Systemy operacyjne

Przenosimy zmienne środowiskowe

przeczytasz w 1 min.

Ten krok przedstawialiśmy już w artykule dotyczącym optymalizacji pracy dysku SSD w systemie Windows, jednak jego wykonanie sprzyja także lepszemu rozkładowi danych. Dzięki temu ich zapis nie odbywa się na systemowym dysku SSD, tylko na dysku HDD od początku przeznaczonym do przechowywania całej masy danych.

Wykonujemy to w następujący sposób:

a) Klikamy Start, a następnie prawym przyciskiem myszy na „Komputer” i wybieramy „Właściwości”.

b) W lewej górnej części okna znajdziemy opcję „Zaawansowane ustawienia systemu”. Klikamy na nią:

c) Otworzy się okno „Właściwości systemu”, w którym przechodzimy do zakładki „Zaawansowane” i klikamy na umieszczony na dole przycisk „Zmienne środowiskowe”.

d) Po otwarciu okna „Zmienne środowiskowe” ujrzeć możemy dwie mniejsze listy, u góry „Zmienne użytkownika”, a na dole „Zmienne systemowe”. W obu z nich odnaleźć można dwa wpisy. Jeden to „TEMP”, a drugi „TMP”.

Wartości obu wpisów (czyli lokalizacje plików) standardowo umieszczone są na partycji systemowej. Jeśli więc nośnik SSD funkcjonuje jako platforma na której zainstalowany jest Windows, a mamy dodatkowo drugi klasyczny dysk talerzowy, powinniśmy właśnie na nim umieścić pliki tymczasowe, dzięki czemu zaoszczędzimy cenne miejsce na „flaszce”.

Zmieniamy zatem ich domyślne lokalizacje na przykład na D:\TEMP (dla wpisów TEMP) i D:\TMP (dla wpisów TMP), gdzie D:\ jest partycją umieszczoną na dysku HDD.

Zmiany zatwierdzamy klikając OK.

Nie zamykamy jednak okna „Właściwości systemu”, gdyż za moment przemieszczać będziemy również plik pamięci wirtualnej.