rzut oka wygląda na wygodniejsze w użytkowaniu.

Windows 11 interfejs - widżety
Menu z widżetami można prawie dowolnie spersonalizować - jeżeli lubicie takie ficzery, powinniście być zadowoleni

Windows 11 to też dwie ciekawe nowości. Przycisk z dwoma paskami służy do wywoływania menu z widżetami. No właśnie, mówimy o osobnym menu, bo funkcje nie są dodawane na pulpicie (jak np. w Windows Vista) - można tam umieścić informacje np. na temat pogody, kursu akcji na giełdzie, ważnych wydarzeń czy też newsów z sieci.

Windows 11 interfejs - powiadomienia
Menu z powiadomieniami na początku wydaje się przeładowane, ale można ustawić, które aplikacje będą mogły tam wyświetlać informacje

Z kolei klikając na zegar wyświetli nam się całe menu powiadomień. Funkcja została tak zaprojektowana, aby być bardziej przejrzysta. Czy jest? Cóż, ja mam inne zdanie na ten temat – informacji było stanowczo za dużo (całe szczęście można zdecydować, które aplikacje wyświetlają komunikaty).

Projektanci zmienili rozmieszczenie niektórych opcji konfiguracyjnych, więc na początku trudno było je odnaleźć (pomocne może być ich wyszukiwanie przez menu z lupką). No i warto dodać, że w wersji Insider Preview (Build 22000.51) nie wszystkie opcje zostały przetłumaczone na nasz język. To jednak drobnostka, która pewnie zostanie poprawiona przy kolejnych wersjach.

Windows 11 interfejs - grupowanie okien
Grupowanie okien ma poprawić wielozadaniowość

Ciekawą opcją wydaje się grupowanie okien - klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę w prawym górnym rogu, możemy wybrać jak ułożyć otworzone programy i gdzie dane okno zostanie umieszczone. Taka funkcja na pewno ułatwi pracę przy wielu otworzonych aplikacjach. Nie zabrakło też opcji tworzenia dodatkowych pulpitów.

Windows 11 interfejs - powiadomienia

„Ogarnięcie” odświeżonego interfejsu to kwestia przyzwyczajenia - nie jest to poważny problem, ale pierwsze godziny obcowania z nowym Windowsem dla niektórych użytkowników mogą być problematyczne.

Personalizacja wyglądu - mocna strona "jedenastki"

Modyfikacje interfejsu nie kończą się na zmianie ułożenia elementów. Mocną stroną Windows 11 na pewno jest personalizacja wyglądu, nieco bardziej rozbudowana względem Windows 10. Opcje nie ograniczają się do zmiany tapety, wielkości ikonek czy kształtu kursora. Możemy zmieniać motywy kolorów, a nawet całe kompozycje.

Windows 11 - personalizacja

Windows 11 - personalizacja
Zmiana schematu kolorów czy całego motywu? Proszę bardzo!

Osoby zainteresowane dostosowaniem środowiska pracy na pewno będą zadowolone. Tylko ostrzegam – można tu spędzić nawet kilkadziesiąt minut.

Nie mogło też zabraknąć trybu ciemnego (dark mode) - taka funkcja zainteresuje "nocnych Marków", którzy korzystają z komputera przy zgaszonym świetle. Podobna funkcja została już udostępniona w Windows 10.

Przesiadka z Windows 10 na Windows 11 – to działa!

W końcu przyszła pora z praktyczne użytkowanie systemu i tutaj zaskoczenie było pozytywne. Aktualizacja Windows 10 do Windows 11 obyła się bez żadnych komplikacji (przynajmniej nie stwierdziłem ich po kilku godzinach używania systemu). Uruchamianie też bardzo szybkie - po instalacji na dysku Corsair MP600 system wstawał kilka sekund (podawanie dokładnych wartości raczej mija się z celem, bo dwie sekundy różnicy raczej Was nie zbawią).

Windows 11 wykorzystał sterowniki zainstalowane jeszcze na Windows 10, a wszystkie aplikacje działały jak należy (i to nawet te zainstalowane jeszcze „za czasów” dziesiątki). Nie było problemu ani z surfowaniem po sieci, ani pisaniem dokumentów tekstowych, ani nawet z graniem w gry. Niektóre aplikacje wykrywały Windows 11 jako Windows 10.

Windows 11 - Counter Strike
Windows 11 bez problemu uruchomi gry z Windows 10, ale podobno może obniżać skilla :-)

Testy wydajności Windows 11 vs Windows 10

Jeszcze przed prezentacją Microsoftu dużo się mówiło o poprawie wydajności nowego systemu. Jak jest w rzeczywistości? Jako człowiek sceptycznie podchodzący do takich rewelacji, postanowiłem to sprawdzić osobiście (a konfiguracja testowa nie była w kij dmuchał – Ryzen 9 3900XT, 16 GB pamięci DDR4-3200 i GeForce RTX 3080).

Cinebench R23 – renderowanie za pomocą wszystkich rdzeni
[punkty] więcej = lepiej

Windows 10 18444
Windows 11 18377

Cinebench R23 – renderowanie za pomocą jednego rdzenia
[punkty] więcej = lepiej

Windows 11 1359
Windows 10 1357

3DMark Time Spy - wynik ogólny
[punkty] więcej = lepiej

Windows 10 16412
Windows 11 16166

3DMark Time Spy - wynik procesora
[punkty] więcej = lepiej

Windows 10 11753
Windows 11 11495

3DMark Time Spy - wynik karty graficznej
[punkty] więcej = lepiej

Windows 10 17470
Windows 11 17416

Kilka szybkich testów pokazało… brak znaczących różnic między Windows 10 a Windows 11 (odnotowaliśmy rozbieżność na poziomie 1-2% - mówimy zatem o błędzie pomiarowym). Trochę szkoda, że jedenastka jednak nie dodaje kopa takiego jak mówiły pogłoski. Kwestia wydajności nie jest jednak przesądzona i nowy system może zaskoczyć innymi nowościami (np. w planach jest dodanie technologii DirectStorage API, która przyspieszy ładowanie gier i pozwoli na projektowanie jeszcze ciekawszych produkcji).

Windows 11 - Cinebench R23
Niektóre aplikacje wykrywają Windows 11 jako Windows 10

Nowy Windows mocno mnie zaskoczył bezproblemowym działaniem (szczególnie, że mówimy o testowej wersji!). Podejrzewam, że przejście z Windows 10 na Windows 11 pod względem kompatybilności oprogramowania pójdzie również bezproblemowo (a przynajmniej tak powinno być w większości przypadków). Jest to szczególnie ważne dla fanobyów w gorącej wodzie kąpanych osób zdecydowanych na szybką przesiadkę. Niektórzy z Was pewnie pamiętają jak wyglądała sytuacja przy wydawaniu poprzednich Windowsów, gdzie, nawet po wydaniu finalnej wersji systemu, nie wszystko działało jak należy (co niestety doprowadzało do frustracji).

Warto się przesiąść na Windows 11?

Jak wrażenia po Windows 11? Oczywiście to wstępne odczucia „na gorąco”, ale po kilku godzinach obcowania z nowymi okienkami raczej jestem zadowolony.

Windows 11 - Microsoft Edge

Microsoft zdecydował się na odważne zmodyfikowanie interfejsu, który podobno ma być bardziej przejrzysty i ułatwiać wielozadaniowość. Czy tak jest w rzeczywistości? Tutaj mam mieszane odczucia – menu start mogło zostać po staremu, powiadomienia są zbyt przeładowane, ale poprawiony wygląd, grupowanie okien i bardziej rozbudowana personalizacja mi się podobają. Nowy system jednak na pewno będzie wymagać przyzwyczajenia, więc raczej nie polecałbym od razu rzucać się na głęboką wodę i przesiadać się na „jedenastkę” w gorącym okresie.

Jeżeli zdecydujecie się przesiąść i przyswoicie interfejs, raczej będziecie zadowoleni. Cieszy gładka obsługa programów (a należy zaznaczyć, że sprawdzałem bardzo wstępną wersję systemu dla największych hardkorów developerów). Podczas testów nie odnotowałem żadnych większych mankamentów z użytkowaniem komputera – programy normalnie działały, a sprzęt oferował podobne osiągi do Windows 10. Brak problemów na tym etapie dobrze wróży na przyszłość.

Czy przesiądę się na Windows 11? O tym zdecyduję, gdy MS udostępni finalną wersję systemu, czyli podobno jeszcze w tym roku (chociaż zainteresowani darmową aktualizacją z Windows 10 będą musieli poczekać kilka miesięcy dłużej). Decydującą kwestią będzie stabilność działania i kompatybilność sprzętu. Spore nadzieje upatruję też w nowych funkcjach, które mogą poprawić działanie komputera (np. DirectStorage API albo zintegrowania Xbox Game Pass).

Jakby nie było, systemy Microsoftu i tak mają u nas dominującą pozycję na rynku, więc prędzej czy później Windows 11 też ją obejmie. Brzmi odważnie, ale to prawda. Dni Windows 10 już są policzone, więc kupujący nowe komputery i tak będą skazani na przesiadkę. Czuję, że później sytuacja powtórzy się z Windows 12. I to nawet jak Microsoft zacznie nam wmawiać, że Windows 11 jest tym ostatnim i tak bardzo o niego dba. Bo hajs się musi zgadzać.

Komentarze

71
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    devilson131313
    11
    Ikony z task bara da się przerzucić na lewą stronę "po staremu". Wystarczyło wejść w ustawienia paska zadań i zmienić z pozycji wyśrodkowanej na lewą.
    • avatar
      tumoris
      6
      Póki co nic pożytecznego. I znowu pół dnia spędzać na wyłączaniu jakichś ścierw. Na szczęście nie prędko.
      • avatar
        wilcze_stado
        6
        W skrócie: kosmetyczne zmiany interfejsu (dla mnie na minus), brak nowych funkcji, taka sama wydajność i wzrost wymagań. Miałem nadzieję, że w temacie wydajności 11 będzie trochę jak 8.1 - lepsza i od 8 i od 10, ale póki co - pociągnę na 10 do 2025 roku, mam nadzieję, że skoro nie będą już dodawać nowych funkcji, to i niczego już nie spieprzą.
        • avatar
          mrocznysedes
          3
          Producent nie daje gwarancji, że wszystko będzie działać jak należy, więc instalujecie ją na własną odpowiedzialność.
          Jakby dawał taką gwarancję w przypadku pełnej wersji. xD
          • avatar
            greghostor
            2
            Jeszcze więcej syfu.
            Z wymaganiami to pojechali ładnie.
            • avatar
              chotnik2
              2
              Mam nadzieję, że będzie opcja ustawienia UI jak w W10, bo to widzę jest kolejna próba zrobienia telefonu z komputera... Po prawo nasrane powiadomieniami, nie dość że telefony zasypują powiadomieniami to jeszcze komputer będzie.
              Bo lewo pseudo home screen w widżetami.
              A zawartość okien na środku wszystko wycentrowane jak od linijki (dobrze do pokazuje screen z System/Informacje) jak na telefonie...
              Ludzie już tak oszaleli od smartfonów, że nic innego nie potrafią obsługiwać?
              Jeszcze tylko brakuje tochsceeena w wymaganiach minimalnych...
              • avatar
                Tal-Rash
                2
                Marzeniem moim jest windows nowoczesny i czytelny jak 98se. Wszystko powyzej 7 jest kiczem. Przeladowane wodotryskami i nieintuicyjne.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  2
                  Dla 95% w użytkowników Windows 7 byłby wystarczający, gdyby nie brak DX 12.
                  • avatar
                    zack24
                    1
                    Odpaliłem na lapku z 2017 roku i jest ok. Nie widzę specjalnie przyrostów wydajności. Uruchamia się o 4 sek dłużej. Ale faktycznie do nowego interfejsu trzeba się przyzwyczaić. Będę sobie teraz go testował jakiś czas.
                    • avatar
                      AntonioFacaldo
                      1
                      Czyli zwykła nakładka graficzna (która mnie osobiście się nie podoba) i nic poza tym, do tego wzrost wymagań. Plus tej całej farsy jest taki, że wystarczy wyłączyć w biosie TPM by nie dostawać spamu o zaktualizowaniu Windowsa do najnowszej wersji :D
                      • avatar
                        przem188
                        1
                        Tylko tyle potrafią. Zmieniać wygląd, bo nie mają developerów, którzy potrfiliby unowocześnić archaiczne (26lat) jądro systemu i system plików. Gdzie są tamci developerzy? Na emeryturze, a sam twórca systemu pracuje w dziale Xboxa zamiast szkolić i uczyć młodych jak modyfikować i unowocześniać jądro systemu.
                        • avatar
                          szmariosz
                          1
                          To jest windows 10 tylko z nowym exploratorem i zmienionym numerkiem, a wszyscy się jarają.
                          • avatar
                            baertus11
                            0
                            niech walną jeszcze hasło: Twój komputer jest Twoim telefonem. Zwykle pracuję z 4-5 otwartymi oknami aplikacji - gdzie się to teraz zmieści na pasku? Grupowanie i ukrywanie okien wymuszone? Jaka to wygoda? Dla tych którzy mają otwartą tylko przeglądarkę a po lewej widzeciki, po prawej stos powiadomień może wystarczy a dla reszty co? 32-calowy monitor? A wzrost wymagań? Znaczy jak nic nie było ruszane innego to takie wymagania ma ten nowy interfejs? Po co? Co następne? Ekran dotykowy i intefejs głosowy dla "opornych"?
                            • avatar
                              pawluto
                              0
                              Brzydki system - nie postarali się fachowcy od wizualizacji.
                              • avatar
                                Larry83
                                -1
                                zainstalowałem i żałuję. Nieintuicyjny, problematyczny, trzeba robić w wielu momentach więcej czynności niż w 10, żeby zrobić to samo. Brak możliwości zmiany koloru paska folderów, to nie działa, nie widać na paskach co jest napisane bo jest białe na białym pasku. Ogólnie męczący i denerwujący.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  -3
                                  Wydajności ta sama a zasobów wyraźnie więcej zeżartych. Nie lepiej zapodać sobie jakiś kolorowy motyw i darować sobie te firewerki? Teraz pozostaje zapłacić jakiemuś wydawcy gier by implementował te nowości i wykazał że Windows 11 jest szybszy od starej 10...
                                  • avatar
                                    OpusDei
                                    -4
                                    Ustawienia inwigilacji i zakładka "moja kwarantanna" są?
                                    • avatar
                                      Aquagen
                                      -7
                                      Oby tylko w dniu finalnego wydania W11 producenci antywirusów byli na niego przygotowani. Pamiętam jak wchodził W10 to jako jeden z pierwszych był przygotowany BitDefender a na resztę trzeba było czekać. Mam nadzieję, że to się nie powtórzy przy wydaniu W11.
                                      • avatar
                                        Sanctrum
                                        -10
                                        Czyli jak zwykle, twórczy marketing MS niewiele mający wspólnego z rzeczywistością. Nawiązuję do tego: https://www.youtube.com/watch?v=q5egaM2hibs

                                        ZAWSZE należy zwracać uwagę na niemoralne metody manipulacji ludzi przez marketingowców i zdobywania zaufania (metody stosowane także przez psychopatów). System Windows to nie jest Twój dom, nie jest to także Twoja rodzina, ani Twoje dzieciństwo. Odwoływanie się do takich uczuć to OBRZYDLIWA MANIPULACJA! To jest po prostu tylko kupa bezdusznego oprogramowania, które szpieguje Twoją i Twojej rodziny prywatność - i z Win11 wchodzi to na kolejny poziom inwigilacji także z apkami Androida.

                                        Kolejnym kłamstwem (na ten moment) to pokazywanie, że to system na wszystkie platformy... NIE jest to system na wszystkie platformy. NAWET na PC nie jest bo z marszu WYKLUCZA w miarę nowoczesne maszyny, które nie mają modułu TPM 2.0. Po drugie na ten moment NIE DA SIĘ modułów TPM doposarzyć do laptopów.

                                        Zmusi to ludzi do przesiadki na nowe laptopy... co spowoduje eslakację elektrośmieci całkiem dobrego sprzętu na ten moment, tylko dlatego, że MS nie potrafi zrobić bezpiecznego OSa, tylko zwala wszystko na moduł TPM.

                                        Kolejna bujda (na ten moment) - gaming. DirectStorage omijający CPU... Raczej bezpośrednio nie zwiększy to FPSów. Mieć to będzie wpływ tylko na gry, które na potęgę korzystają ze streamingu - minej lagów. A opubikowane testy bez DirectStorage CPU, jak zwykle było z każdym systemem, pokazują zmiejszenie wydajności, a nie zwiększenie. Oczywiście nie jest tak bez powodu i zawsze tak będzie (coraz większy narzut OSa na security i na technologie szpiegowania i inne moduły systemu)... niezależnie jakie bajki będą opowiadać.

                                        Jednyna fajna rzecz w tym systemie to zapamiętywanie układu okienek na desktopach/ekranach. 30 lat zajęło im zamim doszli do tej podstawowej funkcji.
                                        • avatar
                                          MrRadeonXT
                                          0
                                          No mi się nie udało. System nie gotuje jest tylko dźwięk a jak wejdę w tryb awaryjny to nic nie da się zrobić bo wywala explorera. Zobaczymy w weekend na czystej instalacje.
                                          • avatar
                                            digitmaster
                                            0
                                            Warto wspomnieć, że Windows Insider ma różne kanały i zapisując się przez ustawienia systemowe ma się dostęp tylko do kanałów Release Preview i Beta, co jest tożsame w starej nomenklaturze z wersją RC (Release Candidate).
                                            Prawdziwe nowości oferuje kanał Dev, ale tam osoba zainteresowana nie dostanie się z automatu.
                                            • avatar
                                              KingLee
                                              0
                                              "Z kolei klikając na zegar wyświetli nam się całe menu powiadomień." - nie ma to jak postawić na intuicyjne rozwiązania :/
                                              A działa WSL2?
                                              • avatar
                                                hovzi
                                                0
                                                Ciekaw jestem nowego systemu. Spróbuję na pewno od razu jak będzie dostępny.
                                                • avatar
                                                  ymp01
                                                  0
                                                  Zainstalowalem go na HP 6300 pro z procesorem i3 trzeciej generacji i 16 GB RAM. Komputer ma fabryczny TPM 1.2. Śmiga aż miło, nie wiem po co te ograniczenia na stare procesory planują.
                                                  • avatar
                                                    martinezx
                                                    0
                                                    Mozna cos o tym wstawaniu systemu wiecej? Z uspienia , z hibernacji? Bo moj PC na corsair zanim piknie bios i reszta to dobre kilkanascie sek.
                                                    • avatar
                                                      janek_pl
                                                      0
                                                      Co drugi system Windows jest dobry a co drugi w mojej ocenie to kicha lub co najmniej nieudane (Windows Me, Windows Vista, Windows 8). Obecny Windows 10 jest za dobry a więc kolej na...
                                                      • avatar
                                                        piotr.potulski
                                                        0
                                                        Kolejny look'n'feel, który zaimplementują na suficie i w 3 aplikacjach systemowych, a reszta systemu będzie czekać dekady, aż ktoś się nad nią zlituje.
                                                        • avatar
                                                          bahus_pl
                                                          0
                                                          Podziękuję
                                                          • avatar
                                                            RadekThePlayerPL
                                                            0
                                                            A jak wyjść z programów testów jeśli wybrało się kanał deweloperski ?
                                                            • avatar
                                                              luckyboy
                                                              0
                                                              Nie chciał zainstalować się na moim x220 gdyż nie spełnia wymagań, ale obszedłem instalatora i działa :-)
                                                              • avatar
                                                                hexon6
                                                                0
                                                                Wolę 10-tkę. 11-tka mi się nie podoba.
                                                                • avatar
                                                                  DelianoCarl
                                                                  0
                                                                  bardzo interesuje mnie to, czy ten Windows ma jakiekolwiek zarządzanie barwą na monitorach szerokogamutowych? :)
                                                                  • avatar
                                                                    duzers
                                                                    0
                                                                    Sprawdź wydajność GDI render w porównaniu do wydajność GDI render w Windows 7.
                                                                    • avatar
                                                                      PerfectDAY
                                                                      0
                                                                      W11 mi nie przeszkadza, dopóki nie muszę go na siłę posiadać.
                                                                      • avatar
                                                                        otrajx
                                                                        0
                                                                        Hmmm... Po aktualizacji na Windows 11 zauważyłem, że nie działa mi mała literka "Ń". Ktoś z Was też ma lub miał podobny problem? Nie podoba mi się także zrobienie skrótów ze zmianą nazwy, kopiowaniu, usuwaniu folderów/plików. Starsi ludzie mogą nie ogarnąć tego co się tam dzieje...