Gry

Miejsce 8 – Final Fantasy XII

przeczytasz w 1 min.

Platforma:PlayStation 2
Wydawca:Square Enix
Premiera:23 lutego 2007
Budżet:40 mln USD

Kolejna pozycja, jako jedyna w zestawieniu, ponownie należy do dzieła stworzonego w studiu Square, a właściwie to już Square Enix. Oto dwunasta i jak dotąd ostatnia część Final Fantasy. W pierwszym tygodniu sprzedaży, w samej tylko Japonii rozeszło się 1,7 miliona kopii. W marcu 2007 ogłoszono, że Final Fantasy XII było czwartą grą na PS2 pod względem sprzedaży na całym świecie w 2006 roku, uzyskując wynik na poziomie 5,2 miliona sprzedanych egzemplarzy. Na liście najlepiej sprzedających się tytułów w historii PlayStation 2 gra zajmuje dziesiątą lokatę.

To już niemal tradycja dla serii, że każda kolejna część różni się na polu grywalności od poprzedniej i wnosi pewne nowe elementy.  FF numer dwanaście nie jest wyjątkiem. Zmienił się system gry, część rozwiązań usunięto (np. Random Encourters). Ogółem decyzje podjęte przez projektantów wywołały skrajnie optymistyczne opinie u recenzentów i graczy na całym świecie. Final Fantasy jest jedną z sześciu gier, która otrzymała najwyższą ocenę od Famitsu – prestiżowego japońskiego magazynu o grach. Średnia ocen z portalu metacritic wynosi dokładnie 92 proc.

Tak dokładnie do końca nie wiadomo, co pochłonęło jaką część budżetu, więc pozostają domysły. Można przypuszczać, że podobnie do FF IX, w pewnym stopniu pieniądze zmarnowano na pracę, której później nie wykorzystano. Sam Hiroshi Minagawa, reżyser tej jakże zacnej produkcji, powiedział że zespół musiał porzucić pracę nad licznymi rozwiązaniami i nowymi pomysłami, które nie mogły wejść w życie przez niedostatki i ograniczenia sprzętowe konsoli. W pierwszej edycji Księgi Rekordów Guinessa poświęconej grom, z roku 2008, Final Fantasy figuruje jako „gra o najdłuższym czasie produkcji”

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login