Mobile

Xiaomi w Polsce - czy aby na pewno?

przeczytasz w 2 min.

Na naszym rynku pojawiły się produkty nie Xiaomi, ale Xiaoyi. To znacząca różnica.

Xiaomi

Xiaomi w Polsce. Krótkie zdanie, które przewinęło w poprzednim tygodniu przez wszystkie portale branżowe, a nawet kilka tych, które zazwyczaj podobną tematyką się nie zajmują. Nic dziwnego, ponieważ oficjalny debiut niezwykle prężnie rozwijającej się chińskiej firmy wywołał sporo entuzjazmu. Szybko okazało się jednak, że był on nieco przedwczesny, a cała sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Xiaomi ≠ Xiaoyi

Od samego początku nieco błędnie formułowano wszelkie tytuły. Do polski dotarło bowiem nie Xiaomi, ale Xiaoyi. Dlaczego wszyscy początkowo (a niektórzy w dalszym ciągu) mylili lub też utożsamiali ze sobą obydwie marki? Zapewne dlatego, iż wchodzą one w skład tej samej, coraz potężniejszej grupy kapitałowej. Tutaj jednak ich ścieżki się rozchodzą.

Xiaoyi to przede wszystkim dość ograniczone portfolio produktów, sprowadzające się do kamer internetowychkamer sportowych oraz towarzyszących im akcesoriów i aplikacji na urządzenia mobilne. Za pośrednictwem strony internetowej xiaoyi.pl faktycznie można nabywać je u nas oficjalnie. I o to akurat można być już spokojnym.

Yi Action kamera

Xiaoyi faktycznie oficjalnie wkroczyło do Europy i przygodę z naszym kontynentem rozpoczyna od Polski, współpracując przy tym z firmą JBTS.

„Xiaoyi to marka należąca do rodziny Xiaomi, chińskiego giganta produkującego elektronikę użytkową. Naszą filozofią jest dostarczanie produktów najwyższej jakości w przystępnych cenach. [...] Wyłącznym dystrybutorem Xiaoyi w Polsce jest firma JBTS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa.”

Gdyby ktoś miał jednak wątpliwości, rozwiać można je bardzo prosto. Wystarczy udać się na oficjalną stronę internetową Xiaoyi i w jej stopce rzucić okiem na odnośniki prowadzące do stron w kilku innych językach. Wybór naszego zabiera nas do strony xiaoyi.pl, na której to widnieją już stosowne zapisy, z których najistotniejsze fragmenty zacytowane zostały powyżej.

Smartfony Xiaomi w Polsce?

Co natomiast z produktami oznaczonymi już logo Xiaomi, których jest zdecydowanie więcej? Smartfony można wprawdzie kupować, ale należy zapamiętać, iż sklepy je oferujące nie są oficjalnymi partnerami chińskiego producenta, nawet wbrew przeczącym temu niekiedy doniesieniom.

Chociaż wejście Xiaomi do Europy byłoby dla wielu powodem do sporej radości, naprawdę wątpliwe aby mogło się to szybko ziścić. Dlaczego?

Odpowiedź okazuje się tutaj bardzo prosta i sprowadza się praktycznie do krótkiego, wyjaśniającego wszystko zwrotu - prawa patentowe. Z racji panujących na naszym kontynencie regulacji chiński producent będzie raczej interesował się kolejnymi rynkami azjatyckimi, gdzie na podobne blokady nie napotka.

Źródło: inf. własna, xiaoyi.pl, androidheadlines

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  XaRaDaS
  18
  Tytuł z tyłka, powinniście napisać: "Sprostowanie, Xiaomi nie będzie dostępne w pl, natomiast są dostępne produkty Xiaoyi"

  Sami, poprzednimi artykułami wprowadziliście ludzi w błąd, taka rzetelność dziennikarska w pl jest obecnie. Ctrl+c, Ctrl+v lekka korekta i poszło w eter, a potem się sami dziwicie, że branżowe portale tak pisały.
  • avatar
   Fiona
   0
   moda Kolego.
   Była moda na jabłuszka, jest moda na coś "niszowego" prosto z chin...
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Kilku moich znajomych ma Xiaomi i szczerze mówiąc ta specyfikacja wygląda świetnie tylko na papierze. Telefony te są dobrze wykonane, design jest niezły, interfejs przyjazny, ale jak inne telefony w podobnych przedziałach cenowych mają problemy z przeciążaniem, przycinkami (minimalne, ale mi np. takie coś strasznie przeszkadza), no i brakuje im dopracowania systemu do wspierania niektórych apek i funkcji. Fajne urządzenia, warte swej ceny, ale dlaczego są aż tak pożądane to nie potrafię zrozumieć.
    • avatar
     3ndriu
     0
     Ich smartfony mają znakomite specyfikacje w niskiej cenie i całkiem użyteczne akcesoria (np. ładowarka do wymiennych baterii), ale mają jedną poważną wadę. Ich nakładka zawiera dużo reklam i często nie dogaduje się z różnymi aplikacjami (kalendarz google itp.). Mam Redmi Note 2, ale czytałem że inne urządzenia mają podobne kłopoty. Podobno też Xiaomi nie bardzo pomaga powstawaniu ROM-ów.