Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

W monitorze zastosowano matrycę typu VA, która charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia (podobnie jak popularne matryce IPS). Matowa powierzchnia wyświetlacza dodatkowo poprawia komfort pracy zapobiegając powstawaniu odblasków i odbijania się otoczenia. To duży atut urządzenia.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 kąty widzenia

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 8 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się przy tempie 5-6, co oznacza, że monitor nie będzie nadawać się do dynamicznych gier. Jeśli więc ktoś będzie chciał zrobić sobie przerwę w pracy, to będzie musiał się raczej ograniczyć do spokojniejszych tytułów.

Pobór energii

Monitor iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 14,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 20,8 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. To doskonałe wyniki, ktore stawiają ten monitor w absolutnej czołówce testowanych przeze mnie monitorów w tym zakresie. A można jeszcze obniżyć te wartości korzystając z trybu Eco.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

Przyszedł czas na ocenę tego monitora. Został on stworzony z myślą o wykorzystaniu go w pracy, w środowisku biurowym. O komforcie pracy na tym modelu decydują przede wszystkim doskonała ergonomia pozwalająca na praktycznie dowolne ustawienie pozycji ekranu - włącznie ze zmianą jego orientacji na pionową. Wówczas praca na arkuszach kalkulacyjnych, czy długich dokumentach tekstowych jest znacznie wygodniejsza.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1

W dniu testu sugerowana cena tego monitora to 1099 zł. To nieco więcej niż w przypadku analogicznych monitorów o podobnej przekątnej i matrycy tego samego typu. iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 wyróżnia się obecnością wbudowanej kamerki internetowej oraz mikrofonu. Nie są to często praktykowane rozwiązania, ale przydają się w sytuacjach, kiedy często przeprowadzamy wideokonferencję. Bez potrzeby instalowania czegokolwiek - wystarczy włączyć aplikację. To wygodne. Monitor ma też wbudowane głośniki stereo.

Monitor trzeba też pochwalić za wyjątkowo niskie zużycie energii. Przy takich parametrach wyświetlacza, to jeden z lepszych wyników wśród testowanych w redakcji urządzeń. Duży plus.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 ramka

A co nie do końca przypadło mi do gustu? Wspominałem już o tym w tekście, ale napiszę jeszcze raz - wyjątkowo rzucające się w oczy ramki ekranu. Same w sobie może nie są aż tak szerokie, ale osadzenie ekranu tak głęboko, sprawia wrażenie, jakby stylistyka nawiązywała do niekoniecznie nowoczesnych rozwiązań. Także korzystanie z przycisków menu OSD jest dalekie od komfortowego. Na szczęście nie robi się tego zbyt często. Zaskoczeniem był także brak złącza HDMI, które jest obecnie prawdopodobnie najbardziej popularnym portem wideo.

Ocena końcowa:

 • bardzo dobra ergonomia
 • dobra jakość matrycy
 • szerokie kąty widzenia
 • wbudowana kamera i mikrofon
 • niskie zużycie energii
   
 • niewygodna obsługa menu OSD
 • brak HDMI
 • szerokie ramki wokół ekranu

80%

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Black_00
  -3
  Wbudowana kamerka, żeby Micro$yf mógł nas szpiegować.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Niczym się nie wyróżnia na tle pozostałych.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ajajaj. A jak każdy laptop od lat ma kamerę to co? Zawsze można odłączyć wtyczkę USB od komputera.