Systemy operacyjne

Windows 10 20H2. Czas na aktualizację - podpowiadamy jak i dlaczego warto

przeczytasz w 2 min.

Windows 10 20H2 – lub, jeśli wolisz, aktualizacja systemu Windows 10 z października 2020 – to najnowsza z dużych paczek nowości i zmian. Po kilku miesiącach testów Microsoft wreszcie jest gotowy, by udostępnić ją wszystkim zainteresowanym – i to też zresztą robi.

Premiera Windows 10 20H2. Już jest najnowsza aktualizacja systemu

Aktualizacja Windows 10 20H2 jest już wreszcie oficjalnie dostępna dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się najnowszą wersją systemu operacyjnego. Pobierz aktualizację i uzyskaj dostęp do nowych funkcji oraz rozwiązań, które przede wszystkim poprawiają komfort korzystania z „Dziesiątki”. Już za chwilę zaproszę cię na przegląd tych nowinek, ale najpierw odpowiem na kluczowe pytanie… 

Jak zaktualizować „Dziesiątkę”? Sprawdź dostępność lub pobierz Windows 10 20H2 ISO

Podstawowym sposobem na aktualizację systemu jest włączenie Ustawień (na przykład skrótem: Windows + I), przejście do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie wciśnięcie przycisku Pobierz i zainstaluj, jeżeli faktycznie paczka dla ciebie jest już przygotowana.

Jeżeli jednak nie odnajdujesz tam takiej opcji, to możesz też udać się na stronę Pobierania oprogramowania Microsoftu i tam wcisnąć przycisk Zaktualizuj teraz. Możesz też skorzystać z Media Creation Tool – w tym celu wybierz drugi przycisk: Pobierz narzędzie i postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie. 

Windows 10 20H2 pełen nowości. Co konkretnie przynosi ta aktualizacja?

Tak jak obiecałem, czas na przegląd nowości, które wraz ze sobą przynosi aktualizacja Windows 10 20H2. Nie ma wśród nich może sensacyjnych innowacji, ale jest kilka bardziej lub mniej istotnych ciekawostek.

Odświeżone menu Start

To bez wątpienia najważniejsza spośród nowości w Windows 10 20H2. Odświeżone menu Start prezentuje się bardziej przejrzyście i schludnie – dzięki nowym ikonkom, kafelkom bez tła i kolorystyce automatycznie dostosowującej się do systemowego motywu. 

Windows 10 20H2 menu Start

Wzbogacona sekcja Ustawień

W Ustawieniach pojawią się kolejne narzędzia dostępne dotąd tylko w Panelu sterowania. Pod sekcjami specyfikacji dodane zostaną przyciski pozwalające na ich szybkie kopiowanie, a zmiany częstotliwości odświeżania dokonamy w sekcji Ekran.

Rozszerzone działanie Alt+Tab

Kolejną ciekawostką jest rozszerzona funkcjonalność skrótu klawiszowego Alt+Tab. Po aktualizacji pozwala się przełączać nie tylko między kolejnymi oknami aplikacji, ale też pomiędzy kartami w przeglądarce Microsoft Edge. To swego rodzaju odpowiedź na rosnącą popularność aplikacji webowych i na to, jak dziś korzystamy z komputera. Co istotne – możesz tę funkcję wyłączyć. 

Windows 10 20H2 Alt Tab

Domyślny Microsoft Edge z Chromium

Skoro już wspomniałem o przeglądarce Microsoft Edge, to muszę od razu dodać, że jej bazujący na silniku Chromium wariant będzie teraz domyślną wersją programu w systemie Windows 10. Jeżeli dotąd nie miałeś okazji sprawdzić, jak sobie radzi – daj szansę, bo warto. 

Jeszcze więcej nowości… 

Automatyczne aktywowanie trybu tabletu po odłączeniu klawiatury, przycisk „x” i ikona aplikacji w wyskakujących powiadomieniach, personalizacja paska zadań podczas instalacji systemu, aplikacja Xbox Game Pass na PC oraz zabezpieczenie Microsoft Defender Application Guard dla pakietu Office – to niektóre z pozostałych nowinek wprowadzonych w aktualizacji Windows 10 20H2.

Podziel się wrażeniami, gdy już zaktualizujesz.

Źródło: Microsoft, MSPowerUser, Windows Central, Bleeping Computer, Wccftech, informacja własna

Czytaj dalej o Windows 10: 

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  greghostor
  34
  Niesamowite zmiany
  • avatar
   Silver
   7
   Zmiany w pasku tak kosmetyczne, że aż zbędne. Lepiej jakby dodali w końcu zwykłą ikonę klasycznego panelu sterowania. Wiem, że wielu z was wie jak ją wywołać itp. ale nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo byłoby to pomocne podczas tłumaczenia przez telefon niedoświadczonym czy starszym ludziom jak to wywołać i wykonać następne instrukcje.
   Ja cały czas życzyłbym sobie i wszystkim by zaczęli robić porządek z usługami w rejestrach, szczególnie tymi archaicznymi i zastąpionymi nowszymi.
   • avatar
    Kenjiro
    5
    Dlaczego niby warto mieć Edgium, zamiast oryginalnego Edge? Edge nie był idealny, ale miał wiele zalet, jak np. gigantycznie lepsze użycie akceleracji sprzętowej, ładniejsze wygładzanie czcionek, drastycznie mniejsze zużycie pamięci i w efekcie dużo sprawniejsze działanie na starszych konfiguracjach (np. 4 GB RAM).
    Edgium ma tylko jedną zaletę - jest Chromium...
    • avatar
     taki jeden
     3
     Ile GB te pierdy zajmują?
     • avatar
      KMyL13
      3
      A za 2-3 dni nowy nius, ze aktualizacja powoduje masę błędów i żeby się z aktualizacją wstrzymać? ;P
      • avatar
       ruryk515
       2
       Czy aktualizacja 2004 została wycofana? Aktualizacja zapetlila się, a jak już się zrobi to blue screen wyskakuje i trzeba wracać do poprzedniej wersji
       • avatar
        brudney
        2
        Wow, i to jest ten duży update? Nowe ikonki na pasku i kilka dupereli. Szok. Widać, że setki programistów i designerów w pocie czoła od miesięcy nad tym pracowało :D
        • avatar
         xxx.514
         1
         Zmiany, które dla mnie nic nie wnoszą, Czy MS w ogóle wprowadza jakieś zmiany, czy przekształca system w bloatware?
         • avatar
          makavel
          1
          Ja mogę podzielić się informacją dla posiadających pakiet Office, o toż ja posiadam pakiet Office 2016 Professional i po aktualizacji windows domyślnie zostały zainstalowane komponenty Word, Excel, Outlook i Power Point z Office 365 oczywiscie programy otwierały się w nowej przeglądarce (Edge z Chromium) i prosiły o login do konta microsoft lub wykupienie Premium do Office. Po zalogowaniu się wszystko działało normalnie ale w przeglądarce. Moim zdaniem narzucanie programów domyślnie nie jest fajne ponieważ co z tego ze mam nowszy Word skoro działa on wolniej bo przez przeglądarkę. Oczywiście po deinstalacji programów znów mialem swój pakiet Office który działa o wiele szybciej. Po za tym nie widzę nic szczególnego w tej aktualizacji. Pozdrawiam
          • avatar
           blebIeble
           0
           Może w Aktualizacji Wrzesień 2030 będzie interfejs Windows 7.
           • avatar
            tulika
            -1
            Zestawienie 'odświeżonego menu - najważniejszej nowości' i 'dlaczego warto' pozwala łatwo ocenić poziom tego artykułu.

            Kompletną bzdurą jest robienie aktualizacji dla samych aktualizacji, jeśli wszystko działa dobrze albo nie ma jakiegoś realnego zagrożenia (nie powinno się nigdy dodawać poprawek problemów, które nas nie dotyczą - typu 'strasznie niebezpieczny' błąd w obsłudze cpu, który można użyć jednak wyłącznie jeśli się ma dostęp fizyczny do komputera itd..)
            Portal zajmujący się tematyką IT nie powinien lansować podejścia fanboy-ów czy oszołomków od poprawności 'politycznej' z cyklu zawsze warto stosować nowe poprawki.
            Ludzie prowadzący taki portal powinni się wyróżniać fachowością i myśleniem (!).
            Trzeba czytać czego poprawka dotyczy i ocenić, czy warto ryzykować do stabilnego systemu wprowadzanie potencjalnych błędów by usunąć problem, który dotyczyć może przykładowo komputerów w domenie ale nie domowych itd...

            To trochę tak jakby ktoś zdrowy miał zamiar brać na wszelki wypadek leki na każdą chorobę, która istnieje. Ktoś kto ma zdrową skórę przykładowo chciał brać lekki immunosupresyjne przeciw łuszczycy...

            Ile można znieść wciskania tych głupot o konieczności aktualizowania wszystkiego?

            Ile problemów te wszystkie aktualizacje spowodowały? Jak bardzo spowolniły nam systemy za które zapłaciliśmy, naprawiając wiele 'problemów', które kompletnie nas nie dotyczą ?
            Jakie jest prawdopodobieństwo dla osoby rozsądnej i myślącej, że któryś z tych 'problemów' zostanie przeciwko niej użyty a jakie że aktualizacja spowoduje nieoczekiwanie problemy czas zmuszające do straty masy czasu? I dlaczego zaawansowani użytkownicy nie mieliby sami decydować o tym co im się bardziej opłaca.

            Osoba świadoma i ostrożna raczej rzadko pada ofiarą problemów. Zawsze można sobie zainstalować virtualboxa, używać skanerów mutliengine itd...
            Dlaczego portal IT nie przekazuje wiedzy i nie pomaga ludziom mniej doświadczonym jak się zabezpieczać. tylko wciska bzdury ???
            • avatar
             StaryZgred
             -1
             Dzięki, super aktualizacja, Dwa dyski SDD w raidzie wyjebało. 2TB poszły się czesać.
             • avatar
              Lesiu212
              -1
              A problem z SMBv1 naprawili ?
              • avatar
               Szamajama_Okutasi
               -2
               I dalej zwalony Bitlocker, który udupia prędkość zapisu na dyskach HDD. Przykładowo na wersji systemu 1909 na dysku HDD SATA III z włączonym szyfrowaniem Bitlocker prędkość zapisu to około 150 MB/s. Na wersji systemu 2004 i na 20H2 prędkość zapisu na tym samym HDD z włączonym Bitlockerem spada do około 13-14 MB/s. Mam jeszcze jeden, inny HDD i na nim jest podobnie.
               • avatar
                MaNiAc
                -2
                Wszyscy plują na MS i ich aktualizacje, małe zamiany, kosmetyczne etc. No tak znawcy z Benchmark wiedzą lepiej co pod pokładem piszczy, jak nie podobają się wam zmiany to mam propozycję przejdźcie na jakiegoś linucha albo macosa i będziecie mieli 100% zadowolenia z życia (bo chyba wam o to chodzi?) a piszę to po updacie 14 stacji (w tym 8 lapków) z win10, i niestety (dla Was) zero problemów.
                • avatar
                 wojciechpiwo
                 0
                 I nadzień dobry przestał działać poprawnie dvb dream
                 • avatar
                  Suncho
                  0
                  software update..
                  avoid avoid avoid ;)
                  • avatar
                   stancki
                   0
                   Po zainstalowaniu aktualizacji 20H2 na jednym komputerze (wymuszona aktualizacja) pozostały w historii aktualizacji wszystkie poprzednie aktualizacje. Zna ktoś powód?
                   • avatar
                    Nie wiem
                    0
                    Czy pobieranie windows 10 jest bezpieczne?