Ciekawostki

Przewód uniwersalny

przeczytasz w 1 min.Dużo wskazuje na to, że w przyszłości kompletnie pozbędziemy się kabli i postawimy na technologie bezprzewodowe. Jednak zanim to nastąpi prawdopodobnie przejdziemy kilka zmian i np. posiadane przewody zastąpimy jednym - uniwersalnym.

Mniej więcej w ten sposób zapowiada się HDBaseT. To akurat nie jest gadżet z przyszłości, bo ten przewód jest bardzo prawdziwy i trafi na rynek jeszcze w tym roku, ale warto o nim tutaj wspomnieć. Łączy w sobie sygnały audio i wideo (jak HDMI), a także USB, sieć i nawet zasilanie. To dopiero funkcjonalność!

Przewód został zaprojektowany przez sojusz HDBaseT, czyli połączenie sił Sony, Samsunga, LG i Valens. W jednym kablu udało się zawrzeć wszystkie normalne połączenia domowe i producenci liczą na to, że uda im się stworzyć nowy standard rynkowy. Byłyby na to duże szanse gdyby nie fakt, że dotychczasowe urządzenia nie będą kompatybilne z HDBaseT i trzeba by je zastąpić. Więcej na temat HDBaseT dowiesz się w naszej aktualności: Jeden kabel, który zastąpi wszystkie.