Systemy operacyjne

Windows 10 to najpopularniejszy system operacyjny na świecie

przeczytasz w 1 min.

Po ponad trzech latach obecności na rynku system operacyjny Windows 10 wreszcie wyprzedził „Siódemkę” i stał się tym najpopularniejszym.

Choć udział systemu Windows 10 wzrósł w 2018 roku jedynie o 6 punktów procentowych – z 33 do 39 proc., to okazało się to wystarczające do tego, by w ostatnim miesiącu wyjść wreszcie na pozycję lidera. „Dziesiątka” w końcu odebrała ten tytuł „Siódemce”, której wykorzystanie w tym samym czasie zmalało z 43 do 37 proc. 

Oznacza to więc, że Windows 10 nie tylko zajmuje pierwsze miejsce, ale też od razu ma przeszło 2 punkty procentowe przewagi nad swoim wieloletnim rywalem (dokładne wyniki to: 39,22 i 36,90 proc.). Z jednej strony Microsoft może zatem odtrąbić sukces, ale z drugiej – nie można nie zwrócić uwagi na wciąż niesamowicie mocną pozycję systemu z „7” w nazwie, a także zapominać o tym, jak długo to trwało.

Windows 10 stats
Ostatni rok w systemach operacyjnych (NetMarketShare).

Windows 10 zadebiutował bowiem na rynku w 2015 roku. Microsoft miał nadzieję, że szybko zyska popularność i stanie się standardem. W realizacji tego celu skutecznie przeszkadzały jednak problemy występujące praktycznie po każdej aktualizacji czy też wprowadzane zmiany i nowości, które niekoniecznie odpowiadały temu, czego oczekiwali (wytrwali, jak widać) użytkownicy „Siódemki”.

Dość powiedzieć, że Microsoft szacował, że w ciągu 2-3 lat od premiery na świecie będzie miliard maszyn korzystających z Windows 10. Tymczasem po 36 miesiącach (z hakiem) udało się osiągnąć dopiero 700 milionów. I nie jest to może szczególnie słaby wynik, ale jednak odbiegający poważnie od wcześniejszych założeń. 

Popularność „Dziesiątki” powinna poważnie wzrosnąć w lub po 2020 roku, kiedy to oficjalnie zakończone zostanie wsparcie systemu Windows 7. Na koniec uzupełnijmy, że przedstawione dane pochodzą z serwisu NetMarketShare, który bada globalną popularność systemów operacyjnych, a także przeglądarek internetowych. 

Źródło: BetaNews, VentureBeat, NetMarketShare. Foto na wejście: Microsoft

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  8
  Biorac pod uwage, ze win7 nie da sie juz normalnie kupic i do tego jego instalacja na nowych kompach wymaga sporo kombinacji z kolei kazdy piracki klucz od win 7/8 ciagle bez problemu wchodzi pod 10tke. Pomijam wszelkie podstepy i przymuszania do migracji a pomimo tego az 4 lata zajelo im DOGONIENIE win7 - ja bym nazwal to kleska a nie sukcesem.
  • avatar
   PawelQ
   5
   Nie ma się co dziwić że w końcu to nastąpiło, każdy nowy PC/Laptop jest oferowany z W10. Ewentualnie w przypadku PRO można zrobić downgrade. Do tego doliczyć darmowy upgrade z 7/8/8.1 do 10 i efekt widać. PS. Ta Dorota z pierwszego zdjęcia jakaś nie podobna do Doroty :D
   • avatar
    Skaza
    5

    Trochę sztuczna ta popularność, skoro Microsoft zablokował możliwość korzystania z najnowszego sprzętu dla Winows 7. Jednak to, że dziesiątka jest najpopularniejsza, nie oznacza, że najlepsza... Zostaliśmy skazani na badziewie.    • avatar
     hsghost
     5
     Zainstalowałem win10 tylko dlatego, że nie miałem innego wyboru.

     Win7 za stary, win8.1 brak sensownych sterowników.

     Działać działa, używając go widzę same wady.
     Nie znalazłem absolutnie żadnej rzeczy, która była by lepsza niż w systemach 7/8.1.

     Chyba czas przeprosić się z linuxem. :(
     • avatar
      DreamerDream
      3
      Z ciekawości (nie bawię się w trolla, ino po prustu jestem za głupi, aby to zrozumieć)

      "Popularność „Dziesiątki” powinna poważnie wzrosnąć w lub po 2020 roku, kiedy to oficjalnie zakończone zostanie wsparcie systemu Windows 7"

      Może mi ktoś powiedzieć czemu? Czemu to niby taki "magiczny pkt" zwrotny, który spopularyzuje mocno win 10?
      Przecież magicznie win nie przestanie działać, nie wybuchnie, nie zablokuje się nie pozwalając już do niego wejść, więc o co tu chodzi? Wiele przeciętnych użytkowników i tak nie aktualizuje tego systemu na bieżąco, a niektórzy w ogóle tego nie robią (wystarczy im ino service pack i jazda). Nie rozumiem tego.

      Popularność win 10 tak naprawdę wynika z kilku rzeczy w których żaden z nich nie ma związku z faktycznym "bo jest lepszy", bo dla przeciętnego użytkownika działa i wygląda (chodzi mi o funkcjonalność, niż sam wygląd ui) tak samo.
      1. Sztuczne blokowanie nowszych generacji cpu (które oczywiście można ominąć, ale za dużo roboty i może sprawiać problemy jak np. integry w intelu)
      2. Hype, który próbował wcisnąć, że wynaleziono koło na nowo wliczając dx 12 (widzimy aktualnie jak bardzo dx12 się przyją, miała być rewolucja, a wyszło "meh")
      3. Placebo "lepiej chodzi" (między innymi, bo jest nowsze).
      4. Firmy, które nie mogą sobie pozwolić na system bez wsparcia
      5. Sprzedawanie sprzętu już z zainstalowany win 10 (a to ma bardzo duże znaczenie).
      • avatar
       KMyL13
       2
       "Windows 10 to najpopularniejszy system operacyjny na świecie"

       Stawiam, że raczej Android :^]
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Gdyby nie blokowanie win7 na nowych kompach, darmowe upgrade do 10, sukcesywne utrudnianie userom win 7 życia, to win 10 był by tak w lesie jak Vista ^^
        Owszem system jest w miarę skończony, ale win 7 będzie jeszcze długo po 2020 używany w wielu miejscach, bo 10 daleko do systemu produkcyjnego.

        Sam używam 10 bo muszę, nowy sprzęt tego wymaga, ale VM z 7 i to kilka, zawsze pod ręką.
        • avatar
         maraz
         0
         Używam tego systemu od początku jak można było mieć za darmo i powiem szczerze że to jest świetny system. Owszem zdarzały się jakieś uciążliwe aktualizację ale po tym wszystkim widać że MS uczy się i rozwiązuje blędy. Miałem win7 i nie chciałbym już mieć bo mnie wkurzał, service packi żałosne , multum innych rzeczy trzeba było instalować i w dodatku wolno chodzil nawet na lepszym sprzęcie . W win10 wszystko mam, nie muszę instalować dużo programów a jeśli wychodzi jakaś aktualizacja to sama mi się pobiera i nie zawracam sobie głowy bo instaluje się szybko....jednym słowem Good Job Microsoft
         • avatar
          Vengir
          0
          Tego typu statystyki zawsze są obarczone jakimś błędem. Weźmy na przykład inne źródło: http://gs.statcounter.com/os-version-market-share/windows/desktop/worldwide

          Tutaj można by wywnioskować, że dziesiątka prześcignęła siódemkę już rok temu, a obecnie przewaga jest już dość wyraźna.

          Mimo to najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie okazuje się być… Android: http://gs.statcounter.com/os-market-share