Obejrzysz i nie będziesz mógł zasnąć. Te filmy dadzą Ci do myślenia. Warto obejrzeć
Filmy / seriale / VOD

Obejrzysz i nie będziesz mógł zasnąć. Te filmy dadzą Ci do myślenia. Warto obejrzeć

przeczytasz w 5 min.

Co znaczy stwierdzenie "dobry film"? W zasadzie co osoba to inne kryteria wyboru. Na potrzeby tego zestawienia wybraliśmy tytuły, które sprawią, że nie tak łatwo będzie o nich zapomnieć i pozostaną w myślach na długo.

Filmy można dzielić na rozmaite kategorie. Najbardziej powszechne prawdopodobnie będzie rozróżnianie ich po gatunku - mamy komedie, science-fiction, horrory czy dramaty. To jednak niezbyt wiele mówi o samej jakości filmu. To, co dla jednego będzie filmem wszechczasów, inna osoba uzna za zmarnowane dwie godziny życia. Jeszcze gorzej mają recenzenci, którzy stawiają na szali swoje imię i podejmują się subiektywnej oceny filmu. Z jaką to spotyka się odpowiedzią w komentarzach, to już pozostawiam ocenie każdego z czytających te słowa.

Dziś postawiliśmy przed sobą dość trudne zadanie wybrania obrazów, które niekoniecznie należą do produkcji wymienianych jednym tchem w rankingach filmów wszechczasów, ale mają w sobie "to coś". Może to być wciągająca fabuła, która wymaga większej uwagi, może to być tematyka, jaką film podejmuje. Może to być niejednoznaczne zakończenie, które pozostawia widza w niepewności i zmuszające go do zastanowienia się, przeanalizowania wszystkiego, co na ekranie zobaczył.

Moi Drodzy, oto filmy, które (z braku lepszego określenia) dają do myślenia.

10 filmów dających do myślenia (Netflix, HBO GO i inne serwisy)

Podziemny krąg (Netflix)

Jeśli miałbym wybrać film, który chciałbym znów zobaczyć po raz pierwszy, nie mając absolutnie żadnych informacji na jego temat, to byłby do właśnie "Fight club". Ta kultowa już produkcja potrafi bowiem zaskoczyć widza, jak mało który film. Każe zacząć kwestionować sens konstrukcji społeczeństwa, jakie znamy. Nieustanna pogoń za bogactwem, przyjemnościami, posiadaniem kolejnych rzeczy, które mają przynieść nam szczęście, a których człowiek staje się niewolnikiem. Świat, w którym jednostka jest nic nieznaczącym trybikiem, który nawet nie wie, że może żyć inaczej. Że powinien żyć inaczej. Czy to w ogóle jest możliwe? Przykład ostatnich dwóch lat pokazuje, że tak. Kapitalistyczna rzeczywistość nastawiona na ciągły zysk i wzrost okazała się gigantem na glinianych nogach. Może więc przyszedł czas na zmianę? Jeśli tak, to pamiętajcie o pierwszej zasadzie "Fight club".

Incepcja (Netflix)

Nie na wielu filmach byłem w kinie więcej niż raz, a do tego zaszczytnego grona należy m.in. właśnie "Incepcja". To tego rodzaju opowieść, po której zakończeniu chce się ją natychmiast zobaczyć raz jeszcze, aby wyłapać wszystkie niuanse scenariusza. Sprawdzić pozostałe tropy, jakie reżyser podrzucał w trakcie seansu, a które przy kolejnym podejściu nabierają zupełnie innego znaczenia. Pozwalają zejść głębiej (jeśli mogę sobie pozwolić na zacytowanie głównego bohatera). "Incepcja" to opowieść o grupie bardzo wyrafinowanych włamywaczy, którzy potrafią wykraść najskrytsze tajemnice bezpośrednio z ludzkiego umysłu. Niebezpieczna to jednak droga, bowiem wymaga pogrążeniu się we śnie, gdzie łatwo stracić rozeznanie, co jest fikcją, a co rzeczywistością. Takie też pytania pozostają z widzem po obejrzeniu całej historii.

Podejrzani (Netflix)

Kolejny film, który jest nieustannym myleniem tropów, podrzucaniem fałszywych wskazówek, opowiadaniem tej samej historii z różnych punktów widzenia. Ogląda się to z wypiekami na twarzy i z nieustannym zainteresowaniem - co dalej? Kto za tym stoi? Kto okaże się czarnym charakterem? Jak to wszystko się rozwiąże? Prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczego wybuchu na statku i śmierci kilkudziesięciu osób, agenci odkrywają kolejne elementy układanki wraz z widzem, nie mając pojęcia, dokąd ich to doprowadzi. Moment, w którym wszystko staje się jasne, jest jedną z bardziej satysfakcjonujących chwil w kinie, jakie można sobie wyobrazić. Gorąco polecam.

Ex-machina (Netflix)

Czy kiedyś doczekamy się powstania sztucznej inteligencji? Jedni wyczekują tego momentu niczym na nadejście Mesjasza, który zbawi świat. Inni uważają, że będzie to początek końca ludzkości. W kinie dominuje raczej pesymistyczne podejście - każdy wie, co się stało, kiedy zaczął działać SkyNet, albo czym jest Matrix. "Ex-machina" jest znacznie bardziej kameralną opowieścią, po której obejrzeniu można zacząć się zastanawiać, jakie właściwie cechy decydują o tym, że jesteśmy ludźmi. Co jest ostatecznym dowodem na istnienie świadomości i wolnej woli? Czy jesteśmy w stanie zaakceptować współistnienie sztucznych istot, których nie sposób odróżnić od człowieka? Kto wie, być może nigdy nie doczekamy się urzeczywistnienia tej wizji, a powstanie sztucznej inteligencji nie jest w zasięgu ludzkich możliwości. "Ex-machina" na wszelki wypadek stawia ważne pytania, zanim to się stanie.

Filmy dające do myślenia - Ex-machina

Lighthouse (Netflix)

Jeśli myślicie, że Robert Pattinson skończył się na roli w "Zmierzchu", to czas zrewidować swoje poglądy. Już wkrótce będziemy go oglądać w stroju Batmana, a zanim to nastąpi, polecam "Lighthouse". Wciela się w nim młodego latarnika, który pełni swoją służbę z doświadczonym Willemem Dafoe na odciętej od świata wyspie. Film jest brudny, niewygładzony, tajemniczy i niejednoznaczny. Główni bohaterowie skazani na swoje towarzystwo i wszechogarniającą potęgę żywiołów stopniowo pogrążają się w szaleństwie. Trudno w pewnym momencie stwierdzić, który z nich bardziej utracił kontakt z rzeczywistością i zdrowymi zmysłami. Niepokojące obrazy, mitologiczne odniesienia i czarno-biały klimat dają mieszankę wybuchową.

2001: Odyseja kosmiczna (Rakuten)

Nieśmiertelny klasyk, który przez lata doczekał się niezliczonych analiz, dyskusji i rozważań, a wciąż podczas kolejnego seansu można odkryć coś zupełnie nowego. Historia która zaczyna się w momencie powstania ludzkości, a kończy wraz z lotem w kosmos porusza do głębi. Każe się zastanowić nad sensem człowieczego istnienia, nad jego przeznaczeniem (czy w ogóle takowe istnieje) oraz rolą technologii i sztucznej inteligencji. Jest przy tym ucztą dla oczu i uszu i potrafi zachwycić stroną techniczną nawet po ponad 50 latach od premiery.

Zakochany bez pamięci (HBO GO)

Któż choć raz nie znalazł się w sytuacji, o której wolałby zapomnieć. Usunąć jakiekolwiek wspomnienia z nią związane. Pogrążyć się w błogiej nieświadomości. Często takie pragnienie dotyczy nieudanych i zakończonych związków. Kiedy emocje jeszcze buzują, ale są na tyle bolesne, że chciałoby się je usunąć. Takiemu właśnie zabiegowi poddaje się tytułowy "Zakochany bez pamięci" Jim Carrey. Nie jest to jednak romantyczna komedia, a przynajmniej jest czymś znacznie więcej. Pozwala zastanowić się nad rolą wspomnień w kształtowaniu każdego człowieka. Jak nawet złe doświadczenia wpływają na nasze przyszłe decyzje i jaka jest rola naszych wspomnień w ogóle. I przypomina, że to, że czasem te wspomnienia, niewiele mają wspólnego z faktycznie zaistniałą sytuacją czy wypowiedzianymi słowami. Ludzki umysł płata nam bowiem figle i koloruje te zapisane historie po swojemu. I komu tu zaufać?

Filmy dające do myślenia - Zakochany bez pamięci

Historia małżeńska (Netflix)

Podobną tematykę, chociaż w zupełnie inny sposób podejmuje głośna "Historia małżeńska" przedstawiająca historię młodej pary, których związek właśnie się kończy. Nie przebiega to jednak łagodnie, ale wiąże się z ogromnym bólem, rozczarowaniem, gniewem, a nawet chęcią zemsty. Emocje, jakie targają bohaterami, są przejmujące i nawet jeśli nie było się w ich sytuacji, to z łatwością można poczuć ich siłę i prawdziwość. Fantastycznie zagrana opowieść, która nie pozwala o sobie zapomnieć jeszcze długo po zakończonym seansie.

Filmy dające do myślenia - Historia małżeńska

Wstyd (MOJEeKino)

Przejmujący film o samotności, uzależnieniu oraz potrzebie emocji i bliskości, której nie sposób zaspokoić. Główny bohater tej opowieści pozornie jest wszystko-mającym, odnoszącym sukcesy zawodowe trzydziestolatkiem. W rzeczywistości jest przeraźliwie wręcz samotny. Nie potrafi nawiązać z nikim głębszej relacji, a jedyne, co jest w stanie uciszyć jego wewnętrzny głos, jest przygodny seks i pornografia. Nie przynosi mu to jednak ukojenia, a wręcz przeciwnie - pogłębia poczucie osamotnienia i bólu. Film zapada w pamięci nie z powodu eksponowania nagości i erotyki. To co, porusza do głębi, to obserwacja, jak łatwo we współczesnym świecie zagubić się w pozornych przyjemnościach, łatwych rozwiązaniach i drogach na skróty oraz że każdy nałóg potrafi być destrukcyjny.

Wynalazek

To jeden z najbardziej pokręconych, skomplikowanych, niejasnych i trudnych w odbiorze filmów, jakie można sobie wyobrazić. Idealnie więc pasuje do zestawienia obrazów dających do myślenia. Powiedzieć, że "Wynalazek" ma zawiłą konstrukcję to nic nie powiedzieć. Nic jednak dziwnego, skoro opowiada on historię inżynierów, których wynalazek umożliwia im podróże w czasie. Nie jest to jednak tak proste, jak w "Powrocie do przyszłości" czy "Avengersach". Tutaj obowiązują znacznie bardziej skomplikowane zasady. Przez to całość przypomina matematyczną zagadkę, której praktycznie nie da się pojąć i rozwikłać podczas jednego seansu. Trzeba na to poświęcić znacznie więcej czasu (!). Satysfakcja z udanego rozwiązania jest jednak tego warta.

Ciekawe filmy skłaniające do myślenia

Jak Wam podoba się nasz wybór? Ze swojej strony mogę dodać jeszcze niemal całą filmografię Darren Aronofskiego ("Pi", "Czarny łabędź", czy "Requiem dla snu" to klasa sama w sobie), czy twórczość Davida Lyncha. Te ostatnie stanowią sporą zagwozdkę dla samego twórcy, który niechętnie tłumaczy ich sens i znaczenie. Śmiało można również do tej listy dołączyć "Nowy początek" oraz "Pogorzelisko" Denis Villeneuve'a, "Memento" Christophera Nolana, czy "Truman show". Koniecznie też trzeba obejrzeć trylogię składającą się z filmów "Przed wschodem słońca", "Przed zachodem słońca" i "Przed północą". Mógłbym zresztą tak wymieniać naprawdę długo, ale nie mogę się doczekać, aż przeczytam Wasze propozycje.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CziKilla
  1
  80% z tych filmów oglądałem i są świetne. Pozostałe wrzucam do kolejki!
  Dzięki, że nie było żadnych marveli czy innych plastikowych blockbusterów.
  • avatar
   Veritatis
   -3
   Najgłupsze rekomendacje, jakie czytałem ;-)
   • avatar
    pawluto
    -10
    Wy się na filmach tak znacie jak ja na balecie mongolskim...
    Lighthouse uważacie za arcydzieło ??
    Ja to obejrzałem i mam odmienne odczucia...
    Film - mega dno tandeta - efekt czarno-biały to był dobry dwa lata temu a nie dziś...
    chcecie naprawdę dobry film który pozostaje w pamięci i ryje beret ???
    Porszę bardzo - Hostiles z Christianem Balem w roli głownej...
    To jest arcydzieło - film który u mnie jest na jednym z najwyższych miejsc...
    Nie widzieliście ??? Nie wymieniony w zestawieniu ??? Bo taki jest wasz poziom...