Systemy operacyjne

Windows Phone zdecydowanie bezpieczniejszym systemem niż iOS i Android

przeczytasz w 1 min.

Eugene Kaspersky, CEO Kaspersky Lab, pochylił się nad trzema najpopularniejszymi obecnie platformami mobilnymi.

Windows Phone bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa poruszana jest ostatnio coraz częściej także w kontekście urządzeń mobilnych. Do dyskusji na ten temat włączyć postanowiło się Kaspersky Lab.

Eugene Kaspersky, CEO Kaspersky Lab właśnie, pochylił się nad trzema najpopularniejszymi obecnie platformami mobilnymi. Podczas jednej z ostatnich konferencji odbywających się w Australii podzielił się przemyśleniami, które nie będą chyba dla większości osób zaskoczeniem.

Za najbezpieczniejszy system uznał bowiem Windows Phone, który wypada w tej kwestii zdecydowanie lepiej niż Google AndroidApple iOS. Platforma Apple jest wprawdzie mniej podatna na ataki niż propozycja rozwijana przez Google, ale ewentualne działania cyberprzestępców mogą mieć zdecydowanie gorsze skutki.

„Najbardziej niebezpieczny scenariusz związany jest z iPhone'ami. Ryzyko częstych ataków jest tu wprawdzie mniej prawdopodobne, ponieważ wirus jest tu bardzo trudny do opracowania z racji tego, że system jest zamknięty dla programistów zewnętrznych. Każdy system ma jednak luki. Jeśli takową się znajdzie to, w najgorszym przypadku, miliony urządzeń zostaną zainfekowane a nie będzie oprogramowania antywirusowego, ponieważ firmy nie mają żadnych praw do jego rozwijania.”

Eugene Kaspersky

Jednocześnie padły stwierdzenia sugerujące, że problem związany z zagrożeniami czyhającymi na użytkowników smartfonów i tabletów nie powinien być lekceważony. Z badań Kaspersky Lab wynika, że około 97% osób korzystających z urządzeń mobilnych wykonuje na nich działania, w których niezbędne jest podanie jakiegokolwiek hasła. Zaliczacie się do tego grona?

Źródło: gsmarena, itbriefcase

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maxdamage
  3
  "Platforma Apple jest wprawdzie mniej podatna na ataki niż propozycja rozwijana przez Google"


  Fajny argument, wyssany z palca czy z mniej szlachetnego miejsca?

  Powiedzcie to tym ludziom którym chińczycy schaczyli DNSy na iPadach żeby przekierowywały na strony z reklamami.
  • avatar
   kurasiok
   2
   Opinia Kapsersky jest słuszna z moimi przeczuciami. Trudno mi wyjaśnić czemu jednak bezpieczniej czuje sie logując do banku z telefonu z WINDOWSPHONE aniżeli z laptopa z Windows7. O zalogowaniu sie na androidzie nawet nie mysle, nie mogl bym spać spokojnie
   • avatar
    dzemski
    1
    Ja tam do faceta szkolonego przez KGB i wypuszczającego swoje niepewne oprogramowanie antywirusowe (strach to instalować wiedząc skąd się facet wziął), nie mam żadnego zaufania.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     żaden z systemów nie jest wystarczająco bezpieczny, bo zwykle upgrade czy update systemu jest niemożliwe. pod tym względem te systemy są w czasach windows95, kiedy update to była kolejna wersja systemu.

     co do windows phone, na niego nie ma zbyt wielu apek. jest niepopularny, dlatego nikt się do niego nie pcha, i to moim zdaniem jedyny iluzoryczny argument dlaczego ten system może być uważany za najbezpieczniejszy.
     • avatar
      XaRaDaS
      0
      No tak, bo WP jest najmniej powszechny jak na razie, niech podadzą ilości urządzeń pod poszczególnymi systemami i ilości ataków, wtedy to będzie jakoś miarodajnie wyglądać.
      • avatar
       adikq12
       0
       "ale skutki ewentualnego działania cyberprzestępców mogą mieć zdecydowanie gorsze skutki"
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Tylko Android, ale też tylko w wersji XDA.
        • avatar
         limera1n
         -5
         Windows phone jest podatny tak samo jak android czy iOS tylko że jest jeszcze systemem niszowym i nie opłaca się robić na niego wirusów. To samo jest z linuxem i innymi systemami których mało kto używa
         • avatar
          Konto usunięte
          -7
          Bo Kaspersky ma większe plany biznesowe związane z windows phone, wiec nie dziwne, że będzie chciał go promować.
          Co do bezpieczeństwa androida, to nie problem sytemu, tylko użytkowników. Instalują co chcą, z czego chcą, nie weryfikują tego co instalują, oraz dają wszelkie możliwe uprawnienia. Do tego wszystkiego można dodać, że potrafią to robić na zrootowanym systemie, czyli pracującym z prawami super użytkownika, kiedy można zrobić wszytko.
          • avatar
           Erathiel
           0
           Hm, a BlackBerry 10 to co? Pies? Fakt, że marketingowo niestety słabo sobie radzą, dlatego mało kto teraz ich postrzega pozytywnie (a niektórzy się dziwią, że firma jeszcze dycha), ale fakt jest taki, że mają fantastyczny system mobilny. Zalety użytkowe znam doskonale, bo korzystam od roku (model Q10), a w kwestii bezpieczeństwa BlackBerry zawsze wyznaczało trendy. Dziwne, że w zestawieniu systemów mobilnych pod tym kątem BB10 zabrakło.