Chłodzenie

Jest lepiej niż myśleliśmy

przeczytasz w 2 min.

Co tu dużo mówić, Kraken X63 wywarł na nas pozytywne wrażenie. Chłodzenie oferuje bardzo dobre możliwości, a przy tym całkiem nieźle wygląda. Zestaw ma szansę powtórzyć sukces modelu Kraken X62… bo tak naprawdę nie uświadczymy tutaj zbyt wielu zmian. A szkoda.

NZXT Kraken X63

Kraken X63 wykorzystuje zmodyfikowaną blokopompkę, która powinna być cichsza od poprzedniej konstrukcji. Oczywiście nadal mamy do czynienia z efektownym podświetleniem RGB LED, które wyróżniało poprzednie Krakeny. Nie jest to jednak tak innowacyjne rozwiązanie, jak wyświetlacz LCD z modeli Kraken Z63/Z73.

No i zmian byłoby na tyle. Zestaw wykorzystuje 280-milimetrową chłodnicą, na której zainstalowano dwa 140-milimetrowe modele (szkoda, że producent nie pokusił się o podświetlane „śmigiełka”, bo całość wyglądałaby jeszcze efektowniej). Kraken X63 pasuje do wszystkich najnowszych podstawek, a jego montaż nie powinien sprawiać problemów.

Mimo niewielu zmian, chłodzenie oferuje bardzo dobre osiągi – uzyskane temperatury były minimalnie wyższe względem większego modelu Z73, a nawet ciut lepsze od konkurencyjnego modelu be quiet!. Warto jednak pamiętać, że przy gorętszych i/lub podkręconych procesorach wentylatory mogą generować słyszalny szum powietrza.

Jak wygląda kwestia opłacalności? Kraken X63 powinien kosztować około 700 złotych, więc prawie 100 złotych więcej niż bardzo podobny Kraken X62. Przydałoby się więc obniżyć cenę do tego samego poziomu. Tym bardziej, że konkurencyjne zestawy 280 mm też są tańsze.

NZXT Kraken X63 - ocena końcowa:

 • bardzo dobra wydajność
 • przyzwoita kultura pracy przy chłodniejszych/niepodkręconych procesorach
 • efektowne podświetlenie blokopompki
 • prosty montaż
 • kompatybilność ze wszystkimi podstawkami Intel i AMD
   
 • w tej cenie przydałyby się wentylatory z podświetleniem RGB LED
 • przydałaby się tubka pasty termoprzewodzącej
 • cena mogłaby być niższa

86% 4.3/5

Super Wydajność  Dobry Produkt

Zobacz również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chotnik2
  2
  To jak w końcu ta pompka jest podłączona? SATA zasilanie, USB i naraz jeszcze jako wiatrak do mobo? To steruje się tym spod USB czy jak wiatrakiem (czy można to obsłużyć bez aplikacji?)
  • avatar
   Gadon
   1
   hmmy zastanawia mnie dlaczego do testu został wzięty procesor o tak niskim TDP, test na procesorze o TDP Core 2 Duo E6550, którego można było na stockowym chłodzeniu o ponad 50% kręcić... no nijak się ma do np. i7-6800K, wątpię aby ktoś chciał AIO zakładać na procesor o takim niskim TDP....
   • avatar
    chudyzam
    0
    Szału nie ma za tą cenę. Ja kupiłem w outlecie Coolermastera podwójnego, wymieniłem wentylatory na Noctua i mam to samo albo nawet ciut lepiej za połowę ceny :) Procesor Ryzen 2600
    • avatar
     xxx.514
     0
     Wiem, że się czepiam; ale widzę w tabeli "waga zestawu - 6 lat". Znaczy za każdym razem jak podnoszę to mi dodaje czy odejmuje 6 lat?
     • avatar
      Gatts-25
      0
      Dobre produkty nie potrzebują wielu reklam dlatego Alphacool Eisebar 420 pozamiatał by konkurencją.Ale to wiedzą wszyscy co już go testowali i osoby , które używają właśnie tego modelu u siebie.