Systemy operacyjne

ZeroPC - zarządzanie danymi w "chmurze"

przeczytasz w 2 min.

W wirtualny świat został wypuszczony system ZeroPC działający w chmurze i łączący wiele znanych serwisów.

Na dobre minęły już czasy, kiedy internet był tylko medium dla wybranych użytkowników będących w stanie pozwolić sobie na podłączenie modemu i  opłacanie kolejnych godzin dostępu. Teraz bez możliwości skorzystania z sieci ciężko cokolwiek załatwić, na szczęście zasięg tej technologii jest niemal ogólnoświatowy. Nie od dziś wiadomo, że firmy starają się przekonać użytkowników do zaufania usługom zlokalizowanym "w chmurze", dzięki czemu nasze dane są dostępne z dowolnego komputera w każdym miejscu podłączonym do internetu.

Warto przeczytać:
Zaskakująca cena Samsunga Nexus S
 Amazon udostępnia muzykę w chmurze

Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety - przede wszystkim, przesył danych jest wolniejszy, niż z fizycznego dysku na dysk, a same informacje są łatwiejsze do przechwycenia. Mimo to, dla wielu decydująca jest wygoda, jaką daje możliwość pracy z tymi samymi plikami na komputerze w pracy, szkole czy kafejce internetowej bez noszenia ze sobą dysku z danymi.

Stworzony system ZeroPC to najzwyczajniej w świecie strona internetowa, która po uruchomieniu wygląda niemalże jak Windows. Możemy za jej pośrednictwem logować się do kont w wielu serwisach, takich jak Facebook, Flickr, Twitter czy GMail. Każdy portal jest przedstawiony jako osobny folder, dzięki czemu możemy np. kopiować między nimi pliki graficzne. Jest to dość duże udogodnienie i taki "kombajn" łączący strony, z których korzystamy na co dzień usprawniając codzienną pracę.

Istotny jest też fakt, że ZeroPC działa praktycznie na każdym sprzęcie umożliwiającym przeglądanie stron internetowych. Dzięki temu, naszym wirtualnym pulpitem możemy równie dobrze zarządzać z nowoczesnego komputera, jak i z prostego telefonu z niezbędnymi tylko funkcjami.

Jak sprawdzi się nie całkiem innowacyjny ale wciąż usprawniany projekt? Prawdopodobnie społeczność internetowa jest wciąż mało ufna, żeby powierzać swoje dane serwerowi i nie przechowywać ich fizycznie na swoim biurku, ale z pewnością pomysł ten jest warty uwagi.

 

Źródło: technologyreview.com

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  benzene
  0
  Niechaj się zgłoszą ci, którzy będą trzymać w takim miejscu swoje istotne dane. Nawet jeśli to będą zdjęcia z sypialni.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przecież o to chodzi. Najpierw podsuwa się ludziom myśl, że "chmura" jest całkiem wygodna i przy "zachowaniu pewnych mechanizmów" bezpieczna. Potem tłumaczy się ludziom, że "chmura" niestety jest już koniecznością. Na samym końcu, że jesteś w chmurze chcąc tego, czy nie i nie przebywanie w niej grozi ci nieprzyjemnymi konsekwencjami.

   Gdy wszyscy już będą w "chmurze", wtedy inwigilacja i kontrola społeczeństwa będą ostateczne :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ciekawe to jest, wejdź na strone (chmura) po to by wejść na inna stronę (altavista).