Słuchawki na Bluetooth z przewodem - AKG Y100 Wireless, czyli udany kompromis
Słuchawki BT

Słuchawki na Bluetooth z przewodem - AKG Y100 Wireless, czyli udany kompromis

przeczytasz w 4 min.

AKG Y100 to słuchawki Bluetooth, które oferują wysoką jakość dźwięku, dobry czas pracy na baterii oraz wygodną konstrukcję, którą trudno zgubić. Są świetne do słuchania muzyki z telefonu na co dzień i w czasie treningu sportowego. W recenzji AKG Y100 opisujemy ich zalety i wady.

Ocena benchmark.pl
 • 4,2/5
Plusy

- wygodne i lekkie,; - dobra jakość wykonania i łatwa obsługa,; - bardzo dobra jakość dźwięku,; - długi czas pracy na baterii,; - 3 pary uszczelek silikonowych (S/M/L),; - mały pokrowiec ochronny w komplecie.

Minusy

- brak wodoszczelności,; - przewód może powodować efekt mikrofonowy.

Z przewodem, bez przewodu, a może coś pomiędzy?

Takie mamy czasy, że jeśli ktoś chce być modny, to kupuje słuchawki całkowicie bezprzewodowe, a jeśli ktoś stawia na minimalne koszty, to kupuje zwykłe słuchawki z "kabelkiem". Oba podejścia mają swoje zalety i wady.

Klasyczne słuchawki przewodowe są zazwyczaj bezkonkurencyjne jeśli chodzi o relację ceny do jakości dźwięku. Słuchawki do telefonu za 80 zł mogą grać świetnie i nikogo to nie dziwi.

AKG Y100 Wireless - opinie, test, recenzja

Przewód podłączony do telefonu sprawia też, że trudniej je zgubić. Z drugiej jednak strony kabel ogranicza ruchy, szarpnięcie powoduje, że słuchawki wypadają z uszu, a na dodatek łatwo go uszkodzić.

Słuchawki całkowicie bezprzewodowe, takie jak np. Samsung Galaxy Buds lub MEE Audio X10 nie mają tego problemu. Pełna swoboda ruchów, brak plączącego się przewodu, no i modny wygląd to ich największe atuty. Niestety mają małe akumulatorki, więc działają na jednym ładowaniu zazwyczaj nie więcej niż 4-5 godzin.

Ponadto trzeba nosić ze sobą etui ładujące, bo jeśli wsadzimy słuchawki luzem do kieszeni, to może się okazać, że wyjmiemy tylko jedną. Niestety bardzo łatwo je zgubić.

Najgorsze jest jednak to, że jeśli oczekujemy wysokiej jakości brzmienia, to za całkowicie bezprzewodowe słuchawki zapłacimy często 500, 700, a nawet ponad 1000 zł.

AKG Y100 Wireless - słuchawki Bluetooth

Istnieje jednak udany kompromis o nazwie AKG Y100 Wireless.

AKG Y100 Wireless - recenzja

W tej recenzji opisuję:

Czy łatwo je zgubić?

Wireless oznacza brak przewodu łączącego słuchawki ze smartfonem. Mają jednak przewód, a właściwie coś na kształt lekkiego pałąka, który łączy lewą słuchawkę z prawą.

Efekt? Nie zgubicie ich tak łatwo. Ciężar konstrukcji spoczywa na szyi, podczas gdy słuchawki dokanałowe umieszczone są w uszach. AKG Y100 nie wypadają z uszu nawet podczas biegania, ale jeśli nawet by wypadły, to ich nie zgubicie. Po prostu będą zwisały z pałąka.

AKG Y100 Wireless - słuchawki bezprzewodowe

Zewnętrzne ścianki słuchawek łączą się ze sobą magnetycznie, gdy ich nie używamy. W czasie chodzenia, a nawet spokojnego biegania nie kołyszą się w różne strony oddzielnie, lecz zachowują się jak coś na kształt naszyjnika.

Czy są wodoszczelne?

Nie są. Co prawda testowałem je w czasie biegania i nie zauważyłem, żeby trochę potu im zaszkodziło, ale nie ryzykowałbym chodzenia z nimi w ulewnym deszczu. Być może długotrwały trening i intensywne pocenie się też im zaszkodzą, ale nie miałem okazji by to potwierdzić (szczególnie, że jesienią jest na tyle chłodno, że człowiek aż tak się nie poci w czasie wysiłku).

Czy są wygodne i dobrze wykonane?

Obudowy są dość małe i zaokrąglone, więc nie uwierają i nie wystają zbyt mocno z uszu. Jeśli odpowiednio dobierzemy uszczelki, to słuchawki spoczywają w uszach pewnie i wygodnie.

AKG Y100 Wireless - wygodne słuchawki

Sam pałąk zakładany na szyję też jest w porządku. Lekki, wygodny, nie uciska, nie obciera, nie podrażnia. Po chwili noszenia w zasadzie zapomniałem, że mam go na sobie.

Większość konstrukcji wykonana jest z dobrej jakości tworzyw sztucznych, które niewiele ważą, nie są tak chłodne zimą jak metal i są dość odporne na uszkodzenia.

Są wygodne, dobrze grają i niełatwo je zgubić - to ważne zalety słuchawek AKG Y100.

Czy izolacja od zewnętrznych hałasów jest dobra?

Jest dość dobra na standardowych gumkach. Można ją polepszyć stosując inne, bardziej miękkie uszczelki.

Ważne jest to, że chodząc w ruchu ulicznym można włączyć funkcję przekazywania zewnętrznych dźwięków do uszu. Dzięki temu redukujemy izolację i o wiele lepiej słyszymy np. nadjeżdżające pojazdy, a tym samym zwiększamy bezpieczeństwo.

AKG Y100 Wireless - dobra izolacja

Czy słychać tzw. efekt mikrofonowy?

Niestety tak. Otóż, od pałąka do obu słuchawek biegnie przewód. Jest on cienki i miękki (guma lub miękki plastik), ale niestety powoduje wyraźnie słyszalny efekt mikrofonowy gdy ociera się o zarost lub odzież (wysoki kołnierz, kurtka, kaptur itp).

Tak zwany efekt mikrofonowy słychać już przy średniej głośności, a jeśli słuchamy muzyki cicho, to może być dokuczliwy. Pod tym względem słuchawki Bluetooth z przewodem są gorsze od słuchawek całkowicie bezprzewodowych.

Czy sterowanie muzyką jest łatwe?

Tak. Po lewej stronie pałąka wbudowano kontroler z kilkoma przyciskami. Podstawowe trzy służą do sterowania muzyką - środkowy jest wystający, więc dobrze wyczuwalny pod palcem i służy do odtwarzania/pauzowania oraz włączania/wyłączania słuchawek. Nad nim i pod nim są przyciski do regulacji głośności (po ich przytrzymaniu można zmienić utwór).

AKG Y100 Wireless - przyciski

Dodatkowy przycisk służy do włączania funkcji przekazywania zewnętrznych dźwięków (ma on własną, białą diodę). W kontrolerze umieszczono też mikrofon oraz diodę informującą o łączności Bluetooth i naładowaniu akumulatora.

Naturalnie jest też gniazdo do ładowania - szkoda tylko, że stare microUSB, a nie USB typu C.

AKG Y100 Wireless - kontroler

AKG Y100 Wireless - złącze USB

W prawym ramieniu pałąka umieszczono wyłącznie akumulator.

Czy jakość rozmów telefonicznych jest dobra?

Moim zdaniem jest wystarczająco dobra. Rozmawiałem przez słuchawki kilkanaście razy i każda z tych rozmów była zrozumiała po mojej stronie. Jakość nie imponowała, ale była akceptowalna. Mój głos po stronie rozmówcy też był dobrze słyszalny. Czystość nie była idealna, ale nie było też żadnego wyraźnego echa / pogłosu.

W skrócie: można się dogadać.

Czy zasięg Bluetooth jest wystarczający?

Ze słuchawkami AKG Y100 Wireless mogłem chodzić niemal po całym mieszkaniu, a dźwięk nie przerywał i nie tracił jakości. Dopiero, gdy oddaliłem się na około 10 metrów i od słuchawek dzieliła mnie ściana, wtedy połączenie stało się niestabilne. Innymi słowy pod względem mocy sygnału słuchawki wypadają standardowo - podobnie jak wiele innych słuchawek Bluetooth w zbliżonej cenie.

AKG Y100 Wireless - dobry zasięg Bluetooth

Czy działają długo na baterii?

AKG Y100 Wireless mają większy akumulator od typowych słuchawek całkowicie bezprzewodowych. Dzięki temu realnie działają około 7-8 godzin przy głośności około 50-60% (w tych słuchawkach to jest całkiem głośno). Podobny jest czas rozmów telefonicznych. Jak na tak małe słuchawki jest to wynik bardzo dobry.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że całkiem bezprzewodowe słuchawki mają w komplecie etui ładujące, które zazwyczaj jest w stanie naładować akumulatorki do pełna 2-4 razy (w zależności od modelu). Same słuchawki typu Galaxy Buds działają około 5 godzin, ale wraz z etui łączny czas odtwarzania wydłuża się do kilkunastu godzin. Oczywiście tylko pod warunkiem, że mamy te etui ładujące pod ręką, a nie np. zamknięte w walizce w luku bagażowym samolotu ;).

Pełne ładowanie AKG Y100 Wireless trwa około 2 godziny (z portu USB). Używając ładowarki od smartfonu można ten czas skrócić.

AKG Y100 Wireless - akumulator

AKG Y100 Wireless - specyfikacja

 • konstrukcja: słuchawki dokanałowe, zamknięte, jednodrożne
 • łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.2, AAC, HFP V1.7, A2DP V1.3, AVRCP V1.5
 • zasięg łączności bezprzewodowej: do 10 metrów
 • rozmowy telefoniczne: tak, mikrofon w kontrolerze
 • wodoszczelność: nie
 • sterowanie: kontroler w przewodzie łączącym obie słuchawki, przyciski fizyczne (regulacja głośności, przełączanie utworów, pauza, odbieranie/kończenie rozmów)
 • czas pracy na baterii: około 7-8 godzin
 • aktywna redukcja szumów (ANC): nie
 • rozmiar przetworników: 9,2 mm
 • moc przetworników: 6 mW
 • impedancja: 16 omów
 • czułość: 115 dB @ 1 kHz
 • pasmo przenoszenia: 20 - 20000 Hz
 • masa: 24 gramy
 • inne cechy: 3 pary uszczelek w zestawie (S/M/L), funkcja przekazywania dźwięków z otoczenia

Czytaj dalej by sprawdzić jaka jest jakość dźwięku i zapoznać się z opinią na temat słuchawek AKG Y100 Wireless.