• benchmark.pl
 • Foto
 • E1 - miniaturowy aparat cyfrowy z 4K i mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
Foto

E1 - miniaturowy aparat cyfrowy z 4K i mocowaniem Mikro Cztery Trzecie

przeczytasz w 2 min.

Miniaturowy aparat E1 korzysta z obiektywów z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie, filmuje w rozdzielczości 4K. Konkurencja dla drogich kamer czy GoPro?

Jak mały może być aparat cyfrowy z sensorem Mikro Cztery Trzecie? Czy można skonstruować takie urządzenie z trybem wideo 4K poza Japonią? Odpowiedź na te pytania poznamy przyglądając się bliżej dziełu firmy Z Camera, która chce do końca tego roku wprowadzić na rynek aparat E1.

E1 to efekt współpracy z japońskimi producentami, choć nie cała elektronika jest japońska, a urządzenie skonstruowano w Chinach. To również projekt, który wspierany jest przez internautów na KickStarterze. Już po kilku dniach znacząco przekroczona została wymagana kwota 42 tysięcy dolarów. Obecnie na Kickstarterowym koncie zebrano ponad 211 tysięcy.

O tym, że aparaty systemowe z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie, mogą być bardzo niewielkie, przekonuje nas seria Panasonic Lumix GM. Startup Z Camera poszedł podobną ścieżką i opracował własną konstrukcje o nazwie E1. Po drodze było kilka prób i wersji, a trzecia generacja tego aparatu ma trafić do sprzedaży.

Aparat E1 niektórzy określają mianem najmniejszego. To względne określenie, gdyż korpus z akumulatorem waży tyle samo co Panasonic Lumix GM5. Ma jednak inne poszczególne wymiary, a ich suma jest tylko nieznacznie mniejsza niż w przypadku Panasonica.

To co wyróżnia E1 to podobieństwo do kamer sportowych. Szerokość i wysokość jest podobna jak w przypadku kamer GoPro - E1 jest większa, ale nieznacznie. E1 jest za to znacznie głębszy, ale to z kolei wynik umieszczenia bagnetu Mikro Cztery Trzecie i dużo większego niż w GoPro sensora - 16 Mpix matrycy Panasonic MN34230. Prawie ten sam przekrój poprzeczny (w płaszczyźnie sensora), jak w przypadku GoPro HERO, pozwoli na wygodną instalację E1, tak jak w przypadku produktów GoPro.

Co oznacza duży sensor w E1? Gdyby brać pod uwagę tylko liczby, to na pewno można spodziewać się dużo lepszej jakości obrazu, zarówno zdjęć jak i wideo. W przypadku filmów mamy do dyspozycji nawet tryb 4K (24 kl/s) lub UHD (30 kl/s). Tymi samymi osiągami może pochwalić się GoPro HERO 4, ale znów pamiętajmy, że ma mniejszy sensor. Panasonic Lumix GM5 nie oferuje trybu 4K.

Czy jednak E1 można traktować jako realną alternatywę dla kamer sportowych? Cała kwestia sprowadza się do porównania efektywnych wymiarów urządzenia gotowego do pracy. Kamery GoPro mają już wbudowany obiektyw. A E1 musi mieć taki załączony, co zwiększa jej wymiary. Wymienność obiektywów ma oczywiście swoje zalety, w tym dostęp do bardzo szerokiej gamy szkieł.

Dlatego być może lepiej myśleć o E1 jako alternatywie dla kamer wideo i aparatów z trybem zapisu w rozdzielczości 4K. Alternatywie o miniaturowych rozmiarach, z magnezowym korpusem, który ma zapewnić dobrą dyssypację ciepła. Na razie bez odporności na wodę, a nawet zachlapanie, choć z takimi perspektywami - producent nie wyklucza opracowania odpowiedniej obudowy.

Parametry Z Camera E1 są następujące:

 • sensor: Panasonic MN34230, 16 Mpix, Cztery Trzecie
 • mocowanie obiektywu: bagnet Mikro Cztery Trzecie
 • współczynnik przeliczenia ogniskowej: 2x dla zdjęć, 2,34x dla filmów
 • AF: kontrastowy
 • ISO: do 102400
 • rozdzielczość wideo: 4K 24 kl/s, UHD 30 kl/s, FHD 60 kl/s, HD i WVGA
 • ekran: 2,5”, 320x240 pikseli
 • komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11n, BT LE, opóźnienie 200-300 ms
 • akumulator: 2000 mAh, 45 minut filmowania 4K z Wi-Fi, 80 minut bez Wi-Fi
 • wymiary: 50,25mm x75,2mm x 56,1mm
 • waga: 168 gramów (korpus), 211 gramów (z akumulatorem)
 • cena: 699 dolarów za korpus, 999 dolarów z obiektywem 14 mm f/2,5

Źródło: Z Camera

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Naprawdę fajny aparat! Tylko niestety cena :/ ale cóż za minaturyzację trzeba płacić ;D