Systemy operacyjne

Windows 10 da ci znać, że komputer pada

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

… O ile problem będzie leżał w SSD. Windows 10 otrzyma wkrótce specjalne narzędzie do wykrywania nieprawidłowości w działaniu tego podzespołu.

Windows 10 ostrzeże o potencjalnej awarii SSD

SSD nie mają części ruchomych, dzięki czemu są znacznie bardziej wytrzymałe niż dyski HDD, ale nie są nieśmiertelne. Są też zdecydowanie cichsze i tak samo bezgłośnie – i bez ostrzeżenia – mogą ulec awarii. Mogą to zrobić w najmniej odpowiednim momencie i właśnie przed tym chce cię uchronić Microsoft. W tym celu wyposaży Windows 10 w nową funkcję.

Ta funkcja to monitorowanie stanu magazynu danych. Jest ona w stanie błyskawicznie wykryć nieprawidłowe działanie napędu SSD (NVMe). Gdy faktycznie coś dostrzeże, na pulpicie komputera pojawi się powiadomienie, że istnieje ryzyko awarii i powinieneś to kontrolować. Z tego samego miejsca będziesz mógł od razu zlecić stworzenie kopii zapasowej – tak na wszelki wypadek. 

Windows 10 SSD błąd

Komunikat ten ma być bowiem jasnym sygnałem: cokolwiek robisz, w tej chwili się zatrzymaj i stwórz kopię zapasową. Będziesz mógł także w każdej chwili sprawdzić stan swojego SSD – odpowiednie narzędzie znajdziesz w sekcji Ustawienia > System > Pamięć. Wśród informacji, które będą tam wyświetlane, znajdziesz: szacowaną żywotność, aktualną temperaturę i wszelkie ewentualne ostrzeżenia. 

Regularny backup to podstawa

Backup to podstawa bezpieczeństwa danych. Systemowe narzędzie do tworzenia kopii zapasowej radzi sobie świetnie, ale jeśli mu nie ufasz, to możesz też skorzystać z jednego z wielu innych programów. Wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć, znajdziesz w naszym poradniku dotyczącym backupu w Windows 10

Źródło: PC Mag, Tech Radar, informacja własna

Czytaj dalej o Windows 10: 

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  A będzie ostrzegał, że instaluje problematyczną aktualizację? ;)
  23
 • avatar
  kerax
  Kolejny clickbait. Kulik daj se spokój już,, bo czytać cie nie idzie
 • avatar
  Bariarte
  Skończcie z tymi klikbajtami. Czy w Polsce funkcjonuje jakaś szkoła, która uczy, jak dawać tytuły dla ludzi o IQ na poziomie przeciętnego kamienia?
 • avatar
  chotnik2
  Radzę redaktorowi się zdecydować, czy SSD są "bardziej wytrzymałe niż dyski HDD" czy "i bez ostrzeżenia – mogą ulec awarii". Bo to sobie przeczy.
  -1
 • avatar
  Ziomboy451
  SSD jak ma paść to nastąpi to z dnia na dzień. Mi tak tydzień po tygodniu padł crucial mx100 240gb i drugi taki sam tydzień później
  Obydwa miały około 7 lat. Dziwnym trafem było to przy aktualizacji, zainstalował, restart i cyk już nie działał :D
  HDD który ma już z 15 lat dalej mięli dane. Już trochę wolniej ale spełnia swoją rolę. Martwych/zepsutych sektorów ma w chooj. Już rok temu mi ktoś mówił, że ten HDD umiera, a jednak działa dalej.
  -1
 • avatar
  Dragonik
  Czyli kolejne narzędzie do szpiegowania, nie dziękuję.
  -2
 • avatar
  Arturxz
  Zmowa z firmami dysków ssd program będzie przedwcześnie lub kłamał o awarii ssd żeby konsument kupił nowego idealne narzędzie i pomysł
  -2
 • avatar
  Lord_Krecitsqa
  Moje SSD mają już 6 lat a RAID0 10 lat i nic się nie psuje.
  Za to po wprowadzeniu softu do ochrony zacznie się psuć.
  Nagle i niespodziewanie.
  -2
 • avatar
  mutissj
  Życzę użytkownikom Windowsa 10 nie zapomnianych wrażeń z blue screenami ;), mam Windows 7 i mam pełną kontrolę nad systemem.

  Dodam jeszcze że właśnie jeździe do mnie RTX3080, który otrzymał sterowniki pod Windowsa 7, także nie trzeba najnowszego systemu do obsługi topowych podzespołów XD
  -9
 • avatar
  ryhard
  Masło maślane ha ha - Są też zdecydowanie cichsze i tak samo bezgłośnie..
 • avatar
  piomiq
  > Windows 10 da ci znać, że komputer pada
  Znaczy blue screen of death pokaże? :D