Oprogramowanie

Piękny wygląd

przeczytasz w 2 min.

Niezależnie od tego czy sposób pracy nowych aplikacji ci się podoba, czy nie, nowoczesne narzędzia robią wrażenie wyglądem. Aplikacje są ładnie zaprojektowane, mają spójny styl i świetnie się prezentują. Dla przykładu, rzućcie okiem na aplikację "Pogoda":

Pogoda

Pogoda

Pogoda
Aplikacje z Windows 8 świetnie wyglądają a ich zawartość przesuwamy w prawo - trzeba się do tego rozwiązania przyzwyczaić (powyżej aplikacja "Pogoda")

Warto też wiedzieć, że w niektórych aplikacjach, jak np. "Mapy", można korzystać z funkcji przybliżania obrazu. Poniżej przykłady dla Polski i Wrocławia:

Pogoda

Aplikacja
Aplikacja "Mapy" z Windows 8 - zawiera funkcję przybliżania i oddalania obrazu

Zintegrowane z interfejsem Windows

Zamiast własnych menu, nowoczesne aplikacje są w dużym stopniu zintegrowane z interfejsem Modern UI. Dla przykładu, jeśli chcemy zmienić ustawienia jakiejś aplikacji, nie trzeba klikać przycisku "Plik" -> "Opcje", czy też "Edycja" -> "Preferencje", by kolejno wertować poszczególne menu, podmenu i inne kategorie.

W Windows 8 należy uruchomić jakąś aplikację, a następnie wyświetlić pasek Charm (z ang. urok), czyli najechać kursorem myszy w prawy górny róg i następnie wybrać funkcję "Ustawienia", albo zastosować skrót klawiszowy - będąc w aplikacji wciśnij [Win] + [I].

Jak to zrobić dla - przykładowo - przeglądarki Internet Explorer?

1. Otwórz Internet Explorera, udaj się do paska Charm:

2. Następnie kliknij "Ustawienia", widoczne na dole. Wyświetli się następująca zawartość paska Charm:

3. Kolejno naciśnij np. "Opcje internetowe".

Właśnie w ten sposób wywołuje się ustawienia poszczególnych aplikacji.

W aplikacjach można też wyszukiwać poszczególne funkcje czy informacje. Wówczas uruchamiamy pasek Charm i korzystamy z funkcji "Wyszukaj":

Wyszukiwanie w Internet Explorer 10
Wyszukiwanie w Internet Explorer 10

To samo dotyczy drukowania czy współdzielenia - korzystamy z paska Charm i funkcji "Udostępnianie"

Udostępnianie w Internet Explorer 10 - np. można wysłać linka do aktualnie wyświetlanej strony
Udostępnianie w Internet Explorer 10 - np. można wysłać linka do aktualnie wyświetlanej strony

To tyle, jeśli chodzi o różnice pomiędzy aplikacjami w Windows 7 a Windows 8. Napiszcie w komentarzach, co sądzicie o zmianach wprowadzonych przez Microsoft. Czy aplikacje "kafelkowe" są według was lepszym rozwiązaniem od "biurkowych"?

Polecamy:
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8
 • Zapraszamy do strefy Windows 8 - najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  "Aplikacja "Mapy" z Windows 8 - zawiera funkcję przybliżania i oddalania obrazu"

  Jezusie Świebodziński, toż to przełom i rewolucja, polecieli już z tym do biura patentowego?
  • avatar
   chrismaliszewski
   9
   Co za brednie! W Win8 przecież da się uruchomić dwie aplikacje obok siebie dzieląc je wzdłuż połowy ekranu! "Brak przycisku X" - oh really?!

   Autorze, napisz na początku artykułu, że dotyczy on opisu aplikacji w Modern UI, a nie "Windows 8", bo Win8 jest - jeśli o tym nie wiedziałeś - również w wersji desktopowej, gdzie twoje wypociny są funta kłaków warte i ni jak mają się do rzeczywistości!
   • avatar
    przemo13
    7
    kolejne dno
    • avatar
     soulburner
     4
     Nie rozumiem czemu przy każdej wzmiance o pulpicie jest mowa o Windows 7. To może trochę szokujące, ale Windows 8 posiada taki sam pulpit jak Windows 7 - no okej, trochę zmieniony graficznie, inne kolorki ma... ale wszystko to, co było w Windows 7, jest także i w Windows 8.

     Z tego artykułu wynika, że Windows 8 obsługuje tylko Modern UI, co nie jest prawdą. Nawet Windows RT posiada pulpit, choć okrojony, ale pozwalający na odpalenie Worda i Excela obok siebie.
     • avatar
      rlistek
      3
      "Aplikacje nowoczesne nie mają też przycisku "zamknij" w prawym górnym rogu. Nie zamykamy ich - są one po prostu minimalizowane i pracują w tle, zupełnie jak aplikacje mobilne z Androida czy iOS."

      Co za bzdura. Aplikacje Modern UI zamyka się "łapiąc" myszką za górną część ekranu i przeciągając ją do dolnej krawędzi.

      Ogólnie artykuł słaby i bardzo tendencyjny, sugerujący jakoby Windows 8 to krok w tył, co jest oczywiście nieprawdą. W8 pozwala na wszystko to co oferował W7 dodając sporo nowych możliwości i po ponad miesiącu użytkowania mogę śmiało powiedzieć, że jest lepiej, ładniej i wygodniej. Za nic nie wróciłbym do "siódemki".

      Podejrzewam, że cały ten hate i negatywne oceny nowego interfejsu biorą się od technofobów czy innych nieogarniętych ludzi, dla których jeśli czegoś nie ma w dokładnie tym samym miejscu do czego się przyzwyczaili, to tego nie ma.
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       ewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrreqegwfsfdsadewrr
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Niestety wygląd to nie wszystko.....
        Jakoś mnie nie zachęca 8-emka
        Nie tak jak zachęcała mnie zmiana xp na viste, a potem na win 7.
        ósemka jest jak dla mnie kiepska.