Ciekawostki

Zakrywasz kamerkę? I tak mogą cię podglądać

przeczytasz w 2 min.

Hakerzy i tak cię widzą – nawet jeśli zakrywasz kamerkę w elektronice taśmą. Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przeprowadzili badanie, z którego wynika, że możesz być podglądany nawet z zakrytą kamerką.

Zakrywanie kamery w laptopach czy tabletach to powszechne zjawisko. Tym sposobem ludzie próbują zapewnić sobie bezpieczeństwo przed potencjalnym podglądaniem. Choć to jak najbardziej uzasadniona obawa i generalnie rzecz ujmując lepiej zasłaniać obiektyw zamiast tego nie robić, to nowe badania uczonych pokazują, że nie tylko kamera może być wykorzystana do podglądania. Kolejnym elementem, który warto zabezpieczyć, są czujniki oświetlenia.

Opisane w czasopiśmie “Science Advances” badania naukowców z MIT dowodzą, że zakrycie kamerki (np. w tablecie) nie gwarantuje 100-procentowego zabezpieczenia przed podglądaniem przez hakerów. Wspomniane czujniki oświetlenia, w które producenci chętnie wyposażają swoje urządzenia choćby ze względu na możliwość automatycznego regulowania jasności wyświetlacza, są rozwiązaniem, które otwiera hakerom drogę do podglądania użytkowników. Jak to w ogóle możliwe?

Podglądanie z wykorzystaniem czujnika oświetlenia

W eksperymencie naukowców użyto tabletu Samsung Galaxy View 2 – dużego, bo 17-calowy sprzętu z 2019 r., który dysponuje ośmiordzeniowym procesorem Exynos 7884. Naturalnie wyposażony jest on także w czujnik oświetlenia otoczenia, który jak w przypadku wielu innych urządzeń tego typu, znajduje się obok kamery nad wyświetlaczem.

Naukowcy zakryli kamerę w tablecie i udowodnili, że nawet pomimo tego możliwe jest dostarczanie hakerom cennych danych o użytkowniku. Wykorzystali do tego połączenie danych zbieranych z czujników oświetlenia i samego światła generowanego przez tablet. Udowodnili jednocześnie, że hakerzy dysponujący odpowiednimi narzędziami są w stanie rozpoznać pozycję dłoni poglądanego użytkownika, zidentyfikować, czy ktoś przebywa przed urządzeniem oraz ustalić, jakie gesty wykonuje.

Podglądanie przy użyciu czujników oświetlenia otoczenia wprawdzie nie daje tak spektakularnych efektów jak podglądanie przy użyciu kamery, jednak nadal jest cennym narzędziem w rękach hakerów. Z związku z tym warto zakrywać nie tylko kamery w swoich sprzętach, jeśli obawiasz się o podglądanie, ale też znajdujące się obok czujniki. Choć może to wpłynąć na niektóre funkcje, gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Badacze z MIT zaapelowali jednocześnie do producentów elektroniki. Zalecają przyjrzenie się temu, jakie uprawnienia mogą mieć czujniki w urządzeniach. Pojawiła się też sugestia dotycząca umieszczenia wspomnianych sensorów w innym miejscu – tak, aby nie były one skierowane bezpośrednio w stronę użytkownika.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  olaf_
  5
  A skoro mogą wykryć ruch ręki, to mają na ciebie haka :D
  • avatar
   WolnosciNieOddam
   3
   TVN czyli Tusk Vision Network, NeoTVP, Gazeta wyborcza zwana potocznie gównem wyborczym to medialne antypolskie szczujnie które propagują mowe nianawisci do tych co maja inne zdanie od TUSKOWEJ ryżej władzy.
   Propagują nienawiść do własnego kraju, flagi narodowej, do rodziny jako związku mężczyzny i kobiety, do rodzin wielodzietnych nazywając nazywając ich patusami, kościoła katolickiego, chrześcijaństwa, wartości chrześcijańskich.
   To sa nienawistne media które manipulują opinia publiczna i mówią ze wszystko jest w porzadku kiedy ryży i jego NIErząd łamią prawo, konstytucję.
   Jednak ich sielanka nie będzie trwala wiecznie i przyjdzie dzień sądu kiedy naród ukarze ich z
   największa surowością.
   Nie dajcie się manipulować przez tych uzurpatorów i oglądajcie Telewizje Republika!
   Włącz myślenie, włącz Telewizje Republika!!
   Dołącz do nas i powiedz o Telewizji Republika całej swojej rodzinie, wszystkim znajomym, sąsiadom a oni niech przekazują to dalej tak żeby jak najwiecej Polaków się dowiedziało prawdy Tusku i jego mediach!!!!
   Jest niż na ponad milion na YouTube!!! Dołącz do nas już dziś!!!
   • avatar
    JaYmZ
    1
    A to huncwoty z tych hakerów.
    • avatar
     piomiq
     0
     Ach ci hakierzy, no wszystkich podejrzą.
     • avatar
      develoop
      0
      Dokąd to wszystko zmierza...
      • avatar
       Teraz.To.Jest.Blotek.pl
       0
       A czym oni to niby zasłonili?
       Litości.
       Zaraz powstanie artykuł że przezroczysta/krystaliczna taśma nie zapewnia prywatności.