Technologie i Firma

Zakładanie firmy przez telefon w Polsce - jak to działa? [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Uruchomiona została usługa telefoniczna, która umożliwia rejestrację firmy bez wychodzenia z domu. Na czym to polega?

AKTUALIZACJA [19.01.2017]: Rządowa usługa firma przez telefon jest dostępna już od kilku dni, a to pozwala wyciągnąć pierwsze wnioski. Zacznijmy może od tych pozytywnych: komunikacja petent-konsultant przebiega dość sprawnie, czas oczekiwania na połączenie przeważnie jest krótki (do kilku minut), a rejestracja firmy w CEIDG jest faktem. A teraz czas na wnioski negatywne. 

Pisaliśmy już o tym, że to, co promowane jest jako możliwość założenia firmy przez telefon, jest właściwie tylko jej rejestracją w CEIDG. Okazuje się, że konieczność późniejszej wizyty w urzędzie nie jest jeszcze największym utrapieniem. Jak informuje INN Poland zanim urząd skarbowy umożliwi prowadzenie działalności przedsiębiorcy może minąć nawet 60 dni.

Serwis opisuje sytuację Andrzeja, stojącego na czele technologicznego start-upu. Rejestracja w CEIDG załatwiona, więc mężczyzna udaje się do urzędu skarbowego, by złożyć deklarację VAT-R. Urząd na to odpowiada, że musi sprawdzić miejsce pracy – w tym przypadku: jego dom. Czas, jaki „skarbówka” sobie na to daje to 60 dni. – „Dla mnie oznacza to, że przez dwa miesiące spółka czy działalność jest kompletnie nieprzydatna” – mówi Andrzej serwisowi INN Poland.

Podobnych historii można znaleźć wiele. Powodów, dla których założenie firmy się przedłuża jest mnóstwo – a to orzeczenie o niedostosowanym biurze do rodzaju działalności, to zaś nieprzychodzące potwierdzenia. Tak więc choć pierwszy krok może i został przyspieszony, zakładanie firmy wcale nie stało się dzięki temu łatwiejsze i mniej problemowe.

NEWS [17.01.2017]: Załóż firmę przez telefon – proponuje rządowy serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy biznes.gov.pl. Czy rzeczywiście wszystkie formalności można załatwić w ten sposób? Niezupełnie, choć i tak należy mówić o sporym ułatwieniu.

To, co można zrobić przez telefon, to zarejestrowanie firmy w systemie CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 055 088 w dni powszednie między godzinami 8.00 a 16.00, przekazać wszystkie informacje konsultantowi (m.in. forma opodatkowania, kod PKD i nazwa firmy), a ten samodzielnie wprowadzi je do systemu. Koszt takiego połączenia zależy od taryfy operatora.

Zarejestrowanie firmy w CEIDG to jednak dopiero początek. Po zakończeniu rozmowy telefonicznej na telefon przyjdzie kod odpowiadający numerowi wniosku. Z nim oraz dowodem osobistym należy udać się do urzędu gminy. Jego pracownik wydrukuje wniosek i poprosi o podpis. Po jego złożeniu oficjalnie jesteśmy przedsiębiorcami.

Czy mimo wszystko jesteśmy więc zmuszeni do wizyty w urzędzie? Niestety w wielu sytuacjach odpowiedź brzmi tak. Trzeba jednak dodać, że jest również możliwość podpisania wniosku elektronicznie. W tym celu trzeba jednak zarejestrować się w serwisie CEIDG, co wymaga posiadania profilu zaufanego, bankowości internetowej lub podpisu elektronicznego.

Warto dodać, że infolinia służy nie tylko do rejestracji firmy. Konsultant może również wyjaśnić pewne kwestie, które budzą nasze wątpliwości, udzielając konkretnych odpowiedzi na pytania. Może także skontaktować się z nami, aby przypomnieć o ważnych dla przedsiębiorców datach. – „To duże udogodnienie”, mówi Tadeusz Kościński z Ministerstwa Rozwoju nadzorującego nową usługę.

Źródło: INN Poland, bisnes.gov.pl

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mutissj
    1
    podatek też w dół by się przydał