Akcesoria do komputerów

Nieźle, ale... tylko nieźle

przeczytasz w 2 min.

Avermedia Live Gamer Portable 2 Plus to ewolucja poprzednich modeli urządzeń do przechwytywania i pod wieloma względami udana. Tym niemniej... postęp odbywa się zdecydowanie zbyt wolno, albo wręcz w złym kierunku (już Avermedia LGX miała USB 3.0, czemu teraz z tego zrezygnowano?).

Dla kogo?

Na pewno dla osób, które chcą nagrywać materiał wideo z konsoli, czy iPhone'a. Oczywiście można również nagrywać materiał ze smartfonów z Androidem, ale tutaj trzeba się posiłkować dodatkowym sprzętem, np. Google Chromecastem. Ciekawą opcją jest możliwość programowego ominięcia HDCP (chociaż równocześnie producent zastrzega, że "nieładnie" tak robić ;-)). Fajnie, że można nagrywać na kartę z jakością FHD 60 fps z pominięciem komputera (PC Free).

Na pewno docenią to również osoby, które chcą pokazać materiał z PC z aktualną liczbą klatek na sekundę, bowiem urządzenie działa "w locie" nie spowalniając komputera, tak jak programowe rozwiązania.

To również kompleksowe rozwiązanie dla streamerów i youtuberów, bowiem otrzymujemy komplet narzędzi (zarówno sprzętowych i programowych) do nagrywania, montażu oraz nadawania na żywo, również z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł wideo (kamerka), czy audio (mikrofon). Przechwytując obraz w 4K i rejestrując go w FHD (czy streamując) powinniśmy uzyskać lepszą jakość, niż przechwytując go w FHD.

Mimo wszystko to jednak trochę za mało.

Mamy 2018 rok, chcielibyśmy nagrywać w 3840 x 2160 lub chociaż 2560 x 1440, a tu, niezależnie od wykorzystanego trybu maksymalna jakość to 1920 x 1080 (bitrate do 60 Mb/s). Oprogramowanie ma już opcję nagrywania w rozdzielczości 3840 x 2160, jednak nie sposób z niego skorzystać (nagrywanie z błędami i to tylko w 15 klatkach na sekundę).

Większość monitorów o rozdzielczości wyższej niż 1920 x 1080 wyposażona jest w port DisplayPort. Avermedia ich nie posiada (ani in, ani out), więc jest problem z przepuszczeniem sygnału na monitor (na biurku mam dwa monitory - jeden QHD, a drugi UHD - żaden nie jest wyposażony w HDMI).


AMD Radeon ReLive

Poza tym, największą konkurencją dla Avermedii stały się nie inne rozwiązania sprzętowe - a programowe. Sterowniki NVIDII i AMD wyposażone są teraz w szereg narzędzi do nagrywania i streamowania. Działają one doskonale i w niewielkim stopniu obciążają komputer. Oczywiście jeśli chcemy nagrywać w rozdzielczości wyższej niż FHD przyda nam się mocny sprzęt (np. szybki dysk), ale mimo wszystko - mamy to za darmo.

Mimo swoich niezaprzeczalnych zalet, Avermedii Live Gamer Portable 2 Plus sporo brakuje. Jeśli jednak nie interesuje cię nagrywanie w rozdzielczości wyższych niż FullHD (i nie masz monitora z DP) to na pewno można uznać produkt Avermedii za ciekawy, chociaż jego cena nie należy do najniższych... Teoretycznie można go znaleźć w polskich sklepach w cenie około 900 zł, ale jeśli rozejrzymy się po promocjach, można czasem go "wyrwać" znacznie taniej (np. niemiecki Amazon z darmową dostawą do Polski, ma bardziej przystępna cenę około 650 zł).

Ocena końcowa - Avermedia Live Gamer Portable 2 Plus

 • HDMI 2.0 (in/out)
 • możliwość przepuszczenia sygnału w jakości 4K i rejestrowania w FHD 60 fps
 • nagrywanie na kartę SD wideo FHD 60 fps
 • możliwość programowego ominięcia HDCP
 • możliwość nagrywania z iPhone'a
 • możliwość podpięcia dodatkowego źródła audio
 • wbudowany regulator głośności
 • kompleksowe oprogramowanie RE Central
 • przełącznik trybów pracy jest wyjątkowo irytujący
 • brak USB 3.0+
 • brak DisplayPort
 • brak możliwości (sensownego) nagrywania w rozdzielczościach wyższych od FHD
 • krótki kabel HDMI dołączony do zestawu
 • wysoka cena

dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  2
  - coś dużo tych minusów

  - dziwne że USB 2.0 wyrabia przy nagrywaniu z wysokim bitrate
  (wcześniej USB 3.0 dawali)

  - i pewnie jak zwykle opóźnienia odczuwalne i trzeba mikrofon dodatkowo spowalniać aby zgrywał się z obrazem
  • avatar
   Pixel
   0
   Masakryczna jakość, tylko to można na 6k bitrate w 60 FPS osiągnąć streamując drugą kartą graficzną pokroju GTX 950. 4k ? A to jednak realnie się to tak tam ścina ? ... Obraz może i jest 1920x1080 ale nie jest ostry, zróbicie test streamu gry PUBG, w terenie z dużą ilością trawy podczas jazdy samochodem, zobaczycie jakie kwadratowe pixelozowanie wyskoczy. Produkt odgrzewany jak stary kotlet.
   Może cena nie ta sama ale nie wymaga niewiadomo ile bitrate i za to jest jakość, w dobie streamerów co używają 2 PC to cena przystępna, Boxcaster Pro : https://www.youtube.com/watch?v=iizv-e4TSIM