Ciekawostki

Wystarczy 15-minutowy spacer dziennie - tak wspomożesz gospodarkę

przeczytasz w 1 min.

Nie od dziś mówi się, że ruch to zdrowie. Okazuje się jednak, że korzyści z bardziej aktywnego stylu życia moglibyśmy odczuć nie tylko indywidualnie, ale też w skali całej gospodarki. 

Ruszaj się - dla własnego zdrowia ...i dla dobra gospodarki

Co by się stało, gdyby każdy pracownik na świecie zmienił swój styl życia i chodził lub biegał przez dodatkowe 15 minut każdego dnia? Pewnie czułby się lepiej i byłby zdrowszy, ...ale na tym wcale nie koniec. Opierając się na badaniach Vitality i Rand Europe internetowy serwis The Independent podaje, że wystarczyłby właśnie kwadrans, aby PKB wzrosło w skali globalnej nawet o 100 miliardów dolarów w ciągu roku.

W jaki konkretnie sposób gospodarka miałaby zyskać na naszym ruchu? Lista jest długa. Otwierają ją najprostsze wnioski – takie na przykład, że ruch i przebywanie na świeżym powietrzu pozwalają lepiej dotlenić mózg i tym samym zmniejszyć zmęczenie, a zwiększyć produktywność w pracy. Wieńczą zaś znacznie bardziej dalekosiężne, jak choćby zmniejszenie zapadalności na niektóre choroby (od nadciśnienia, przez cukrzycę, aż po depresję) i wydłużenie życia, co z kolei pozwoliłoby na wydłużenie wieku emerytalnego. 

spacer książka

Zbyt często zapominamy o ruchu w erze nowych technologii

W erze nowych technologii ruszamy się coraz mniej i coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To nie sprzyja naszej kondycji (i gospodarce, jak widać, też). Obecnie przyjmuje się, że prawie jedna trzecia światowej populacji to osoby nieaktywne fizycznie, a bezpośrednio ze względu na brak ruchu co roku umierają miliony osób. 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wszystkim co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności w tygodniu. To absolutne minimum – spełniacie je?

Źródło: The Independent, ABC News

Warto zobaczyć również:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CyberdyneSystems
  6
  Co drugi dzień jestem na siłowni i biegam na bieżni 30 minut.Ćwiczenie które nie przemęcza organizmu jest zdrowe.
  • avatar
   Cruciat
   4
   Staram się biegać co najmniej 3x w tygodniu i dodatkowo zaczynam uprawiać street workout. Zamierzam żyć ponad 100 lat i chcę pobrać jak najwięcej emerytury. Rząd nie pozbędzie się mnie tak szybko.
   • avatar
    quadi
    3
    Tam gdzie jest smog (a takich miejsc jest coraz więcej) to raczej te 'codzienne 15 minut' raczej może spowodować wzrost zachorowań na choroby ukł. oddechowego. W sumie to też w pewnym sensie będzie wsparcie gospodarki - wcześniej zejdziesz to ZUS zaoszczędzi na wypłatach emerytury :-)
    • avatar
     rlistek
     2
     Sounds like communist propaganda but ok
     • avatar
      szmariosz
      1
      Coś mi się zdaje, że znowu szykuje się podniesienie wieku emerytalnego i podprogowe przekazy jak tutaj: "i wydłużenie życia, co z kolei pozwoliłoby na wydłużenie wieku emerytalnego"
      • avatar
       raffal81
       0
       Ja nadrabiam za innych chyba :D rano bieganie, później do pracy :D w pracy jeszcze z kilka km :D ważne by mieć dobre buty ;P
       • avatar
        arek1976
        0
        Jestem trenerem personalnym na siłowni. Więc z racji zawodu musze wyglądać i ćwiczyć bo to moja praca. Nikt nie kupi moich usług porad jak będę wyglądał jak zwykły Kowalski