Systemy operacyjne

Windows 10 zyskuje, ale nadal rządzi „Siódemka”

przeczytasz w 1 min.

Powolutku zwiększa się liczba komputerów, na których zainstalowany jest system Windows 10. Fakty są jednak takie, że choć są na dobrej drodze, nowe „Okienka” wciąż nie zdołały wyprzedzić dziewięcioletniego już systemu Windows 7.

Wydając nowy system operacyjny zawsze chce się, by był on numerem jeden. W przypadku Windows 10 miało to być proste – wszak Microsoft stworzył coś „uniwersalnego” i „nowoczesnego”, a do tego przez długi czas oferował to praktycznie za darmo. Mimo to popularyzacja przebiega dość powoli.

...ale idzie do przodu. Jak pokazują najnowsze statystyki opublikowane przez NetMarketShare, Windows 10 goni pozostającą na szczycie „Siódemkę”. W ciągu ostatniego roku najnowszy system zwiększył udział z 24,19% do 34,29%, a wersji z „7” w nazwie zmalało z 45,75% do 42,39%.

Windows 10 rok

W tym roku możemy więc być świadkami walki o pozycję lidera pomiędzy „Dziesiątką” a dostępnym już od prawie 9 lat systemem Windows 7. Inne praktycznie się nie liczą – zajmujący trzecie miejsce Windows 8.1 ma 5,56%, czwarty Windows XP – 4,05%, a macOS 10.13 – 4,01%. Nie zanosi się też na rok Linuksa, bo wszystkie dystrybucje razem są zainstalowane na niespełna 2% komputerów.

Już za kilka miesięcy światło dzienne ujrzy kolejna duża aktualizacja Windows 10, której szczegóły są jeszcze właściwie nieznane. Warto też w tym miejscu wspomnieć, że ostatnia paczka nowości (Fall Creators Update – 1709) została już zainstalowana na ponad 75% komputerów z „Dziesiątką”.

Źródło: Softpedia, NetMarketShare

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    wojtek_pl
    8
    Może 10 byłaby bardziej popularna gdyby nie była taka debilna ?
    • avatar
      Franz
      6
      Jak patrzę na takie zestawienia zawsze mnie zastanawia tak mały udział macOS.
      Bo oglądając filmy i seriale, których akcja rozgrywa się na terenie USA to można dojść do wniosku, że zarówno do pracy jaki w domu nikt nie używa tam innych komputerów niż produkty Appla i już same USA powinny zdecydowanie wyżej podbić statystyki dla tego systemu.
      Kiedyś czasami jeszcze można było zobaczyć w filmach laptopy Vaio od Sony, ale teraz to już dominacja Appla.
      • avatar
        FennPL
        2
        Każde statystyki są przegięte w którąś stronę.
        Nigdy do końca nie znamy metodologi pomiaru, a na całe szczęście jeszcze nie mają dostępu do wszystkich komputerów.
        więc na to można tylko pobieżnie spoglądać
        • avatar
          szpak333
          2
          Ten system ma na celu dręczenie użytkownika, pracuje na wielu wydaniach win i jedyne co widzę
          win 7 stabilny ale jego czas przemija.
          win 8.1 po dodaniu shell, zrobieniu porządku z sklepem staje się systemem idealnym.
          win 10 jest ponad użytkownikiem, żyje własnym życiem po aktualizacjach czeka nas worek niespodzianek, wyłączone aktualizacji nic nie daje bo win 10 sam wznawia ową funkcje.
          I te restarty, doprowadzają do szału.
          • avatar
            kitamo
            1
            te statystyki maja kiepskie odniesienie do rzeczywistosci - w sumie to jesli biora w nich udział maszyny firmowe itp to faktycznie nie ma sie co dziwic ze jeszcze win7 gdzies dyszy.
            Jakby zrobic statystyki w grupie uzytkownikow domowych to by wyniki byly jeszcze inne
            • avatar
              wizard2233
              -9
              Dla zwykłego komputera stacjonarnego to nie istotne jaka wersja systemu, ale cóż... kto teraz korzysta z takich prymitywnych rozwiązań jak klawiatura i mysz. (hehe)
              • avatar
                belker
                0
                ja na obecją chwilę przyglądam się rozwojowi PCtowej wersji androida. Remix OS co prawda nie jest aktualizowany a Phoenix OS ma się całkiem dobrze to jednak boli mnie to (bo sam posiadam) brak obsługi procesorów AMD.
                • avatar
                  Mighn
                  0
                  Do tego dochodzą takie perełki jak lenovo ideapad y530, na którym nie da się zainstalować win10... podczas próby instalacji wywala instalator, a jak się zrobi przekładkę dysku z win10 z innego prawie identycznego kompa (ten sam chipset, procek, grafika...) to system wywala się podczas startu przy okazji uszkadzając część plików :/ (i nie, nie jest to wadliwy egzemplarz, one wszystkie tak mają i jak wierzyć internetom, to nie da się nic z tym zrobić)... ciekawe, czy jest więcej takich "perełek" które nawet jak użyszkodnik chciał, to się na upgrade nie załapały - bo nie.
                  • avatar
                    Mighn
                    0
                    a tu zdublowało posta... a Benchmark nadal nie udostępnia opcji kasowania :(
                    • avatar
                      sebmania
                      0
                      Ostatnio na laptopie aktualizacja Windows przez 2 tygodnie zamulała kompa po czym wywalała błąd i restartowała komputer i tak na okrągło.
                      • avatar
                        mateonww
                        0
                        Mam lapka na procku i5 i windows 10. Strasznie windows 10 całego lapka zamula, dysk twardy bez przerwy działa na 100% a procek na 50% w ogóle nie da się na nim pracować zawsze po instalacji nowego widowsa 10 muszę użyć cclener inaczej laptop asusa za którego dałem dużo kasy jest nie do użycia.

                        Dla porównania mam też lapka na procku core 2duo i działa pięknie na windows 7 a za niego dałem tylko 300zł.