Bezpieczeństwo

Rządzący szpiegowali niewygodnych obywateli – 50 000 celów na liście Pegasusa

przeczytasz w 2 min.

Głośna afera związana z Pegasusem – narzędzie miało służyć poprawie bezpieczeństwa, ale tak naprawdę jest wykorzystywane przez rządzących do szpiegowania niewygodnych aktywistów.

Co to jest Pegasus?

Pegasus to narzędzie opracowane przez izraelską firmę NSO Group, które służy do szpiegowania smartfonów - aplikacja wykorzystuje luki w oprogramowaniu i pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniami mobilnymi (według najnowszych raportów, nawet tymi z najnowszymi wersjami systemów iOS i Android!).

Pegasus - możliwości inwigilacji

Co może Pegasus? Właściwie wszystko - oprogramowanie może przechwycić zapisane pliki, odczytać wiadomości e-mail/SMS, podsłuchać rozmowy, sprawdzać lokalizację urządzenia, a nawet nagrywać dźwięki i materiały wideo z kamery. Mówimy więc praktycznie o całkowitej kontroli zainfekowanego urządzenia.

Pikanterii dodaje fakt, iż narzędzie zostało zakupione przez agencje rządowe na całym świecie – wiemy, że na liście klientów znajdują się rządy około 40 krajów (w tym polskie CBA).

Rządy szpiegowały obywateli –  50 000 celów na liście Pegasusa

Pegasus oficjalnie miał być wykorzystywany tylko do walki z terrorystami i groźnymi przestępcami. Okazuje się, że w rzeczywistości służył też do innych celów – redakcje z całego świata opublikowały artykuły, gdzie opisują wspólne śledztwo w sprawie wykorzystania oprogramowania.

Dziennikarze dotarli do listy 50 000 numerów telefonów osób, które miały być celem oprogramowania – wśród nich znajdują się dziennikarze, aktywiści, naukowcy, prawnicy, politycy, urzędnicy, przedsiębiorcy, a nawet duchowni. Póki co nie wiadomo skąd pochodzi owa lista, ale podobno niedługo ma zostać opublikowana - wśród nich na pewno znajdują się mieszkańcy: Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Bahrajnu, Indii, Kazachstanu, Maroko, Meksyku, Rwandy, Węgier i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w Europie podobno jest to ponad 1000 osób).

Dziennikarze sprawdzili obecność Pegasusa – wyniki kontroli zaskakują

Co warto podkreślić, osoby znajdujące się na liście celów niekoniecznie są zainfekowane oprogramowaniem (ale jest duże prawdopodobieństwo, że próbowano je szpiegować).

Dziennikarze postanowili sprawdzić wiarygodność pozyskanych informacji. W tym celu skontrolowali 67 smartfonów od osób z listy celów - ślady Pegasusa odnaleziono na ponad połowie skontrolowanych urządzeń, infekcję potwierdzono na 23 urządzeniach, a próby włamania na 14 kolejnych (a i tak nie są to całkowicie pewne dane, bo infekcję łatwiej wykryć na urządzeniach z iOS niż na Androidzie).

Twórcy oprogramowania zaprzeczają oskarżeniom

Co na to twórcy oprogramowania? Firma NSO Group zaprzecza jakoby jej narzędzie było wykorzystywane do inwigilowania niewygodnych osób, a lista ofiar jest niewiarygodna i na pewno została mocno zawyżona przez dziennikarzy. Pegasus miał jednak uratować wiele ludzkich żyć. Cóż, chyba trudno będzie nam w to uwierzyć.

Co z tego wyniknie? Temat Pegasusa jest rozwojowy, ale na pewno będzie jedną z najgłośniejszych afer związanych z cyberbezpieczeństwem. Ciekawe czy (i jaki) udział miał tutaj nasz rząd.

Źródło: Niebezpiecznik, Amnesty International

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Abigail
  18
  Pamiętam jak na pegazusa były kartridżez grami 1 z 1000000 a tu tylko 50000?
  • avatar
   develoop
   3
   Ooo to jednak Pegasus cały czas aktywny
   • avatar
    Ad_Lou
    3
    czy ktoś jest zaskoczony choć trochę, że wykorzystali w ten sposób to oprogramowanie?
    • avatar
     myszka91
     3
     Wszystko jest na serwerach w Tel Awiwie, mają haki na wszystkich i tak między innymi rządzą w USA.
     • avatar
      pawluto
      2
      Ciekawe czy mnie ścigają za ściągniętego pornola...
      • avatar
       pongo
       1
       W Polsce albo już to robią, albo będą. Nic nie trwa wiecznie a niektórzy pójdą siedzieć po odsunięciu od władzy. Należy się spodziewać że mogą posunąć się do wszystkiego.
       • avatar
        mufasa
        0
        lipa,benchmarka nie ma
        • avatar
         Goldengecko
         0
         Czyli jak ktoś używał Windows Mobile był bezpieczny
         • avatar
          Erikson83
          -1
          Pytanie jak dochodzi do zainfekowania
          smartfona ? Sam się instaluje czy co ?
          • avatar
           Mario2k
           -2
           Mosad jest współtwórcom czegoś co posiada klucz w prawie każdym biosie przeciętnego peceta ,pewnie to amerykanom odsprzedali :) Jesteście kontrolowani i 95% z was nic z tym nie zrobi . Pegasus 2.0 ;) Spectre i inne sposoby
           • avatar
            Mario2k
            -2
            PEGASUS jest i był w użyciu w całej Europie ! to jest wiadomo prawie że publicznie od ponad roku czasu . Benchmark pewniakiem dostał kasę za tego newsa :) Tak jak pisałem wcześniej są już nowe formy tego systemu oparte w dużej mierze na hardware nic nie zrobicie żeby nie być szpiegowanymi a przynajmniej 95% z was . Wiadomo na upartego że są metody postępowania i zachowań trudnych do namierzenia ale to utrudnia życie . Więc żyjmy w błogiej świadomości ze wszystko jest OK a Donald to rycerz na białym koniu ;)
            • avatar
             Konto usunięte
             -12
             Szpiegowali co za brednie w płaską ziemię też wierzycie?
             • avatar
              Adrianwo
              0
              Zabić Viktora Orbana i już!!!