Routery

Pierwsze uruchomienie

przeczytasz w 1 min.

Montaż i uruchomienie routera DrayTek w przypadku profesjonalnych rozwiązań nie są poparte kreatorami czy dodatkowymi narzędziami programowymi. Router Vigor 2960 z racji przynależności do gałęzi profesjonalnych rozwiązań idealnie wpisuje się w tę konwencję. Jak już wspomnieliśmy wcześniej konstrukcja urządzenia to typowe rozwiązanie rackowe dlatego też jego umiejscowienie jest zrozumiałe. Podłączenie urządzenia do sieci logicznej również nie stanowi większego problemu a użytkownik powinien posiadać co najmniej podstawową wiedzę w zakresie konfiguracji i uruchomienia sieci lokalnych. W skrócie – do gniazda WAN podłączamy łącze operatora ISP. Z racji tego, że router nie posiada układu radiowego WiFi dlatego konfiguacja routera na pierwszym etapie możliwa jest tylko przy użyciu komputera podłączonego do jednego z portów LAN. Po wstępnej konfiguracji możemy rozpocząć szczegółowy proces ustawiania w zależności od infrastruktury sieciowej w określonej lokalizacji.

DrayTek Vigor2960 proces zależności

W domyślnej konfiguracji router posiada uruchomiony serwer DHCP. Dzięki temu podłączony komputer, który będzie służył jako narzędzie do konfiguracji. Domyślny adres IP routera to 192.168.1.1, dane logowania: admin, hasło: admin.

DrayTek Vigor2960 panel logowania

DrayTek Vigor2960 panel administracyjny po zalogowaniu

Panel administracyjny posiada bardzo typowy układ jak dla tego typu urządzeń. Wygląd interfejsu różni się nieco wyglądem od testowanego niedawno routera Vigor 2850Vn. Lewy panel zawiera pogrupowane opcje konfiguracyjne zaś w głównej części wyświetlane są wszystkie ustawienia. Uwagę zwraca ciekawe menu Online Status, które prezentuje wszystkie najważniejsze dane router - jego status, stan połączeń czy obciążenie procesora i zajętość pamięci RAM. Niestety nie udało uniknąć się drobnych wpadek. Pomimo prawidłowej konfiguracji routera od czasu do czasu status online pokazywał, że obywa interfejsy WAN są nieaktywne, choć każdy z nich działał.

DrayTek Vigor2960 error