Ciekawostki

Rachunki za prąd znowu w górę. Nowe stawki opłaty mocowej

przeczytasz w 2 min.

Prezes URE (Urząd Regulacji Energetyki) wyliczył wysokość opłaty za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego, którą będziemy musieli płacić w 2022 roku. Niestety, będzie drożej.

Opłata mocowa obowiązuje od stycznia tego roku i ma zapewniać gwarancję bezpieczeństwa energetycznego, czyli stabilnych i bezproblemowych dostaw prądu. Wynika ona z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która wprowadziła mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania energii do sieci.

„Celem wprowadzenia rynku mocy, a co za tym idzie opłaty mocowej, było wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. Blackoutu.
Wysokość opłaty odzwierciedla płatności dla dostawców mocy, które zostały zakontraktowane w wyniku przeprowadzonych aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, a także aktywizację zarządzania zużyciem energii i uelastycznienie popytu na nią."
– powiedział Rafał Gawin, prezes URE.

Nowe stawki opłaty mocowej

Prezes URE ostatniego dnia września ogłosił nowe stawki opłaty mocowej. W 2022 roku będzie wyliczana inaczej niż obecnie. W efekcie będzie drożej, a niektórzy zapłacą za prąd nawet kilkadziesiąt procent więcej niż w 2021 roku.

Rozszerzono zryczałtowaną stawkę opłaty na wszystkich odbiorców z grupy taryfowej G. Zostaną nią objęci również odbiorcy energii z grupy taryfowej C1, o mocy zamówionej do 16 kW. Wysokość opłaty będzie też zależna od różnicy pomiędzy zużyciem energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania, a zużyciem w pozostałych godzinach doby.

Tylko do końca 2027 roku będzie obowiązywał podział na odbiorców ryczałtowych, dla których wysokość opłaty mocowej jest uzależniona od rocznego poboru energii elektrycznej oraz pozostałych, dla których będzie ona uzależniona od poboru energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania. Od 1 stycznia 2028 roku nie będzie już stawek ryczałtowych, a dla wszystkich odbiorców energii opłata mocowa będzie zależna od profilu zużycia (im stabilniejszy profil, tym niższa opłata).

Jak duże opłaty nas czekają?

Poniższa tabela opublikowana przez Urząd Regulacji Energetyki pokazuje, że przyszłoroczne stawki opłaty mocowej wzrosną. Wyniosą od 2,37 zł do 13,25 zł netto za miesiąc. W 2021 roku stawki są od 1,87 zł do 10,46 zł netto.

Gospodarstwa domowe w zależności od zużycia będą musiały każdego miesiąca zapłacić średnio od 50 gr do 2,79 zł netto więcej. Najmniejsze, które zużywają poniżej 500 kWh zapłacą 2,37 zł netto miesięcznie. Te zużywające od 500 kWh do 1200 kWh zapłacą 5,68 zł, a te zużywające od 1200 do 2800 kWh zapłacą 9,46 zł. Zużycie ponad 2800 kWh będzie kosztować aż 13,25 zł.

Nowe przepisy określające stawkę opłaty mocowej wchodzą w życie od piątku. Zgodnie z harmonogramem, odbiorcy przyłączeni do sieci wysokich napięć będą nimi objęci od 1 października 2021 roku, do sieci średnich napięć od 1 stycznia 2022 roku, a odbiorcy przyłączeni do sieci niskich napięć (o mocy przyłączeniowej większej od 16 kW) od 1 stycznia 2025 roku. Obecnych odbiorców ryczałtowych nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2028 roku.

Źródło: ure.gov.pl, foto: Gerd Altmann Pixabay

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DeviLevi
  27
  Nowy miesiąc to nowy podatek
  • avatar
   MaNiAc
   19
   Złodziejstwo w białych rękawiczkach, czekam jak opodatkują możliwość oddychania...
   • avatar
    Konto usunięte
    16
    Pazerność polityków nie zna granic. To jest jak studnia bez dna. Ile tam wrzucisz to zawsze za mało. Obecnie mamy prąd najdroższy w Europie tyle że w tej cenie nie uwzględnia się tych wszystkich złodziejskich opłat dodatkowych, które niedługo wartością przekroczą wartość samej energii. Jak na razie to ten poj...ny rząd nic mi nie dał tylko wciąż wyciąga swoje brudne i lepkie łapska po to co nie jest jego. Dla ciekawości gdyby ktoś jeszcze nie wiedział to od 1 stycznia znowu idzie w górę podatek od nieruchomości.
    • avatar
     stalkerpl
     8
     strzyżenie baranów trwa czy to komuś przeszkadza...
     • avatar
      machinesjb
      5
      Obiecali, że prąd nie zdrożeje i dotrzymują słowa, ale za to trzeba dowalać kolejne opłaty stałe by się zgadzało
      • avatar
       arek1976
       4
       pogonić ich lub nas do parteru sprowadza
       • avatar
        baertus11
        3
        Czy ktoś już ma pomysł na przydomowy reaktor fuzyjny aby się odciąć od tego dziadostwa? Jakiś Tony Stark śpisz tam? :-P
        • avatar
         EgzoPro
         2
         Niestety utrzymanie rozproszonych oraz zależnych od warunków pogodowych elektrowni OZE wymaga pewnych dodatkowych działań, z drugiej zaś strony OZE zmniejsza dodatkowy koszt spowodowany podatkiem klimatycznym..., niezależnie od dalszych działań będzie po prostu drożej.
         • avatar
          gicmo
          2
          Gdy przychodzi szczegółowy rachunek za prąd, to zdaje sobie sprawę, że jestem baranem - mija 5 minut zanim ogarnę większość tabelki, ale i tak nie wszystko.
          • avatar
           Ladaco1
           1
           Muszą drukować bo UE drukuje a złotówa nie może się umocnić. Droga złotówka to przenoszenie produkcji do tańszych krajów. Nie bronię rządzących bo mi to wisi.
           Dodam tylko, ze jest jeszcze polityka energetyczna UE co rodzi dodoatkowe koszty i uzależnia nas od producentów sprzętu OZE.
           • avatar
            Matrix1
            1
            Chcieliście Pis to macie
            • avatar
             michael85
             1
             Opłata mocowa, opłaty od urojonej emisji. Rząd PiS idzie ręka w rękę z przeklętą UE. Wszystko by zniszczyć zwykłego człowieka i wmówić mu że dla "dobra planety" musi płacić. Najgorsze jest to że często motłoch w to wierzy a ktoś zarabia miliardy!
             • avatar
              Konto usunięte
              1
              Hura, ustawa mocy PIS . Dzięki nim będziecie płacić więcej za to że używacie komputera.

              Ta cała opłata mocowa, to finansowa kara dla nas wszystkich za nieudolność i niekompetencję rządu.
              • avatar
               Batyra
               1
               Masakra... i jak tu kopać kojny... jak żyć?!?
               • avatar
                Konto usunięte
                1
                My musimy przechodzić na OZE, a Niemcy w zeszłym roku otwarli nową elektrownię węglową.
                • avatar
                 sobik243
                 0
                 To dopiero początek... agenda Fit for 55 od UE, a na którą zgodzili się PISowcy (POwców nikt by nie pytał nawet bo wiadomo że łykają od razu ;) ) zaakłada GIGANTYCZNE podwyżki cen ENERGII więc nie tylko prądu ale i paliw, gazu itd/ Kto ogrzewa gazem niech napisze ile wzrosła cena butli z gazem. Te podwyżki to ich wymysł w ramach walki z CO2 i śladem węglowym - im drożej tym mniej ludzi stać tym mniej zużywają tym mniej trują..W tym czasie USA Indie CHIny ROsja itd kopcą ile wlezie a my w UE ubożejemy... To jakby zmusić najbardziej poukładanego studenta żeby jeszcze bardziej sprzątał to wtedy będzie porządek w AKADEMIKU :P