Gry

Największe wpadki: Daikatana

przeczytasz w 1 min.

Nawet najlepsi miewają „wypadki przy pracy”. Korzystając z okazji, na kilku następnych stronach opiszę tytuły, które pomimo ogromnych nakładów, starań i zapewnień twórców, jak również czasu poświęconego na produkcję, okazały się niewypałami.

Opisane produkcje to wręcz modelowe przykłady na to, jak łatwo można "utopić" całą górę gotówki.

Daikatana

Platforma:PC,  Nintendo 64
Wydawca:Eidos
Premiera:14 kwietnia 2000
Budżet ponad 25 mln USD

Pierwsza i jedyna gra wyprodukowana przez Ion Storm, którego założycielem był John Romero, wraz z Johnem Carmackiem (współtwórca m.in. Doom i Quake). Tytułowa Daikatana to strzelanina oparta na silniku Quake 2, która miała sprawić, że Romero będzie jeszcze bardziej sławny i bogaty.

Nie stało się tak, ponieważ premiera gry była kilka razy odkładana, a jej produkcja zajęła trzy lata zamiast planowanych siedmiu miesięcy. W międzyczasie Ion Storm zamieniło silnik z pierwszego Quake na idTech 2. Poza tym Romero był bardziej zainteresowany promowaniem swojej osoby niż poważnym podejściem do pracy nad grą, do której zaangażował niedoświadczonych programistów, a nawet amatorów. Na okładce i w logo widnieje napis John Romero's Daikatana.

A pomysł był niezły: strzelanka, w której u boku gracza staje dwójka kontrolowanych przez komputer bohaterów, wymieszana z zespołowym rozwiązywaniem łamigłówek. Cały potencjał został zmarnowany przez niedopilnowanie jakości kluczowego elementu rozgrywki – sztucznej inteligencji. Przeciwnicy bezmyślnie szarżowali na bohatera, często zacinając się na obiektach, a współtowarzysze swoim irracjonalnym zachowaniem potrafili jedynie zirytować. W dniu premiery Daikatana była przestarzałą technologicznie, niedopracowaną grą, na której recenzenci nie zostawili suchej nitki. Port na konsolę Nintendo wołał o pomstę do nieba. Jakość grafiki, brak kompanów oraz pomniejsze cięcia sprawiły, że podobnie do wersji PC na grę spadły gromy.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login