Ciekawostki

Ukraińska piosenka „Bayraktar” stała się absolutnym hitem

przeczytasz w 2 min.

Piosenka wojenna „Bayraktar” to hit, który w ostatnim czasie obiegł wszystkie media społecznościowe, by ostatecznie trafić na najpopularniejsze muzyczne serwisy streamingowe. Posłuchaj, jak brzmi ukraińska piosenka o dronach „Bayraktar”.

Ukraińska piosenka „Bayraktar” trafiła nawet na Spotify

Konflikt pomiędzy Ukrainą, a Rosją toczy się nie tylko za naszą wschodnią granicą. To również walka w Internecie, w którą zaangażowanych jest miliony internautów z całego świata.

Na wirtualnym polu bitwy doskonale radzi sobie Ukraina umacniając jednocześnie morale tych, którzy walczą „naprawdę”. Jednym z przykładów tego typu działań jest pojawienie się ukraińskiej piosenki wojennej „Bayraktar”, która błyskawicznie rozprzestrzeniła się w Internecie stając się absolutnym hitem.

Posłuchaj piosenkę „Bayraktar” - ukraiński hit ostatnich dni

Wykonawca utworu pozostaje do tej pory nieznany. To nie przeszkadzało jednak, aby piosenka stała się hitem na niemal wszystkich platformach społecznościowych. Przekaz utworu jest oczywisty - pokazanie wyższości wojsk ukraińskich nad rosyjskimi i poniżenie nieskoordynowanych działań agresora. Wszystko z dronem bojowym Bayraktar TB2 w tle.

Utwór Bayraktar został udostępniony na mediach społecznościowych m.in. przez profile ukraińskich wojsk lądowych.

Początkowo „Bayraktar” rozsyłano za pośrednictwem komunikatora Telegram pomiędzy ukraińskimi żołnierzami. W końcu piosenka trafiła na TikToka, a stąd już prostą drogą (jeśli nie autostradą) popularności natychmiast wylądowała na YouTube, żeby ostatecznie wylądować na najpopularniejszych muzycznych streamingach, takich jak Spotify lub Apple Music.

Co to właściwie jest ten Bayraktar?

Bohater ukraińskiej piosenki to dokładnie rzecz biorąc Bayraktar TB2. Czym jest dokładnie? To bezzałogowy rozpoznawczo-bojowy pojazd latający (UAV), który w dużym uproszczeniu można nazywać po prostu dronem (choć to nie taki dron, który służy do nagrywania filmów w locie).

Zasługi Bayraktar TB2 w ukraińskiej armii w kontekście konfliktu z Rosją są nieopisane - stąd też popularność drona, który doczekał się piosenki na swoją część.

Ten niewielkich rozmiarów UAV służy do niszczenia kolumn pojazdów przeciwnika z powietrza - z wyjątkową precyzją i siłą rażenia. Internet obiegły już liczne filmy przedstawiające sposób działania i skuteczność Bayraktar TB2 - udostępnia je zresztą sama armia Ukrainy.

I jak oceniacie hit ostatnich dni? Jeśli znacie jeszcze jakieś utwory/dzieła, które wspierają Ukrainę w walce - podzielcie się nimi w komentarzu.

Źródło: YouTube

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JaYmZ
  16
  Dopinguję Ukrainie w walce z agresorem, ale wszyscy piszą o tej piosence w takim tonie, jakby była szykowana na Eurowizję.
  • avatar
   Stashqo
   9
   Co to za lamusiarka wersja bez video? Całym clue tej piosenki są obrazy wybuchających ruskich czołgów kiedy w refrenie pada "BAYRAKTAR!"
   Tutaj poprawna wersja: https://www.youtube.com/watch?v=GDq1riIvOoU
   • avatar
    Ciekawski_
    0
    Dlaczego Polski system 'W2MPIR" jest o wiele lepszy od "Bayraktar TB2":

    1. To zintegrowany system działający jako inteligentny ruj, a nie pojedynczy dron. Już samo to wystarczy aby zrozumieć, że to jak porównanie "ZEN3 do Pentium 4". Przepaść technologiczna.
    2. Warmate 1 i 2 to amunicja krążąca, nie potrzebuje nic przenosić bo sam w sobie jest inteligentnym pociskiem rozpoznawczo uderzeniowym (nazywa się je właśnie amunicją krążącą).
    3. FT-5 może przenosić do 30kg uzbrojenia, czyli np. do 4 Warmate TL (wystrzeliwane z tuby/wyrzutni/rury). Oczywiście również inne typy lekkich rakiet, bomb etc.
    4. Nawet lekki i tani FlyEye może przenosić pojedynczy pocisk szybujący Sting (mały inteligentny szybowiec z bombą).
    5. Sting których FT-5 może przenosić co najmniej 8 (teoretycznie nawet 12), może również działać w roju. Czyli kilka-kilkanaście atakuje jednocześnie różne cele nie dublując się.
    6. Sami Turcy są zainteresowani integracją Warmate TL z TB2 (możliwość przenoszenia 4, a być może 8 jeśli zastosują podwójne belki na zawieszeniach pod-skrzydłowych). Bo wiedzą, że to skokowo zwiększy możliwości bojowe TB2.
    7a. TB2 na tą chwile może przenosić jedynie małe bomby kierowane laserem. To sprawia, że są bezradne w atakowaniu nowoczesnych pojazdów pancernych z systemem ostrzegania o opromieniowaniu laserem. Bo taki pojazd automatycznie postawi multispektralna zasłonę dymną. Dlatego nie ma filmików pokazujących skuteczne ataki TB2 na nowoczesne czołgi. A jak są, to są rozpoznawane/klasyfikowane jako Fake. Oświetlając cel laserem TB2 zdradza swoją obecność i wystawia się na zestrzelenie. Dlatego podobno już niemal wszystkie zostały przez Rosjan zestrzelone.
    7b. Dla odmiany Polskie drony mogą atakować uzbrojeniem z głowicami pasywnymi (Warmate TL, Sting etc). Wróg dowie się o ataku dopiero w momencie uderzenia. Co więcej dzięki działaniu w roju, cała kolumna wroga może zostać zaatakowana/zniszczona w kilka sekund w zsynchronizowanym uderzeniu, a nie jak na tych filmikach, gdzie TB2 atakuje pojedyncze ciężarówki. Wróg nie ma czasu na jakąkolwiek reakcję. Dodatkowo Warmate TL pozwala na atak spoza zasięgu systemów obrony PL wojsk i niskiego pułapu (zasięg nie mniej niż z 30km, podczas gdy większość systemów chroniących wojska ma zasięg do 25km, np. Rosyjski Pancyr ~20km, a Brytyjski CAMM ~25km,). TB2 na tą chwilę musi atakować z dużej wysokości i małej odległości. Tym samym naraża się na wykrycie i zestrzelenie.
    • avatar
     Ciekawski_
     -2
     Co do tego drona, to zdania na jego temat są podzielone. Tu jest opis odwrotnej sytuacji do tego teledysku - https://www.youtube.com/watch?v=eEO1T2DH154
     Ja uważam, że nasz Polski system W2MPIR (4 rodzaje dronów zintegrowane w ramach inteligentnego roju) jest o niebo lepszym rozwiązaniem niż zestawy TB2. Powinniśmy jak najszybciej zakupić systemy W2MPIR w jak najbardziej rozbudowanej wersji, zamiast się podniecać tym przeciętnym Tureckim dronem.
     Jak widzę powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie" wciąż jest bardzo aktualne w Polsce.
     • avatar
      Ciekawski_
      -6
      Powie mi koś, co ten news ma wspólnego z tematyką IT?
      • avatar
       kamishi
       -18
       A polacy mają to: https://www.youtube.com/watch?v=f3CVfG4pV8M
       • avatar
        Victor
        -20
        A hitu banderowców Ukraina nie ma?
        • avatar
         sn00p
         -21
         Ukraina ma swój Bayraktar a my Polacy nadal wolimy leżeć w wannie :)