Ciekawostki

Zegar atomowy do kupienia za 1500 dolarów

przeczytasz w 2 min.

Uznawane za najprecyzyjniejszy wskaźnik upływającego czasu urządzenia przeszły długą drogę ewolucji. Dzisiaj mają rozmiar niewiele większy od monety i kosztują „jedynie” 1500 dolarów.

Oczywiście taki zegar w niczym nie przypomina zwykłych zegarków. Opracowany przez Symmetricom, przy wsparciu DARPA, zegar SA.45s CSAC (Chip Scale Atomic Clock) dostarcza bardzo precyzyjnego sygnału o częstotliwości 10 MHz, który może być wykorzystany jako wzorzec czasu.

Warto przeczytać:
Gracze pomogą DARPA w obronie USA

Samo urządzenie jest bardzo niewielkie, ma wymiary 40 x 30 x 11 mm oraz wagę 35 gramów. Gdy dodamy do tego bardzo niewielki pobór mocy, który nie przekracza 115 mW, otrzymujemy atomowy wzorzec czasu, który świetnie sprawdzi się w mobilnych zastosowaniach. Nie mówimy tu jednak o tabletach czy smartfonach, ale raczej o zastosowaniach militarnych - komunikacji i zakłócaniu sygnałów, pracy w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do sygnału GPS, czy w badaniach sejsmicznych przeprowadzanych pod powierzchnią wody.

Niemniej SA.45s jest produktem dostępnym w komercyjnej sprzedaży. Wystarczy „jedynie” 1500 dolarów, aby stać się właścicielem bardzo precyzyjnego wzorca czasu.

Dokładność produktu Symmetricom określana jest na ±5.0E-11, co oznacza, że zegar spóźnia się o 1 sekundę na nieco ponad 600 lat. W ciągu doby opóźnienie wynosi jedynie pół milionowej części sekundy. Opisywany przez nas zegar może pracować w temperaturze od -40 do 85 stopni Celsjusza. Co więcej, zmiana temperatury w minimalnym stopniu wpływa na pobór energii. W dotychczas stosowanych mini zegarach atomowych zmiany te wynosiły nawet 200%, co przy poborze mocy rzędu 10 W było bardzo niepożądaną cechą.

Opisany przez nas zegar nie jest najmniejszym urządzeniem tego typu. W 2008 roku NIST (Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii) zademonstrował jeszcze mniejszy, bo wielkości małego układu scalonego, moduł atomowego wzorca czasu. Nie jest on jednak powszechnie dostępny. 


Źródło: EurekAlert 

Polecamy artykuły: 
 
AMD Radeon HD 6450, HD 6570, HD 6670 - tanie, ciche i oszczędneSamsung RF511 - wydajny, stylowy i z technologią OptimusApple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - zdecydowanie lepszy niż poprzednik

 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Niewielki i stały pobór prądu jest związny widać z inną metodą stabilizacji generatora niż termiczną, która to jest popularną i skuteczną metodą zapewnienia stabilności generatorów ale niestety powoduje spore zużycie energii i niespecjalnie nadaje się do urządzeń mobilnych.
  • avatar
   Dragoslaw25
   0
   Normalnie must have.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    dobra, ale jak z niego ta godzinę odczytać ? :D
    • avatar
     Szymon331
     0
     1 sekunda na 600 lat? I to ma być zegar atomowy?

     Coś cieniutko. Myślałem że będzie coś w okolicach sekundy na milion lat... Może to przez tak szeroko posuniętą miniaturyzację błąd czasu się aż tak powiększył.

     Mimo wszytko faktycznie niska cena jak za taką technologię.
     • avatar
      0
      Jeszcze teraz dokupić wzorce pozostałych jednostek układu SI i jesteśmy w domu :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Steve każe wlutować w iPhone 5 i się sprzeda za 3000. A serio to firma jest z USofA, a tam mają drakońskie obostrzenia do eksportu technologii wojskowych, a skoro autor wspomniał możliwość takowego wykorzystania to nie spodziewałbym się bezproblemowego eksportu poza USA, a wewnętrzne firmy chcące to wykorzystać pewnie będą pod audytem DOD-a.
       • avatar
        barst
        0
        Czas to pieniądz :D
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "Uznawane za najprecyzyjniejszy wskaźnik upływającego czasu urządzenia..."

         O! Według redakcji wszystkie zegary atomowe razem wzięte są jednym wskaźnikiem...