Routery

Testy i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Procedurę testową wykonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 63 m2. Plan i schemat pomieszczeń oraz umieszczenie routera przedstawia poniższy schemat. Punkty pomiarowe 1-7 zostały oznaczone piktogramami. W punktach badaliśmy poziom sygnału, a także prędkość pobierania i wysyłania plików do komputera podłączonego do portu Ethernet.

Plan rozmieszczenia komputera w teście

Konfiguracje testowe

MacBook ProMacBook Pro

 • System operacyjny: Windows XP Professional SP3
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2,26 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Dysk twardy: SSD OCZ Vertex Plus
 • Sieć ethernet: 1 Gbps (połączenie 100 Mbps, full duplex)

Lenovo IdeaPad Y570Lenovo IdeaPad Y570

 • System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64-bit
 • Procesor Intel Core i5-2410M 2,3 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Dysk twardy: Western Digital (Scorpio Blue) WD7500BPVT-24HXZT1
 • Sieć WiFi (USB).

Router D-Link DIR-605L

 • ustawienia domyślne
 • sieć bez zabezpieczeń

Router D-Link DIR-605LKomputer MacBook Pro pełnił rolę serwera, na który kopiowaliśmy dane przy użyciu protokołu SMB. Komputer został podłączony do routera przewodem, została ustawiona prędkość 100 Mbps Full Duplex. Testy kopiowania (download/upload) były wykonywane dla każdej z lokalizacji z rysunku obrazującego plan mieszkania, przy użyciu bezprzewodowej karty sieciowej pracującej z prędkością do 300 Mbps. Osiągnięte prędkości kopiowania na poziomie powyżej 70-80 Mbps są dobrym wynikiem. Zauważalny spadek prędkości widoczny jest dopiero w punkcie pomiarowym nr 5. Wąskim gardłem konfiguracji jest jednak przełącznik sieciowy, pracujący z prędkością 10/100 Mbps.

Upload/Download [Mbps]

punkt pomiarowy:  1
poziom sygnału [dBm]: -46
77
72
punkt pomiarowy: 2
poziom sygnału [dBm]: -56
62
81
punkt pomiarowy: 3
poziom sygnału [dBm]: -60
62
88
punkt pomiarowy: 4
poziom sygnału [dBm]: -68
31
67
punkt pomiarowy: 5
poziom sygnału [dBm]: -78
19
52
punkt pomiarowy: 6
poziom sygnału [dBm]: -65
23
71
punkt pomiarowy: 7
poziom sygnału [dBm]: -62
49
82
  upload
download

 

Podsumowanie

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plD-Link DIR-605L to urządzenie przeznaczone dla osób oczekujących prostej w obsłudze, intuicyjnej, a jednocześnie nieskomplikowanej konstrukcji. Proste i szybkie kreatory ustawień połączone z dobrą kontrolą bezpieczeństwa i możliwością ustawienia harmonogramów czynią z urządzenia ciekawą propozycję dla początkujących użytkowników.

Dodatkowe funkcje usługi mydlink pozwalają na umieszczenie routera w chmurze. Stałą kontrolę routera uzyskamy dzięki aplikacji mydlink na smartfony. Możliwość pracy urządzenia w 5 trybach umożliwi szersze wykorzystanie routera i dostosowanie urządzenia do aktualnych potrzeb użytkownika. W skrócie: bardzo dobry sprzęt, który polecamy.

 

 Podsumowanie
 plusy:
intuicyjna obsługa
konfiguracja oparta na prostych i czytelnych kreatorach
5 trybów pracy routera
obsługa usługi mydlink
 minusy:
przełącznik sieciowy 10/100 zamiast gigabitowego
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 110 zł
Super Produkt benchmark.pl 

 

Przeczytaj także:
D-Link DIR-505 - mikrorouter z maksi możliwościamiSynology DS1512+ - test, cena, opinieKGuard KG-CA104.V2-H02 - zestaw do monitoringu
D-Link DIR-505 - mikrorouter z maksi możliwościamiSynology DS1512+ - test, cena, opinieKGuard KG-CA104.V2-H02 - zestaw do monitoringu

 

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  majster-b
  4
  To nawet nie chodzi o sponsoring tylko wciskanie ludziom ciemnoty. Każdy router jaki miałem w ręku, a było tego trochę miał interface o podobnej intuicyjności. Jeśli mam skonfigurować zakres ip na LAN to jak mam to niby zrobić intuicyjniej? W każdym urządzeniu podaje się go tak samo.

  Kolory nie załatwią niczego, więc po co pierniczyć że "Nawet najbardziej nowoczesny router będzie tylko kawałkiem plastiku i krzemu, jeśli jego interfejs będzie wyglądał niczym "sałatka na winie". Mam rozumieć że interface jest w tym przypadku najważniejszy?

  Jak już się za coś zabieracie to z głową Panowie...
  • avatar
   dysan112
   2
   Ja polecam TP-LINK TL-WR1043ND w klasie do 200 zł niema lepszego routera. Dużym plusem jest możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania czy LAN 1gpbs i dobre zasilanie USB.

   Zresztą o ile wiem sami go też testowaliście. Ja u siebie mam tak 2 komputery przez LAN podłączone, laptop, telefon, TV przez WiFi. Wszystko działa i może też pracować jako podbudówka NAS-a z dyskiem twardym.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Śmiech na sali. Nawet nie ma 1 GBps.

    • avatar
     Armo11
     0
     Jaki jest sens kupować router z wifi 300 Mbit/s skoro porty LAN mają tylko 100 Mbit/s?
     Przy ściąganiu czegokolwiek z netu wykorzystamy 33% przepustowości wifi, więc prędkość przesyłania danych będzie taka sama jak w przypadku wifi 150 Mbit/s.
     Dla mnie to zakup nieuzasadniony ekonomicznie.
     • avatar
      lament
      0
      A gdzie aartykuł sponsorowany?
      • avatar
       majster-b
       0
       A co do minusa - "przełącznik sieciowy 10/100 zamiast gigabitowego" - nie chodzi tylko o przełącznik. Interface WAN też powinien być gigabitowy. Może nie ma jeszcze dostawców którzy oferują takie parametry, ale przecież ww. urządzenie może robić za oddzielny segment sieci gigabitowej. Po jaką cholerę dawać wifi 300mbps skoro core jest 100mbps i to w założeniu że naprawdę tyle wyciśnie - w co osobiście wątpię.

       Żeby była jasność. Ja nie mówię że to złe urządzenie. Jeśli zamkniemy oczy na pewne niuanse to do każdego domu w zasadzie starczy - zwłaszcza za tą cenę. Tylko po co ta ściema z tymi parametrami. Takie pierdoły to chipie mogę sobie czytać ale tu?
       • avatar
        suntzu
        0
        ooo... test całkiem niezły.
        Mała sugestia w takim razie. Lokalizacja 1,2,3 troszku bez sensu... powtarzają się wyniki. Jedna wystarczy, któakolwiek z nich. Jak widać różnice pomiarów mieszczą się w jakieś tolerancji błędu pomiarowego.

        Za to czy można zrobić test na innym poziomie? To dość kluczowy parametr ze względu na niedoskonałość anten.

        Domyślam się, że ściany są drewna, albo innego lekkiego tworzywa.

        Ciężko tu testować w tych pomieszczeniach. Ponieważ wszędzie jest praktycznie granica jednej ściany (odbicia). Ostatnio nie zwróciłem na to uwagi, ponieważ rysunek był zamazany.

        Z tego co mi się wydaje to jedyne rozsądne miejsce byłoby w lokalizacji 5. W tym momencie w lokalizacji 3 masz najtrudniejsze warunki.
        Podobnie jest z tą klatką wejściową do budynku.


        Nie jest też opisane jaka sieciówka i ile anten ma laptop testowany.

        Nie ma opisu co do eteru.

        Nie ma opisu w jakiej częstotliwości i na ilu kanałach odbył się test.
        • avatar
         cooger
         0
         D-Link jak widzę cenę trzyma, prawie 110pln za podstawowe funkcjonalności dostępne nawet w tanich routerach pokroju 8leveli. Tyle, że tamte są o 20% tańsze.

         Co do WDS-a to cięcie pasma o 50% wynika z działania radia i wyniki są zbieżne we wszystkich routerach SOHO więc nie ma tu nad czym debatować...