Technika wojskowa

Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski okręt Serna. Jak gorąco jest na Morzu Czarnym?

przeczytasz w 3 min.

Ukraińskie siły zbrojne rezerwują rosyjskiej flocie czarnomorskiej doskonałe miejsce na paradę w Dniu Zwycięstwa. Na dno w pobliżu Wyspy Węży powinien się już udawać zniszczony okręt desantowy Serna. Czy jego los podzielił płonący Admirał Makarow?

Ukraińskie drony Bayraktar TB-2 bardzo dobrze radzą sobie w trwającym na Morzu Czarnym turnieju gry w statki. Flota czarnomorska rezyduje w tym akwenie w celach pokojowych, więc o żadnej wojnie nie może być mowy. Mimo to nawet w zabawie radzi sobie żenująco: bezzałogowce w barwach ukraińskich sił powietrznych dają popalić rosyjskiej marynarce i to bez większych strat własnych.

Drony Bayraktar majową rozgrywkę rozpoczęły skromnym, ale skutecznym atakiem na dwie łodzie patrolowe, które rosyjska flota czarnomorska ustawiła w rejonie Wyspy Węży. Wbrew komentarzom sceptyków, sukces dronów okazał się nieprzypadkowy. Dziś na liście ich trafień zagościł rosyjski okręt patrolowy Serna. Jak gorąco jest na Morzu Czarnym i co dzieje się z płonącym okrętem Admirał Makarow?

Jak przebiegał atak na statek Serna?

O trafionym statku desantowym Serna poinformowały dzisiaj ukraińskie siły zbrojne:

Okręt Serna to jeden z 13 jednostek desantowych, jakimi w basenie Morza Czarnego dysponuje rosyjska marynarka wojenna. Dron Byaraktar dopadł go w swoim ulubionym rewirze w okolicach Wyspy Węży. Jednostka nie uległa zatopieniu, ale zniszczenia wykluczają ją z dalszego użytku.

W jakim stanie jest okręt Admirał Makarow?

Chociaż okręt Serna nie jest dla Rosjan jednostką flagową, to dla floty czarnomorskiej aktualnie każda strata jest istotna. I bez nich jest już osłabiona: krążownik Moskwa dokuje na dnie morza, a sytuacja nowoczesnego okrętu Admirał Makarow może być podobna. 

Z informacji dostarczanych przez stronę ukraińską i źródła niezależne wynika, że w jednostkę uderzył pocisk rakietowy:

Wiadomości o rozmiarze pożaru oraz ewakuacji nie są pewne, ale okręt przepadł bez wieści:

Strona rosyjska nie udziela żadnych wiarygodnych informacji na temat stanu floty czarnomorskiej, ale pasmo porażek może boleć. Już w kilka godzin po informacjach o domniemanym zatopieniu Admirała Makarowa w sieci pojawiły się fałszywe informacje o zestrzeleniach dronów Bayraktar w rejonie Wyspy Węży:

Jak gorąco jest na Morzu Czarnym?

Chociaż flota czarnomorska nadal jest istotną siłą na Morzu Czarnym, to ataki ukraińskie są dla niej uciążliwe i mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Chociaż pasmo porażek musi boleć, to rzekome uszkodzenie okrętu Admirał Makarow w krótkim czasie sprowadziło na miejsce amerykańskie, brytyjskie i tureckie samoloty zwiadowcze:

Atmosfera w basenie Morza Czarnego wrze bowiem bardziej, niż może się wydawać. Między innymi dlatego, ze strona ukraińska podgrzewa ją czymś groźnym: informuje ona o rosyjskich stratach sugerując równolegle, że jest zdolna do ataku na Most Krymski. Jest on przeciągnięty nad cieśniną Kerczeńską, w przeciwnej względem Odessy części Morza Czarnego, ale niezmiernie istotny. Łączy Rosję z okupowanym półwyspem, a dla floty czarnomorskiej jego zniszczenie lub przejęcie oznaczałoby konieczność obrony obecności rosyjskiej na Krymie i to bez widoków na zaopatrzenie z głębi kraju.

Źródło: Twitter

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lister
  7
  "krążownik Moskwa dokuje na dnie morza"
  Nie dokuje, a cumuje, pani redaktor. Dokować to można jedynie w stoczniach remontowych, a to Moskwie nie grozi :>
  • avatar
   _Ciekawski_
   5
   Szkoda że nie napiszecie nic o zdecydowanie ważniejszym wydarzeniu i bardziej pasującym do tematyki portali. Mianowicie o zamówieniu przez MON Polskiego "Bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius". To nowoczesny system wykorzystujący AI itp.
   W MON w końcu ktoś ruszył mózgownicą. Jeszcze nie wiadomo co/ile konkretnie kupili (tajemnica), ale to duże zamówienie za 2 mld zł. Minister wspomniał coś o setkach (łącznie) FT-5 i tajemniczych "zdalnie kierowane, skrzydlate pociski przeciwpancerne Gladius wyposażone w głowice bojowe z silnym ładunkiem kumulacyjnym".
   Całość zostanie wpięta w zaawansowany, cyfrowy "Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ".
   • avatar
    cyna76
    2
    "Chociaż okręt Serna nie jest dla Rosjan jednostką flagową" - Pani Kasia znów w formie , po wielkości na powyższym filmie widać że to nie żaden okręt a po sprawdzeniu (tylko trzeba mieć trochę dobrych chęci) okazuje się że jest to barka desantowa ...
    • avatar
     _Ciekawski_
     2
     Co do Rosyjskiego okrętu Admirał Makarow.
     Rosjanie opublikowali wczoraj zdjęcie na którym Admirał Makarow jest cały i zdrowy w Sewastopolu - https://t.me/defensepoliticsasia/1424
     Oczywiście nie ma pewności czy to zdjęcie jest aktualne. Ale też nie ma dowodów, że został trafiony.
     • avatar
      anemusek
      1
      Ukraińcy rozwalili Moskwę, która stanowiła istotny element systemu obrony przeciwlotniczej na Morzu Czarnym. Potem rozwalili radary i systemy obrony PL na Wyspie Węży. Desantowiec transportował nowy radar. więc też go rozwalili. Ciekawe są filmy z ataku Ukraińskich Su27 na wyspę węży bo to oznacza, ze orkowie stracili panowanie w powietrzu na tym akwenie, co dodatkowo daje nam informacje o stanie lotnictwa Rosyjskiego, szczególnie grupy stacjonującej na Krymie i w okolicy. Bezradność świadczy o bezradności lotnictwa i niezdolności do patrolowania całego akwenu czyli straty podawane przez Ukrainę po stronie orków są mocno niedoszacowane.
      To by dawało pewne szanse na atak na Most Krymski.
      • avatar
       NiemenCrystal
       1
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
       https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
       • avatar
        pawluto
        0
        Póki co ruskie z tego rejony ewakuowali wszystkie okręty i kutry.
        Boją się dalszych strat...
        • avatar
         _Ciekawski_
         0
         Doradca prezydenta Ukrainy Oleksiy Arestovych potwierdza, że Okręt Admirał Makarow nie został zatopiony. Stwierdził, że to było nieporozumienie :-)
         Tyle by było jeśli chodzi o wiarygodność strony Ukraińskiej. Nie byli pewni czy zniszczyli duży Rosyjski Okręt. istny kabaret XD
         • avatar
          piomiq
          -1
          "... w sieci pojawiły się fałszywe informacje o zestrzeleniach dronów Bayraktar w rejonie Wyspy Węży"
          No to chyba flota czarnomorska bardziej powinna się bać tych dronów, bo nawet gdy są zestrzelone to atakują :P
          • avatar
           _Ciekawski_
           -1
           1. Nie żaden okręt, tylko mały Kuter desantowy projektu 11770.
           2. Jak na razie nie ma żadnych dowodów na to, że Admirał Makarow został trafiony/uszkodzony. Cytat - "Przyglądaliśmy się temu cały dzień, ale nie mamy żadnych informacji, by potwierdzić te doniesienia - powiedział rzecznik Pentagonu Kirby podczas briefingu prasowego".
           Co jak co, ale USA widziałoby płonący okręt na obrazach satelitarnych. Skoro nic takiego nie widzą, to prawdopodobnie był zwykły Fake.
           3. Strona Rosyjska dla odmiany informuje o desancie Ukraińskim na tą wyspę. Ukraińcy mieli stracić 1x SU24, 1x SU27, 2x TB2, 3x Mi8 wraz z desantem i jeden okręt desantowy. Wcześniej mieli stracić 3x TB2 podczas ataków na te słynne 2 motorówki.

           Jak już tyle piszecie o tej wojnie, choć nie pasuje to do tematyki portalu, to podawajcie informacje obu stron, bo inaczej wychodzicie na zwykłą Ukraińską tubę propagandową.
           • avatar
            JenekSzopen
            -2
            Nazywam się Jan Szopen, jestem światowej slawy ekspertem rynku kryptowalut. Podróżuje po całym swiecie i uczestniczę w wykładach na najlepszych imprezach kryptowalut.
            W 2021 roku zarobiłem 25 milionów$ na handlu kryptowalutami. Moja wiedza jest tak potężna ze banki i instytucje finansowe są przerażone moja działalnością dlatego ze ze zwykłych ludzi tobie milionerów.
            A jeszcze kilka lat temu byłem zwykłym studentem informatyki mieszkającym w akademiku i ledwo wiązałem koniec z końcem.
            Miałem dostać prace f CD projekcie przy pracach nad nowymi grami ale zrezygnowałem ze studiuw kiedy zarobiłem pierwszy milion!
            Ty tez możesz być bogatym i mieć ogromna wille, sportowe samoxhody i obracać się w towarzystwie pięknych kobiet i śmietanki towarzyskiej, biznesmenów, polityków czy celebrytow!
            Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj s mojego linku polecajacego a dostaniesz az 25$ w kryptowalucie cro na pierwsze inwestycje. Zacznij zarabiać miliony jusz dzis!
            jjey2xxs9c