Internet

16. Twitter

przeczytasz w 2 min.

Twitter to darmowy serwis społecznościowy udostępniający opcję mikroblogowania. Został założony w 2006 roku przez Jacka Dorseya, Ev Williamsa oraz Biza Stone'a. Polega on na prowadzeniu bloga składającego się z krótkich wiadomości. Możemy np. wysyłać szybkie informacje o tym, co teraz robimy lub co będziemy robić.

Przed użyciem Twitter wymaga od nas rejestracji. Każda wiadomość w serwisie to tak zwany Tweet. Ma on maksymalnie 140 znaków. Wyświetlany jest na naszej stronie użytkownika i dostarczany jest każdemu, kto obserwuje nasz profil. Ćwierkanie jest obecnie niezwykle popularne w USA.

 Najważniejsze cechy:

• Szybki i wygodny mini-blog
• Dostępny w każdym miejscu dzięki blogowaniu SMS-em
• Używany również przez firmy i portale


Twitter to serwis prosty, ale spełnia swoją funkcję doskonale

Twitter wyróżnia się tym, że pozwala na wysyłanie wiadomości w każdym miejscu i czasie. Możemy standardowo wysyłać wpisy ze strony głównej serwisu, a także przez wysyłanie SMS-ów czy korzystanie z zewnętrznych aplikacji.

Choć Twitter to serwis dość prosty, to jest przemyślany i intuicyjny. Oferuje kilka opcji konfiguracji naszego profilu, w tym możliwość zmiany jego wyglądu.


Wiele firm i serwisów regularnie "ćwierka" na swoim profilu

Poprzez Twittera możemy śledzić wpisy innych osób. Z każdą nową wiadomością otrzymamy stosowny komunikat. Analogicznie inne osoby mogą robić to samo z naszymi wpisami.

Aktualnie wiele firm i serwisów również korzysta z Twittera. Nierzadko możemy przeczytać newsa rozpoczynającego się od słów "Z informacji opublikowanych przez XYZ na Twitterze wynika...". Wiele informacji pojawia się tylko tam. Dzięki temu wydawcy np. nie muszą zwoływać całej konferencji prasowej, aby poinformować o mało ważnej, aczkolwiek ciekawej rzeczy (jak np. przejścia gry w fazę Gold).


Każda wypowiedź jest krótka (do 140 znaków)

Twitter to bardzo przyjemny serwis, który umożliwia wysyłanie informacjio tym, co robimy, i to z każdego miejsca. Chociaż Twitter wydaje się serwisem skromnym, to jednak może być przydatny w różnych miejscach, a prowadzenie swojego mini-bloga może sprawiać sporo frajdy.