Procesory

Jak poprawić wydajność komputera? Niektórzy o tym nie pamiętają

przeczytasz w 2 min.

Wydajności nigdy nie za dużo. Jak łatwo poprawić osiągi komputera? Wystarczy zainstalować nowe sterowniki – to nieskomplikowana operacja, która czasami daje potężny wzrost wydajności.

Dobry komputer do grania to marzenie wielu graczy, jednak zawsze będziemy oczekiwali od sprzętu lepszej wydajności. Producenci też o tym wiedzą i próbują wykrzesać z niego możliwie najlepsze osiągi.

Nowe sterowniki do karty graficznej poprawiają wydajność

Jak poprawić wydajność komputera? Można spróbować podkręcić lub po prostu zmodernizować zestaw o lepsze komponenty. Jest jednak prostszy sposób. Czasami wystarczy zainstalować nowsze sterowniki.

Sterowniki GeForce
Producenci systematycznie publikują nowe wersje sterowników do kart graficznych

Początkowe wersje sterowników do kart graficznych mogą nie być odpowiednio zoptymalizowane, a nowsze wydania często przynoszą poprawę wydajności. Zmiany zazwyczaj dotyczą nowszych, głośniejszych gier, ale nie jest to regułą i w niektórych przypadkach obejmują one także starsze tytuły. Nowe oprogramowanie do kart Nvidia GeForce, AMD Radeon i Intel Arc pojawia się nawet kilka razy w miesiącu.

Na jaką różnicę można liczyć? Wszystko zależy od gry, sprzętu i ustawień. Zwykle to kilka-kilkanaście procent wzrostu wydajności. W niektórych przypadkach poprawa jest dużo większa – przykładowo najnowsza wersja sterowników do kart graficznych Intel Arc poprawia wydajność w grze Snowrunner (DX11) nawet o 71%.

Benchmark BEN porównał wydajność karty graficznej Intel Arc A770 na starych i nowych sterownikach graficznych. Różnica potrafi być ogromna!

Nie tylko sterowniki do karty graficznej

Nie tylko sterowniki do karty graficznej mają wpływ na wydajność komputera. Podobnie może być np. ze sterownikami do procesora – w przypadku modeli AMD Ryzen 7000 X3D konieczne jest doinstalowanie poprawki, która optymalizuje wydajność na rdzeniach z pamięcią 3D V-Cache. Bez tej aktualizacji komputer nie wykorzysta potencjału sprzętu i za oferuje gorsze osiągi.

Aktualizuj sterowniki

Jaki z tego wniosek? Warto instalować nowe sterowniki do komputera – nie każdy o tym pamięta, a aktualizacja pozwoli w prosty i szybki sposób poprawić osiągi maszyny. Nie bez znaczenia jest również poprawa bezpieczeństwa, a czasami też nowe, przydatne funkcjonalności. Dobrze sprawdzają się tutaj finalne wersje oprogramowania. Producenci wydają też testowe edycje (Beta), które nie zostały w pełni przetestowane - podczas ich użytkowania mogą pojawić się problemy.

Źródło: inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hellsea
  6
  I za to ten portal cenie wartościowe porady typu "chcesz szybciej biegać? Załóż sportowe obuwie"
  • avatar
   Premek1983
   2
   Panie autorze a Ledy w wentylatorach też trzeba aktualizować ?
   • avatar
    DzikiRudolf
    1
    Sterowniki i aktualizacje komputera to nie wszystko, a kto pamięta o defragmentowaniu dysków HDD, powinno się to robić chociaż raz na 2-3 miesiące.
    • avatar
     piomiq
     1
     Podobno najbardziej przyśpiesza system gdy zrobimy format C: i zainstalujemy Windows od nowa...
     :P
     • avatar
      holdmybeerandwatch
      0
      Ty tak na poważnie? Większość oprogramowania ma opcję automatycznej aktualizacji lub wywala monit o dostępności nowej wersji. Oprócz tego winda ma w opcjach aktualizacji możliwość pobierania sterowników firm zewnętrznych. Takie artykuły to mogłeś pisać jak się sterowniki razem z cdaction kupowało.