SSD

Podsumowanie

Corsair Neutron GTX 240 GB w ostatecznym rozrachunku okazał się godnym konkurentem dla wielu nowoczesnych nośników SSD SATA 6 Gb/s dostępnych obecnie na rynku. Pierwsze wrażenie może być takie, że stosunkowo nieznany kontroler Link A Media Devices LM87800 nie wzbudza aż takiego zaufania, jak np. kontrolery Samsunga, ale praktyka pokazała, że to nieprawda. Wszystkie komponenty użyte do budowy Neutrona GTX prezentują wysoką klasę i nie ustępują nawet najlepszym rywalom.

Corsair Neutron GTX 240 GB

Co więcej, w porównaniu np. do wciąż bardzo popularnego kontrolera SandForce SF-2281, procesor LAMD zapewnia dużo niższe ryzyko wystąpienia błędów w czasie działania. Kontroler nie kompresuje też danych w czasie rzeczywistym, więc nie ma problemu z szybkością transferu skompresowanych już danych. Przeprowadzone testy wykazały, że w Neutronie GTX drzemie spory potencjał. Owszem, nie wypadł on wzorowo w każdym z benchmarków, ale prawda jest taka, że w realnych zastosowaniach naszym zdaniem sprawował się dużo lepiej niż SandForce i na poziomie porównywalnym do kontrolera z Samsunga SSD 830.

Nośnik jest lekki, ma grubość 7 mm, a więc można go stosować w cienkich laptopach i sprzedawany jest w zestawie z przejściówką umożliwiającą mocowanie wewnątrz obudowy tradycyjnego peceta.

Trochę rozczarowuje zapotrzebowanie Corsaira na prąd, ale sądzimy, że sprawność i jakość działania nośnika przyćmiewa ewentualne mankamenty. Cena wersji 120 GB to około 570 zł, a wersji 240 GB to około 1000 zł. Czy to dużo? Na to pytanie odpowiedzieć powinien każdy z osobna. Pamiętać należy jednak, że jest to nowość na rynku, a cena Neutrona GTX będzie w najbliższych tygodniach i miesiącach spadać.

 

Ocena:
Wydajność - odczyt:
dobry plus
Wydajność – zapis:
dobry plus
Jakość wykonania: super
Opłacalność:
dobry
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1000 zł
dobry produkt benchmark.pl

 

Przeczytaj także:
SanDisk Extreme SSD 120GB Kingston HyperX 3K SSD 120GB - test, cena i opinie OCZ Vertex 4 128GB SSD - test, cena, opinie
SanDisk Extreme SSD 120GB
Kingston HyperX 3K SSD 120GB - test, cena i opinie OCZ Vertex 4 128GB SSD - test, cena, opinie

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gagex123
  3
  A jakieś testy praktyczne? Bo widzicie, ja nigdy w życiu nie testowałem dysku swojego, za to wielokrotnie irytowałem się czasem startu jakiegoś programu, czy tam gry. Jest jeszcze niejaka wielozadaniowość. Co mi powiecie na te tematy?
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Nie zaskakuje ale przy moim starociu zwykłym dysku to jest to w ogóle inna liga.
 • avatar
  Szymon331
  1
  Dlaczego e tytule piszecie jakoby to był dysk dla gracza? Co ma SSD do gier? Co ma TEN konkretny SSD do gier w porównaniu z innymi SSDkami?  Samo dysk taki średni raczej jeśli chodzi o stosunek wydajność/cena.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Proponuje poczekać na nową serie dysków ssd od samsunga bo patrzą na serie 830 to jak nie zrobią jakieś głupiej gafy to nowa seria będzie oraz w każdej możliwej możliwości konkurencje no może nie w cenie ale kto wie.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  co za bzdura, komu potrzebne są te testy w srajmarkach? prosimy o testy praktyczne, ludzie co za amataroka! do tego co ma takiego ten dysk, że dydykowany jest dla graczy? może wymacał go fatal1ty?
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Moglibyście sprawdzić, czy kieszeń 2,5" USB 3.0 to pociągnie. Jak nie to szkoda trochę.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ok chłopaki super informacje ale przez testy praktyczne mam na myśli np kopiowanie plików, szybkosc startu aplikacji takich jak photoshop np otwieranie dużych zdjęć,czas startu systemu (który w sumie nie ma większego sensu bo rożnice są niezauważalne) itp
 • avatar
  Eskulap
  0
  Pierwszą stronę czytałem jakby był to bełkot marketingowców z Corsaira. Masakra.
 • avatar
  Eskulap
  0
  Ponadto ten pobór prądu to katastrofa - 3 TB dyski 3,5" od WD pobierają mniej, a przecież mają silnik i wirujące talerze... Ten dysk pobiera 5 razy więcej energii niż inne SSD i chyba dlatego jest przeznaczony do graczy - przy poborze karty graficznej nie zauważą różnicy.