Routery

Oprogramowanie i funkcje

przeczytasz w 3 min.

Zarządzanie routerem odbywa się poprzez webowy interfejs dostępny na starcie pod adresem http://192.168.0.1 z loginem admin i pustym hasłem.  

Jest to już nowa wersja oprogramowania, znana z kilku nowszych modeli, która wygląda jak na screenie poniżej.  

D-Link EXO AC2600 menu główne

Jak mawiał klasyk „koń jaki jest, każdy widzi”, więc rozwodzić się zbytnio nad walorami estetycznymi nie będziemy, chociaż zmiana wizualna w stosunku do starego, pomarańczowego interfejsu, jest z pewnością na plus.  

Menu jest hierarchiczne i skonstruowane, jak na poniższym schemacie. Przy okazji, poprzez zapoznanie się z nim, możecie poznać funkcje routera z których część omówimy w dalszej części.  

D-Link EXO AC2600 schemat menu

Na początek przyjrzymy się funkcji, której producenci używają do gradacji funkcjonalności routerów w swoim portfolio, tak aby w połączeniu z różnicą sprzętową, można było dokonywać różnic cenowych.  

Funkcją, której próżno szukać w modelach podstawowych, za to często występuje w modelach od średniej półki wzwyż, są różnego rodzaju funkcje udostępniania plików. Jako, że D-Link EXO AC2600 kosztuje w granicach 450 - 500zł, można się spodziewać, że znajdziemy tutaj jakieś extra „ficzery”, które uzasadnią wydanie dodatkowych pieniędzy. Producent nasze oczekiwania w tym zakresie próbuje zaspokoić chociażby funkcją udostępniania plików z zewnętrznych nośników, której to przyjrzymy się teraz nieco bliżej.  

Udostępnianie plików 

Jeżeli ktoś chce mieć namiastkę NASa w swojej sieci, to udostępnienie podstawowej tego typu funkcjonalności w routerze, zostanie przez niego mile przywitane. Sprawdźmy zatem jak to wygląda w praktyce.  

Po podłączeniu do któregoś z dostępnych portów USB dysku zewnętrznego, bądź pendrajwa na ekranie startowym panelu administracyjnego zarządzania routerem, na diagramie schematycznym, wita nas dodatkowa gałąź podpisana „USB Device”.  

D-Link EXO AC2600 menu USB

Widać na nim podłączone urządzenia, ilość dostępnego miejsca, ale także przy pomocy jakich usług możemy z nich korzystać. Do wyboru mamy: 

  • Usługę DLNA, 
  • Usługę udostępniania plików, 
  • Serwer FTP. 

Poniżej widać, że zamontowany w routerze pendrajw i zewnętrzny dysk USB widoczne są w sieci jako foldery udostepnione. 

Udziały sieciowe routera D-Link DIR-882

Router poprawnie radził sobie z obsługą nośników sformatowanych w systemach plików FAT32 i NTFS o pojemnościach nawet 1TB, natomiast podłączenie pendrajwa z popularnym wśród tego typu urządzeń formatem plików exFat zakończy się niepowodzeniem, jak na poniższym screenie.  

D-Link EXO AC2600 nie rozpoznał urządzenia USB

Możliwe jest nadawanie uprawnień dostępu do podłączonych urządzeń. Niestety bardziej szczegółowego zarządzania uprawnieniami tutaj nie odnajdziemy.  

D-Link EXO AC2600 edycja użytkownika

W trakcie przygotowywania niniejszego tekstu, korzystanie z funkcji udostępniania plików odbywało się bez problemów, natomiast wydajność tego typu rozwiązania zostanie przedstawiona w dalszej części tekstu.  

Z rzeczy na które dodatkowo warto zwrócić uwagę jest także filtr stron www.  Występuje on również w innych modelach tej firmy, więc pewnie co niektóre osoby, miały z nim już kontakt, a jeżeli nie, to może po niniejszym opisie przyjrzą mu się łaskawszym okiem. 

Na co komu filtr stron? Z racji charakteru urządzenia (gospodarstwa domowe / biura) jego zastosowania wydają się dwa: 

  1. Jako element blokady rodzicielskiej, 
  2. Zarządzanie dostępem do stron dla pracowników w niewielkich biurach / firmach, 

Filtr może pracować w trybie:  

  • ZEZWÓL na dostęp do jawnie zdefiniowane stron, 
  • ZABROŃ dostępu do jawnie zdefiniowanych stron. 

Wobec powyższych opcji, wydaje się, że zastosowanie filtra w przypadku blokady rodzicielskiej ukierunkowane będzie na blokadę wybranych stron www. Można to czynić poprzez podanie konkretnego adresu URL, bądź też frazy, która jeżeli znajdzie się w adresie, będzie powodowała blokadę dostępu do strony. Jest to niejawne określenie kombinacji URL z technologią wildcard, co może na początku wprowadzać w niewielką dezorientację.  

Z kolei zarządzanie dostępem do stron dla pracowników w biurach, bądź niewielkich firmach, można realizować zarówno poprzez blokadę dostępu do wybranych stron (np. do portali społecznościowych) bądź też zezwalając na dostęp do jedynie słusznej strony intranetowej firmy na której przecież znajdą wszystkie potrzebne im do pracy informacje. 

Router posiada także funkcję sieci gościnnej (troszkę więcej o niej w dalszej części tekstu), dla której jednak nie można stosować odrębnego filtra stron. Troszkę utrudnia to ilość możliwych zastosowań tego narzędzia, bo akurat w przypadku sieci gościnnej warto by było móc użyć innego zestawu stron do blokowania / zezwolenia dla klientów firmy, niż dla pracowników.  

No, ale bądźmy szczerzy. Prawdopodobnie niewielki odsetek z opisywanych urządzeń będzie pracował w biurach, zaś w przypadku zastosowań domowych, opisywany filtr powinien w pełni spełnić pokładane w nim oczekiwania.  

Jeżeli komuś brakuje funkcjonalności to może sięgnąć po alternatywne oprogramowanie i cieszyć się z możliwości jakie taka zmiana oferuje.   

Alternatnatywny Firmware dla D-Link DIR-882