Bezpieczeństwo

Polska używa Pegasusa do śledzenia niewinnych obywateli

przeczytasz w 3 min.

Wykorzystywanie oprogramowania Pegasus w opinii prezesa PiS o powinno napawać dumą każdego potencjalnie inwigilowanego obywatela. Dlaczego strach się bać, a jeszcze trudniej płacić podatki?

Pierwsze informacje o wykorzystywaniu przez polskie władze oprogramowania Pegasus do inwigilacji własnych obywateli pojawiły się w grudniu 2021 roku. Wtedy grupa Citizen Lab działająca przy Uniwersytecie w Toronto przedstawiła raport wskazujący, że oprogramowanie Pegsaus było wykorzystywane do hakowania telefonów radcy prawnego Romana Giertycha, prokurator Ewy Wrzosek oraz Krzysztofa Brejzy. Do włamań doszło w trakcie kampanii parlamentarnej w 2019 roku.

Dlaczego wykorzystywanie oprogramowania Pegasus przez Polskę zainteresowało Amnesty International?

Amnesty International szczególnie zainteresowała kwestia infekcji telefonów Krzysztofa Brejzy, ówczesnego szefa kampanii wyborczej Komisji Obywatelskiej, która ostatecznie znalazła się w opozycji. Wiadomości tekstowe, pobrane z telefonu Brejzy, zostały wyemitowane w TVP i wykorzystane na użytek kampanii wyborczej PiS.  

Ekspert Securtity Lab Amnesty International po wykonaniu analizy kryptograficznej potwierdza, że były to dane tożsame z danymi zgromadzonymi w kopii zapasowej telefonu polityka, do której dotarło Citizen Lab. Nie ulega więc wątpliwości, że zostały one pozyskane przy użyciu oprogramowania Pegasus i były gromadzone od kwietnia do października 2019 roku.

Istotne w całej sprawie jest także wywiad, jakiego udzielił w tym tygodniu Jarosław Kaczyński. W przeciwieństwie do formalnie piastujących stanowiska ministrów i szefa rządu, którzy zaprzeczają wykorzystywaniu tego oprogramowania, prezes PiS w rozmowie z tygodnikiem "W Sieci" przyznał, że polski rząd i służby bezpieczeństwa korzystają z Pegasusa. Beztrosko twierdzi też, że każdy potencjalnie inwigilowany obywatel powinien być z tego faktu dumny.

Być może, gdyby nie wszystko rozbijało się o wolności obywatelskie, a prezes Kaczyński nie opowiadał półprawd na temat działania oprogramowania:

Pegasus to program, po który sięgają służby zwalczające przestępczość i korupcję w wielu krajach. Jego powstanie i używanie jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać

– tłumaczy w wywiadzie Jarosław Kaczyński.

Przede wszystkim oprogramowanie Pegasus pozwala na dużo większy poziom inwigilacji, niż sugerowany przez prezeza PiS. Zainfekowane urządzenie może być nie tylko monitorowane, ale także służyć do obserwowania otoczenia, w którym się znalazło. Jest nie tylko odpowiednikiem posłuchu. Sposób wykorzystywania smartfonów pozwala na permanentne śledzenie użytkownika, jego lokalizacji, planów, przeszłości oraz osób, z którymi ma on kontakt.

Tak brutalne potraktowanie czyjejkolwiek prywatności powinno być uzasadnione na przykład podejrzeniami o terroryzm lub inną działalność zagrażającą bezpieczeństwu państwa. Nie jest nim kampania wyborcza czy legalna działalność polityczna. Ewentualne zgromadzone dowody nie mogą też być podawane do publicznej wiadomości przed wydaniem wyroku. W przypadku danych pozyskanych z telefonów Krzysztofa Brejzy trudno dostrzec jakąkolwiek legalną zasadność takiej inwigilacji.

Dlaczego problematyczne jest finansowanie Pegasusa?

Ciekawą sprawą jest także finansownie zakupu licencji oprogramowania Pegasus. Środki na ten cel pochodziły z funduszu sprawiedliwości, a nie bezpieczeństwa. Dlaczego tak się stało, nie dowiemy od ministrów, premiera, ani służb bezpieczeństwa, ponieważ najlepiej poinformowany jest zaledwie szef partii rządzącej:

To sprawa o charakterze technicznym, bez większego znaczenia. Pieniądze publiczne wydano na ważny cel publiczny, związany z walką z przestępczością, ochroną obywateli.

- niezbyt elokwentnie wyjaśnia prezes PiS.

Odmiennego zdania jest jednak opinia międzynarodowa. Amnesty International uważa, że jest to podejrzane i wymaga co najmniej wszczęcia śledztwa. NSO, czyli dostawca oprogramowania odmówiło wskazania zleceniodawcy, ale potwierdziło, że współpracuje tylko z legalnymi agencjami rządowymi. Zazwyczaj w celach służących przeciwdziałaniu terroryzmowi i zawsze zweryfikowanymi przez izraelskie Ministerstwo Obrony. W listopadzie 2021 roku Polska nie znalazła się na liście takowych. Zostaliśmy potraktowani jako państwo, w którym standard wolności obywatelskich jest pod znakiem zapytania.

Ile kosztowało oprogramowanie Pegasus?

Cała ta troska o państwo i obywateli, jakie za oczywiste uważa prezes PiS, staje się gruzem, jeśli przyjrzymy się kosztom wykorzystywania oprogramowania Pegasus. Adam Heartle, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w rozmowie w "Faktach po faktach" przyznał:

Wiemy, że faktura, którą Polska zapłaciła w tym pierwszym etapie, w momencie instalacji oprogramowania, wyniosła około 33 miliony złotych (…) mówimy o kwotach rzędu kilkuset tysięcy, pewnie do miliona złotych per jednoczesna ofiara ataku.

Wszystko dlatego, że oprogramowanie Pegasus jest drogim sposobem szpiegowania. Ataki, żeby były skuteczne, muszą być powielane.

Pegasusa można nabawić się klikając w link, ale także może pojawić na urządzeniu bez jakiegokolwiek działania użytkownika. Wystarczy powiadomienie PUSH i bezpośredni kontakt z urządzeniem. Pierwsza infekcja pozwala na kolejne, które można przeprowadzać zdalnie. Jest to konieczne, ponieważ do usunięcia szpiegujących plików wystarczy restart urządzenia mobilnego.

Komunikatory, tak bardzo niepokojące prezesa PiS, dysponują nie tylko diabelską kryptografią. Wiele z nich ma inną, całkiem niewinną funkcję: kasowanie wiadomości po odczytaniu. Wystarczy, że ofiara z niej korzysta i bardzo często restartuje urządzenie, a Pegasus tak odebrane wiadomości może przegapić. Nie ma ich w historii korespondencji, a oprogramowanie szpiegujące nawet szybko uruchomione, potrzebuje chwili na instalację po restarcie urządzenia.

Wszystko to sprawia, że śledzenie przy pomocy Pegasusa nie zawsze jest efektywne. Szczególnie jeśli ktoś rzeczywiście ma coś do ukrycia. Pomijając już fakt, że szpiegowanie prawników, prokuratorów i przeciwników politycznych może być poczytywane za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, to gdyby ktokolwiek pomyślał o dobru obywateli, wydałby te pieniądze na prace nad własnym oprogramowaniem, a nie kupował izraelską licencję.

Źródła: Associated Press, cytaty pochodzą: TVN, W Sieci

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brudney
  47
  Co tu dużo gadać. Państwo policyjne pełną gębą. Tyle tego się nazbierało, że po upadku pislamu chyba będzie musiało powstać osobne ministerstwo ds. rozliczenia pisowskich wałków i przestępstw.
  • avatar
   Agresor
   18
   Prezes Kaczyński przespał 12 grudnia i teraz chcę nadrobić, tylko stając po stronie ZOMO.
   • avatar
    youkai20
    11
    Łamanie prawa w Polsce PiS to "sprawa bez większego znaczenia".
    • avatar
     Konto usunięte
     9
     Tego przestępcę Prezesa Kaczyńskiego powinni zamknąć i skazać na co najmniej 10 lat więzienia bez prawa do zwolnienia i bez prawa do apelacji w chwili kiedy publicznie na sali sejmowej bez dowodów oskarżył opozycję o zabicia mu brata.
     • avatar
      kkastr
      5
      Nic nowego pod słońcem. Od wielu, wielu lat w Polsce są liczne tajne służby krajowe (tych było jak ostatnio sprawdzałem 7) i zagraniczne (tych pewnie znacznie więcej), których głównym zadaniem jest inwigilowanie wybranych obywateli. Taka działalność zawsze będzie nadużywana bo tajność ułatwia ukrycie nadużyć. Czy tym razem stało się coś szczególnego trudno powiedzieć, bo nie mamy porównania. Z pojedynczej sprawy zawsze można zrobić medialną burzę. Racjonalne wnioski można by było wysnuć dopiero po porównaniu do innych krajów oraz sprawdzeniu czy skala nadużyć rośnie, maleje czy się nie zmienia. Obawiam się, że niestety jesteśmy skazani na mieszankę: skrawków prawdziwych informacji, propagandy, sensacji, sympatii politycznych i domysłów z każdej strony mediów.
      • avatar
       Geralt
       4
       Bylem bardzo pozytywnie zaskoczony tym artykułem i ile w nim jest prawdy. Szczególnie teraz kiedy żyjemy w świecie kłamstw, propagandy i manipulacji. Może kilka osób zrozumieją co się dzieje w kraju. Zwykle ludzie myślą: mnie to nie dotyczy lub próbują usprawiedliwiać coś takiego. Ale nie rozumieją całego obrazu. Niestety obecnie rządzą przestępcy, żeby nie powiedzieć innego słowa jak np. mafia. Ponieważ zabrnęli już tak daleko to niestety można spodziewać się, że użyją w przyszłości wszystkich możliwych środków żeby nigdy nie dodać władzy, bo to dla nich oznacza poważne problemy. I nie będą to jedynie problemy związane z oderwaniem od koryta z którego czerpią obecnie całymi garściami. Ogólnie polityka jest brudna i nie ma tu idealnych wyborów, ale pewne granice już zostały dawno przekroczone.
       • avatar
        piterk2006
        3
        Z tego co ten pan pisał to smsy nie zostały tak po prostu zacytowane. Odwrócono nadawcę i adresata i zmieniono ich treść. Po prostu wyemitowali własną wersję zdarzeń. Tak naprawdę nawet nie potrzebowali tych smsów skoro i tak stworzyli nową historię.
        • avatar
         Wenezo
         2
         Aj tam zaraz niewinnych:D
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          z pegasusem raz twierdzą że nie ma, coś tam śmieszkują na temat konsoli do gier o nazwie Pegasus, po czym słońce narodu potwierdza że mają i wychodzi że .............. czy ta władza mówi nam prawdę?
          • avatar
           030366
           1
           Fajne słuchawki. Wie ktoś jak się nazywa model z obrazka?

           A co do tematu artykułu - gdybym tu swoją opinię wyraził, to w najlepszym przypadku mój komentarz zostałby od razu skasowany. A w trochę gorszym - pewnie ktoś by się do mojego mieszkania "wprosił" wczesnym rankiem, a tego raczej nikt nie chce… :P
           • avatar
            PrestoEnzo
            1
            Tytuł z paska przeglądarki: "Czy Polska wykorzystuje Pegasusa do śledzenia obywateli?"

            Tytuł newsa: "Polska używa Pegasusa do śledzenia niewinnych obywateli "
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             Nie płacę podatków za rządów PiSdzielców. Klauzula sumienia mi nie pozwala.
             • avatar
              Adrianwo
              1
              Polska zamówiła Pegasusa w ramach ściśle tajnej operacji dowodzonej przez poza-rządowych pracowników PiS-u i podstawionych ludzi
              • avatar
               krz2of
               1
               Podsłuchiwali, podsłuchują i będą podsłuchiwać bez względu na to kto wygra następne wybory.
               • avatar
                Marek1981
                1
                Nic się nie zmieniło na gorsze. Za poprEdnikow mieliśmy włoskie oprogramowanie i seryjnego samobójce. Groźniejszczym dla wszystkich jest dążenie do wirtualnego pieniądza z pełnym inwigilowaniem przeplywu... a dane z pegazusa to więcej ludzie zostawiaja na facebooku....
                • avatar
                 kopacz
                 1
                 Opozycja czy rządzący mają jeden cel podzielić Polaków na jak najbardziej na prawicę ,lewicę ,homo nie wiadomo ,zaszczepionych ,nie zaszczepionych itd. więcej podziałów łatwiej manipulować i kontrolować ,
                 trzymać za mordę czy ten rząd czy poprzedni czy następny zawsze byliśmy i będziemy inwigilowani.
                 WOLNOŚĆ po co wam WOLNOŚĆ macie przecież kredyty do spłacenia
                 • avatar
                  MaxDamageDA
                  0
                  Strona tego NSO wygląda jak z jakiegoś gta czy cyberpunka :P Masakra.
                  • avatar
                   Marucins
                   0
                   Nuda. Kolejny pier... głupoty a nikt z tym nic nie robi.
                   PiS śmieje wam się w twarz. A jak motłoch zacznie się burzyć to rzucą ochłapy w postaci lex tvn czy aborcja - niech idą na ulice niech walczą sami ze sobą.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -1
                    Platformersi wspierają reżim Łukaszenki czyli jest to działalność zagrażającą bezpieczeństwu państwa.
                    • avatar
                     FunkyKoval
                     -1
                     @Benchmark - chcecie sensacji i sprawiedliwego newsa to zacznijcie od początku lat 2000 (albo i wcześniej) kiedy kupowano oprogramowanie do inwigilacji tylko było ono inne (innego producenta) i zacytujcie co powiedział Kaczyński - bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że mówił o dumie z inwigilowania obywateli za pomocą PEGASUS-a. Druga sprawa to skąd wiecie, że ci co inwigilowali to byli z tego rządu i tych służb ?
                     "Amnesty International " i podobne im orgznzacje to lewacko-liberlane twory, najpierw należałoby sięim przyjrzeć bo mają za uszami więcej kłamstw i manipulacji niż niektóe państwa, nie inetersuja ich prawa cżłowieka w regionach w których te prawa są nagminnie łamane. Gdzie są kiedy w Chinach łamie się prawa człowieka, wysyła się miliony ludzi do obozów pracy za przynależność etniczną, w KRLD jedzą zupę z trawy i jest ogólny głód podczas gdy ich przywódca "grubas" opływa w dostatek, wydaje miliony na zbrojenia ... dlaczego nie ma ich w krajch Afryki gdzie obecnie porywa się dziesiątki tysięcy dzieci których szkoli się na mordeców a młode kobiety gwałcą i robią znich niewolnice ?
                     Lewackiemu establishmentowi bardzo przeszkadza Polska, kóra nie akceptuje idiotyzmów i dążenia Europy do samozagłady a takie gamonie jak komentarzach tutaj jeszcze im przytakują.
                     Trochę się orientujcie w rzeczywistosci bo oglądanie TVN-u i krzyki typu "J*** PiS" na manifestacjach a takze niszczenie kościołów i pomników to nie jest chyba rzeczywistość w kórej normalni Polacy chcą żyć.
                     • avatar
                      serek25
                      -3
                      Ja tam nie mam pretensji o zakup tego Pegasusa. W końcu kupiło go ze 100 państw. Nawet nie mam pretensji o to, że forsa na ten program wzięta została wałkiem. Nie pierwszy to i nie ostatni wałek na szczytach władzy. W ogóle uważam, że to śmieszne, że państwo musi robić z zakupu narzędzi podsłuchu taki cyrk, jakby nie mogły być na to wyasygnować legalne kwoty. Mam natomiast pretensje, że takie narzędzia marnuje się by podsłuchiwać takie miernoty jak Giertych czy Brejza. Trzeba przyznać, że za poprzednich rządów podsłuchiwanie "niewinnych obywateli" w postaci kilkudziesięciu dziennikarzy było jednak bardziej subtelne, no może poza ostatnim przypadkiem z wyrywaniem laptopów w redakcji Wprost, ale to już była desperacja. No i nie podłsuchiwały służby, tylko kelnerzy.
                      • avatar
                       krz2of
                       -3
                       Większość krajów w Europie posiada i używa pegasusa . Nic jednak nie przebije poprzedniej władzy i inwigilację dziennikarzy nie wspominając już najazdu służb na siedzibę Wprost i siłą wyrywanie laptopa .
                       • avatar
                        firefox101
                        -3
                        Amnesty international żydowska zgnilizna finansowana przez mośka Sorosa który zalał Europe Zachodnią kolorową dziczą.
                        • avatar
                         webstar
                         -6
                         Mam nadzieje że grupa zorganizowana ,,PO'' juz nigdy nie dojdzie do władzy.
                         • avatar
                          Marian Tyma
                          -6
                          Tylko różnej maści dewianci boją się Pegasus, normalny człowiek nie ma co ukryć i się nie powinien bać.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           -6
                           Wchodzę na benchmark.pl a tu onet....i w dodatku ten tytuł.
                           Chyba niektórzy mają amnezję bo nie pamiętają co rudzielec wyprawiał przez 8 lat (nie) rządów... Kiedyś był PCLAB i to był portal, cóż zostaje jeszcze Anandtech proponuję mniej polityki , glupawych wrzutek o netflixie a więcej o sprzęcie...
                           Gimbaza jak to gimbaza gowno pamięta albo nie chce wiedziec. A pegasusa niech się boja złodzieje których w zyciu publicznym i polityce nie brakuje. Nowaki , Gawlowskie , Giertychy i inne lajzy...
                           • avatar
                            BariGT
                            -7
                            Od 2 lat Konstytucja i prawa człowieka są deptane na każdym kroku kowidowego bezprawia ale nagle zhakowanie telefonu Giertycha ma być teraz głównych cyrkiem dla motłochu, jak TVN czy aborcja. W kregach to się nazywa zarządzanie uwagą.
                            • avatar
                             stancki
                             -8
                             Na czyje zlecenie ten artykuł?
                             Czy na tym portalu musicie zajmować się także brudną polityką?
                             • avatar
                              kombajn
                              -8
                              A pani redaktor ma oczywiście jakieś dowody na poparcie słów "Polska używa Pegasusa do śledzenia niewinnych obywateli"?
                              Stanisław Żaryn rzecznik koordynatora służb specjalnych:
                              "służby "nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej" - W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - stwierdził Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem"."
                              Z tego co wiem to zarówno wobec pana Brejzy jak i Giertycha prowadzone są postępowania w prokuraturze.
                              • avatar
                               Mario2k
                               -9
                               Pegasusa posiada prawie każdy kraj U.E , nikt nie ma żadnego interesu śledzić szarego Kowalskiego . Niech się boją szpicle i kolaboranci oraz sędziowie nie do końca niezależni i uczciwi.
                               • avatar
                                KryptoPredator
                                -11
                                Szalejaca inflacja i drozyzna sprawia ze w tym roku nastapi gigantyczny krach na rynku finansowym na calym swiecie! Banki stana sie nie wyplacalne a obywatele straca wszystkie oszczednosci zycia!
                                Ale mozesz sie zabezpieczyc dzieki handlowi kryptowalut i stac sie wolnym finansowo obywatelem gdzie bedziesz mial swoj wlasny bank w portfelu kryptowalutowym do ktorego tylko ty bedziesz mial dostep!
                                Zarejetruj sie w aplikacji Crypto Com i skorzystaj z mojego polecajacego a otrzymasz az 25$ na start!
                                Zbij fortune dzieki kryptowalutom i uwolnij sie raz na zawsze od bankow!
                                Koniecznie skorzystaj z tego kodu w aplikacji Crypto Com!!!
                                jjey2xxs9c