Akcesoria sieciowe

Po co taki radiator i parę słów tytułem podsumowania

przeczytasz w 2 min.

Karta Asus PCE-AC88 wyposażona jest w pokaźny, zakrywający cały spód, czerwony radiator. Zastanawiałem się na ile jest to element konieczny, a na ile estetyczny – bo trzeba przyznać, że wrażenie robi potężne. W tym celu postanowiłem na radiu 5 GHz puścić przez nią ponad 60 GB danych. Procedura trwała kilka minut w trakcie których temperatura radiatora podniosła się z 30°C w trakcie normalnej pracy do 41°C wobec temperatury otoczenia wynoszącej 19°C.

Wydaje się, że na dzień dzisiejszy nie były to więc temperatury mogące powodować uszkodzenie układów, ale wynikało to z faktu dość niskiej temperatury otoczenia. W okresie letnim, gdy temperatury powietrza będą przekraczały 30°C, mocne obciążenie PCE-AC88 może w znaczny sposób skutkować korzystaniem z efektywności radiatora.

Podsumowanie

Karta ASUS PCE-AC88 jest urządzeniem o bezkompromisowej wydajności. Jeżeli nie byliście w stanie zrozumieć o co chodziło w kwadraturowej modulacji amplitudowo – fazowej na początku recenzji, to przetłumaczę to dla Was: „jest szybko jak…” :-)

Urządzenie w połączeniu z odpowiednim routerem potrafi komunikować się z prędkością niemalże kabla gigabitowego. Sam ten fakt był jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia.

Kiedy 7 lat temu zaaprobowany został standard 802.11n ludzie niemalże wyrywali sobie włosy z głowy (w tym i ja, przez co mam teraz znaczne braki w tym zakresie) dziwiąc się, jak to możliwe, aby połączenie bezprzewodowe było szybsze od Ethernetu (100 Mb/s). Jak widać wyobraźnia ludzka miewa granice i to, że Wi-Fi nie tylko przekroczy szybkość Ethernetu, ale też zbliży się do Gigabitu nie okazało się być wcale tak odległą przyszłością. Jak to ktoś kiedyś powiedział „przyszłość dzieje się na naszych oczach”.

Asus PCE-AC88 to nie tylko wydajny instrument, ale także piękny. Czerwony, agresywny radiator na adapterze, będzie mile widziany w przeszklonych obudować, zaś cztery anteny zamontowane na obudowie komputera, niczym rogi drapieżnika, będą dodawać lansu (chociaż słyszałem też wersje, że dzięki nim ilość fpsów w grach się zwiększy – ale tego nie sprawdzałem). Niezależnie od tego, czy w grach przybędzie klatek na sekundę, czy nie, z pewnością zwiększy się przepustowość sieci pomiędzy komputerem wyposażonym w tą kartę, a routerem.

Tutaj należy podnieść jedno zastrzeżenie. Karta do „rozwinięcia skrzydeł” potrzebuje routera, który będzie dla niej odpowiednim partnerem. Planując jej zakup musie o tym pamiętać, gdyż na dzień dzisiejszy tylko topowe modele będą w stanie jej podołać. Ja testowałem ją z routerem Synology RT2600ac, który w paśmie 5GHz potrafi zaoferować prędkość do 1,7 Gb/s podczas gdy producent deklaruje, że karta mogłaby osiągnąć aż 2,1 Gb/s. Przygotujcie się więc na to, że jej wyniki mogą być jeszcze lepsze.

ASUS PCE-AC88 - ocena końcowa

 • ekstremalnie szybka
 • stylistyka nie została potraktowana po macoszemu (czerwony radiator, czy anteny ze stojakiem prezentują się bardzo ciekawie),
 • przyzwoite temperatury, o które dba radiator
 • brak wad

Super DesignSuper JakośćSuper ProduktSuper Wydajność

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bullseye
  1
  Ja się zapytam po co ?
  Mam Nkę 300Mbit i nie widzę sensu posiadania czegoś szybszego, bo i po co ? Ping na poziomie 10ms jest OK.
  Neta mam 50MBit co też starcza by oglądać filmy bezpośrednio Online czy pobrać dużą grę w 1h.

  Nie widzę tutaj żadnego sensu dla użytkownika domowego, a tym bardziej dla zapalonego gracza.

  W firmie i tak jest kabel i sieć gigabitowa, a stanowiska są stacjonarne.

  Wiec w jakiego klienta celuje ten sprzęt ?
  • avatar
   pongo
   1
   Ma minus. Nie ma bluetootha jak mój Intel AC-7260.
   • avatar
    mutissj
    0
    Dawno już ten model był w sprzedaży, dopiero teraz recka?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ta karta to jakieś nieporozumienie. Jak ktoś odbiera neta przez wifi to przecież musiałby pociągnąć tyle kabli ile tu jest anten, i tyle samo anten montować na dachu. Z drugiej strony w domu jak ktoś rozdziela neta to musiałby mieć router który będzie pracował z analogiczną prędkością, bo inaczej ... znów karta nie ma sensu. Istnieją takie routery w ogóle? Wątpię.
     • avatar
      Marucins
      0
      "Czy sądziłeś, że dożyjesz takiej wydajności sieci Wi-Fi?"
      Takiej? tzn jakiej?


      Wracając od recenzji. Ciekawe urządzenie. Na pewno dla tych co nie mogą puścić kabla. W sumie obecnie chatki/mieszkania robi się pod sieci ethernetowe, a nawet pod światło :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Pytanie jest komu ten produkt ma sluzyc?
       WiFi jest dla mobilnosci, jak to by byla karta PCMCIA do lapka to faktycznie moze by tego byla warta.
       Ale to jest karta tylko i wylacznie do stacjonarki, ktora z definicji mobilna nie jest.
       Kup router za 2000PLN + karte za 450PLN, zeby osiagnac szybkosc Gigabitowego routera za 200PLN + kabla za 30PLN (wbudowanej karty sieciowej nie licze, bo to norma od wilu lat w stacjonarkach).
       O firmach nawet nie wspominam, bo skoro to jest do stacjonarki, to firmy maja do stacjonarek i tak ethernet.
       • avatar
        bourne
        0
        Panie Danielu, a co w sytuacji, kiedy mamy np. jeden router i dwie czy trzy karty i korzystają z dysku sieciowego jednocześnie. Jak wtedy wygląda wydajność takowego połączenia?
        • avatar
         PeterMac
         0
         B.dobra recenzja, szczególnie ze podałes i zmierzyles temerpatury pracy (próżno szukać takich informacji w internecie), bo akurat mam dylemat czy taka karta moze być od razu pod samą kartą grafiki (GTX 1650 Super) w dośc mało przewiewnej obudowie typu HTPC.