Karty graficzne

ASUS Radeon 6670

przeczytasz w 2 min.

Specyfikacja karty w programie GPU-Z:
Zobacz zdjęcia karty:

Tuż po premierze dotarła do nas autorska karta ASUS Radeon 6670. Producent podniósł nieznacznie częstotliwość taktowania rdzenia graficznego z 800 do 810 MHz. Na pokładzie znalazło się 1024 MB GDDR5 (Hynix) taktowanej zegarem 1000 MHz.

Zawartość pudełka:

  • Karta graficzna
  • Nośnik CD ze sterownikami oraz programami SmartDoctor i GamerOSD
  • Instrukcja obsługi

ASUS Radeon 6670 wygląda zupełnie inaczej, niż referencyjny model od AMD. Płytka drukowana jest pełnej wielkości – odpada zatem montaż komputerach media center. Długość PCB wynosi 18,5 cm, ale należy doliczyć ok. 2 cm na wystającą obudowę chłodzenia. W rezultacie, ten Radeon 6670 nie już takim maluchem, jak opisywane przez nas w dniu premiery pozostałe trzy akceleratory. Śledź zajmuje jedno miejsce, niemniej jednak z uwagi na układ chłodzenia, w komputerze należy przeznaczyć dla ASUS’a dwa sloty.

Producent do chłodzenia użył własnego systemu, który znajdziemy chociażby na GeForce GT 430. To dość prosta konstrukcja zbudowana aluminiowego radiatora w kształcie koła oraz wentylatora o średnicy 75 mm.

Kultura pracy mogłaby być lepsza, zwłaszcza w trybie spoczynku karty graficznej. Testowany przez nas egzemplarz, był pozbawiony autoregulacji wentylatora. Przez cały czas obracał się ze stałą prędkością ustawioną na 39% – według aplikacji MSI AfterBurner.

Nie można natomiast nic zarzucić jego wydajności. W trybie spoczynku, rdzeń graficzny miał temperaturę 33 stopni C., natomiast pod obciążeniem – 55 stopni C. To o 12 stopni mniej, niż w egzemplarz referencyjny AMD.

Dostępne złącza na karcie graficznej:

  • D-Sub
  • HDMI
  • DVI

W odróżnieniu od standardowych modeli AMD, ASUS pozbył się starego złącza D-Sub na rzecz nowocześniejszego i o większych możliwościach HDMI.

Cała konstrukcja wygląda ciekawie. Przyczepić można się co jedynie do braku autoregulacji wentylatora. Czekamy również na obniżki, po których zakup autorskich Radeonów HD 6670 będzie bardziej sensowny. 

 Ocena: ASUS Radeon 6670
 plusy:
Bardzo niski pobór energii w trybach 3D i 3D
Stosunkowo cicha praca chłodzenia w trybie 3D
Niskie temperatury
Obsługa do 4 monitorów
 minusy:
relatywnie głośne chłodzenie w trybie 2D
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 339 zł