Ciekawostki

Zbadaj wzrok za pomocą telefonu

przeczytasz w 1 min.

Futurystyczne technologie coraz częściej atakują nasz serwis. Wczoraj pisaliśmy o sterowaniu komputerem drogą telepatyczną, tym razem nowinka z branży okulistycznej.

Dziś zaintrygował nas pomysł naukowców z amerykańskiego MIT o nazwie "NETRA". Wymyślili oni, że badanie wzroku mogłoby się odbywać w dużo prostszy i mobilny sposób. Za pośrednictwem specjalnego urządzenia podpinanego do telefonu komórkowego szybko wydałoby się co z naszym narządem widzenia jest nie tak. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że przystawka miałaby kosztować.... dwa dolary.

Badanie - przynajmniej w teorii - w sporej mierze przywodzi na myśl komputerowe badanie wzroku u tradycyjnego okulisty. Zaglądając w ekranik przystawki widzimy dwie kreski, które następnie musimy "zsynchronizować" korzystając z przycisków nawigacji telefonu - np. strzałek, literek czy najmilej widzianego w tej sytuacji trackballa.

Na chwilę obecną aplikacja wraz z urządzeniem wprawdzie nie postawi precyzyjnej diagnozy, ani nie wypisze odpowiedniej recepty na okulary. Wiadomo jednak, że pozwoli szybko zrozumieć jak poważne są nasze problemy ze wzrokiem. I w miarę oszczędnie, gdyż wizyta u okulisty to niemały wydatek.

Źródło: MIT

Polecamy artykuły:  
Najlepsze gry na latoTOP-10 Karty graficzne - lipipec 2010Test: na czym najlepiej przenosić dane


 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Kawałek całkiem sprytnie zastosowanej fizyki za tym stoi. Szacun. W sumie do pomyślenia jest też wersja mierząca astygmatyzm, choć już nie tak prosta w obsłudze i deko droższa.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Kolejna zbędna ludzkości rzecz. Aby zarobić wymyślą każdą bzdurę i postarają się wcisnąć ludziom jako potrzebną i pełną zalet. Śmiech.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A jak rozwiazany zostanie problem roznych wyswietlaczy zarowno pod wzgledem wielkosci jak i rozdzielczosci?