Oprogramowanie

Wine 5.0 już jest i wprowadza wyższą jakość grania na Linuksie

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Wine to nie emulator, lecz narzędzie umożliwiające uruchamianie aplikacji i granie w gry z Windows na komputerze z systemem Linux lub macOS. Wraz z rozmaitymi ulepszeniami dotarła już do nas wersja 5.0.

Wine 5.0 to najnowsza wersja coraz lepiej działającego oprogramowania, kierowanego przede wszystkim do profesjonalistów i graczy, którzy wybrali Linuksa. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto zdecydować się na aktualizację.

Wine 5.0 wydane z najróżniejszymi ulepszeniami – oto co nowego

W ciągu dwunastu miesięcy, jakie minęły od udostępnienia „czwórki”, autorzy przygotowali ponad 7400 rozmaitych zmian i ulepszeń. Nową wersję Wine 5.0 warto pobrać choćby po to, by cieszyć się usprawnioną obsługą wielu monitorów i wielu kart graficznych. Zaktualizowany został również sterownik Vulkan (do wersji 1.1.126), a biblioteka WindowsCodecs radzi sobie z konwersją większej liczby formatów bitmapowych.

Wine 5.0 to także moduły zbudowane w formacie PE (Portable Executable), poprawiona obsługa komponentu Direct3D 12 (wraz z jego funkcjami) oraz zaimplementowany API dźwiękowy XAudio 2. Oczywiście lista nowości jest znacznie, znacznie dłuższa. 

Dzięki wszystkim tym usprawnieniom Wine 5.0 ma robić jeszcze lepszą robotę przy najróżniejszym oprogramowaniu: od aplikacji (takich jak Acrobat Reader czy Pale Moon), przez gry (z Tomb Raider, Far Cry 5 i Skyrim na czele), po platformy gamingowe (reprezentowane przez Battle.net). 

Pobierz najnowszą wersję programu: Wine 5.0 (download)

Najnowszą wersję programu Wine (w postaci paczki .tar.xz) można pobrać, klikając poniżej:

Pobierz Wine 5.0

Wolno się pobiera? Sprawdź szybkość swojego internetu!

Co to jest Wine? To sposób na granie na Linuksie

Wine (który – jak powszechnie wiadomo – nie jest emulatorem) to rozwijane od ponad dwóch dekad oprogramowanie, umożliwiające uruchamianie aplikacji i gier tworzonych pod kątem systemów Windows na komputerach z systemami Linux/Unix (np. Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE czy FreeBSD) oraz macOS.

Aplikacja Wine pozwala na bezproblemowe korzystanie z rozmaitych programów, takich jak Photoshop, SolidWorks czy Microsoft Office oraz granie w takie tytuły jak Wiedźmin 3, PREY czy StarCraft II.

Z wydania na wydanie program pozwala uruchamiać coraz więcej programów. Oferuje przy tym coraz większą wydajność i niezawodność. Niezmiennie jest to oprogramowanie udostępniane na licencji iLGPL, dzięki czemu można z niego korzystać bez opłat i bez obaw.

Dodajmy jeszcze, że Wine to jeden z najstarszych i najskuteczniejszych, ale niejedyny sposób, by gry z Windows działały na Linuksie – Steam Play to inne rozwiązanie, które może was zainteresować.  

Źródło: Phoronix, Bleeping Computer, ghacks, Wine HQ

Zobacz również te newsy ze świata Linuksa:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tester3
  Warto wspomnieć, że:

  This release is dedicated to the memory of Józef Kucia, who passed away in August 2019 at the young age of 30. Józef was a major contributor to Wine's Direct3D implementation, and the lead developer of the vkd3d project. His skills and his kindness are sorely missed by all of us.
 • avatar
  blebleble
  To, że może coś uruchomić nie znaczy, że działa. Próbowałem uruchomić kilka programów i albo połowa przycisków nje działała albo był zwiech.

  Przymierzam się potestować jak to obecnie wygląda.
 • avatar
  BrumBrumBrum
  No to teraz czekamy na Wine for Windows :) bo ze zgodnością starszych tytułów z Windows10 jest coraz gorzej.
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  Ten Wine najprościej mówiąc gwałci system Windows.

  Niedługo systemy Linux i programy jak Wine staną się tak potężne i popularne, że ludzie już dłużej nie będą widzieli sensu używania wymuszających windowsów.
  -6