Internet

23. Xbox Live

przeczytasz w 2 min.

Serwis Xbox Live pozwala na grę sieciową na konsoli Xbox 360. Poza tym jest to również ciekawy portal. Choć jest po części płatny, to chyba warto wydać kilka złotych miesięcznie dla funkcjonalności jakie oferuje. Niestety nie jest on dostępny w Polsce, ale według zapewnień Microsoftu prace nad udostępnieniem polskiego Xbox Live wciąż trwają. Szkoda tylko, że tak długo.

dwa rodzaje kont na Xbox Live. Darmowe konto Silver daje dostęp do większości opcji, jednak dopiero płatne konto Gold pozwala na grę online i wysyłanie wiadomości. Właśnie gra online jest jedną z najważniejszych funkcji. Dzięki niej możemy pograć w sieci w tytuły obsługujące tryb multiplayer.

 Najważniejsze cechy:

• Zintegrowany z konsolą Xbox 360
• Możliwość pobierania ciekawych dodatków
• Kontakt z przyjaciółmi, możliwość wspólnej gry
• Rynek tanich i prostych gierek Xbox Live Arcade


Z serwisu możemy pobierać różne dodatki - te płatne i bezpłatne

Za pomocą serwisu możemy m.in. dodawać przyjaciół, rozmawiać z nimi w sposób tekstowy jak i głosowy, grać z kumplami online oraz śledzić różne statystyki. Dostępny jest również Video-Chat, który jednak wymaga dokupienia kamerki.

Jednym z ciekawych miejsc jest Xbox Marketplace. To miejsce, z którego możemy ściągać dema, trailery i dodatki do gier, a także nowe ciuchy do naszego avatara. Część rzeczy jest płatna, ale duża część również darmowa. Za transakcje płacimy za pomocą wewnętrznej waluty, której stan musimy wcześniej załadować.


Avatar jest naszą wirtualną kopią w Xbox Live. Jego wygląd możemy upodobnić do nas samych

Dla niektórych najważniejszy jest ich internetowy profil GamerTag. To nasz pseudonim w serwisie, do którego przypisane są bardzo ciekawe informacje oraz wygląd avatarka. Profil pozwala też na gromadzenie punktów GamerScore z osiągnięć zdobywanych w grach. Informacje o stanie punktów jak i o grze, w którą ostatnio graliśmy, można też umieścić jako sygnaturkę na forach dyskusyjnych.

Warto również wspomnieć o Xbox Live Arcade. Serwis ten pozwala na pobieranie trailerów i niewielkich gier o rozmiarze do 50 MB. Zazwyczaj są to starsze gry typu Contra czy Worms, ale zdarzają się też nowe i bardzo ciekawe produkcje tworzone również przez użytkowników. Każda gierka jest podciągnięta do rozdzielczości HD oraz dodaje 200 pkt. achivementów.


Serwis ładnie prezentuje zainstalowane gry i te, które możemy zakupić i pobrać

Ciekawy jest również moduł Video Marketplace, ale niestety nie jest dostępny w Polsce. Pozwala na wypożyczanie filmów z biblioteki za odpowiednie opłaty. Są to nie tylko kinowe produkcje, ale i seriale. Microsoft podpisał umowę z wieloma wytwórniami, więc lista jest całkiem spora. Miejmy nadzieję, że funkcja w czasem trafi też do Polski.

Wiele osób skreśla Xbox Live z tego powodu, że jest płatny. Jednak mimo to warto wydać kilka złotych dla niezłego serwisu, dzięki któremu będziemy mogli łatwo i przyjemnie pograć z przyjaciółmi w sieci, porozmawiać z nimi, ściągnąć wiele dodatków i nie tylko. Liczmy też na to, że serwis szybko będzie wspierany w Polsce i nie będzie trzeba rejestrować się na inne kraje.