Internet

15. Flickr

przeczytasz w 2 min.

Należący do Yahoo Flickr nazywany jest wzorcowym serwisem oddającym ducha Web 2.0. Jest rozbudowanym portalem, który oprócz wgrywania i katalogowania zdjęć umożliwia ich edycję oraz pozwala na tworzenie grup fotograficznych, do których można zapraszać użytkowników wraz z wykonanymi przez nich i pasującymi tematycznie do grupy zdjęciami.

Pierwsze zaskoczenie jest już przy wgrywaniu zdjęcia. Możemy zrobić to standardowo przez komputer, czy za pomocą zewnętrznych aplikacji lub wtyczek. Możemy też wysłać zdjęcie z komórki e-mailem na odpowiedni adres, a to zostanie następnie automatycznie umieszczone w serwisie.

 Najważniejsze cechy:

• Rozbudowany serwis zdjęciowy
• Duże możliwości edycji i segregacji zdjęć
• Fotograficzne grupy tematyczne
• Szybki hosting na zdjęcia


Baza serwisu zawiera wiele świetnie posegregowanych zdjęć

Kolejnym etapem zamieszczania fotografii to jej edycja. Wydawać by się mogło, że sprowadzać się będzie jedynie do zmiany rozmiaru i kilku innych drobnych opcji. Jednak oprócz tego możemy stosować też różne efekty, ramki, czy też obracać i kadrować zdjęcia.

Po edycji mamy możliwość umieszczenia zdjęcia w naszych galeriach. Foldery i kategorie możemy dowolnie modyfikować. Da się także wysłać zdjęcie do odpowiedniej grupy.


Ciekawe są grupy, do których ludzie wrzucają tylko zdjęcia o odpowiedniej tematyce

Czym są wspomniane grupy? To połączenie albumu zdjęciowego z forum dyskusyjnym. Zapisani do grupy użytkownicy mogą umieszczać pasujące tematycznie zdjęcia, co sprawia, że łatwo możemy wyszukać interesujące nas fotografie.

Drobną, choć ciekawą opcją jest także ustawienie, kto może widzieć dodane przez nas zdjęcia. Mogą to być wszyscy, jedynie zarejestrowani użytkownicy lub wybrane osoby z naszej listy znajomych, której również w naszym profilu nie zabrakło.


8-stronicowy poradnik pozwala szybko zapoznać się z serwisem

Oprócz wymienionych funkcji Flickr oferuje również wiele innych możliwości, jak tworzenie ze zdjęć gotowych do druku albumów, znaczków, kartek pocztowych, kalendarzy czy też kolaży. Możemy również umieszczać zdjęcia na mapie, zaznaczając np. miejsce, w którym dana fotografia została wykonana.

Flickr to bardzo rozbudowany serwis fotograficzny. Oferuje wiele opcji, które znaleźć możemy choćby w komercyjnych programach. W przeciwieństwie do nich, Flickr jest jednak całkowicie darmowy i dostępny z każdego komputera podłączonego do sieci.