Gry

Miejsce 2 – Shenmue

przeczytasz w 1 min.

Platforma:Dreamcast
Wydawca:Sega
Premiera:1 grudnia 2000
Budżet:70 mln USD

Tytuł wydany wyłącznie na ostatnią konsolę wyprodukowaną przez koncern Sega, a mianowicie Dreamcast. Grę napisało wewnętrzne studio Segi o nazwie AM2 - najczęściej kojarzone jest z grami na automaty na żetony (tzw. coin-op). Przez ponad dwadzieścia lat developer stworzył około 50 gier. Wiele z nich to absolutne klasyki w branży elektronicznej rozrywki.

Shenmue to mieszanka RPG z licznymi wstawkami QTE (Quick Time Events) i bijatyki. Gra oferuje szereg rozwiązań, które nadają jej magicznej aury i dzięki którym do dziś ma status gry kultowej. Po pierwsze, wolność wyboru drogi jaką obieramy w celu „pchnięcia” fabuły do przodu. Wiązało się to z kilkoma różnymi możliwymi ścieżkami, jak również z innymi zadaniami i przebiegiem scenariusza. Po drugie, wprowadzono kilka rewolucyjnych jak na czasy wydania gry innowacji. Shenmue oferował cykl dnia i nocy, do którego dostosowany był cały świat gry. Dla przykładu, w środku nocy sklepiki były pozamykane, za to bez przeszkód można było wybrać się do baru. Pogoda zmieniała się dynamicznie w czasie rzeczywistym. Wszystko zostało okraszone rewelacyjną grafiką 3D, o której „zwykłe” RPG mogły wtedy tylko pomarzyć. Wreszcie po trzecie, ogromne przywiązanie do detali - od pieczołowicie oddanych modeli postaci, przez wspaniałą symfoniczną ścieżkę dźwiękową, aż po głosy postaci, gdzie jeden lektor użyczał głosu tylko jednemu bohaterowi. Dotyczyło to  wszystkich, nawet mało znaczących postaci NPC.

Początkowo gra przygotowywana była z myślą o konsoli Sega Saturn, lecz trudności w programowaniu, a później wstrzymanie produkcji konsoli, spowodowały zawieszenie projektu, który wznowiono po ogłoszeniu prac nad jego następcą. Koszty związane z przeniesieniem tytułu z jednej platformy na drugą, straty spowodowane utratą większości środków zainwestowanych w wersję na Saturna, a także gigantyczna skala przedsięwzięcia zaowocowały budżetem w wysokości około 70 milionów dolarów.